Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rząd Fidżi wzywa starszego dowódcę wojskowego, generała dywizji Johna Kaloniwai, w związku z krytycznym oświadczeniem

Rząd Fidżi wezwał najwyższego dowódcę wojskowego kraju po tym, jak wydał on nadzwyczajne oświadczenie, które wzbudziło obawy co do „ambicji i tempa” zmian nowego rządu.

Wcześniej dzisiaj dowódca wojskowy Republiki Fidżi, generał dywizji John Kaloniwai, ostrzegł, że rząd idzie „na skróty w celu obejścia odpowiednich procesów i procedur”, które mogą prowadzić do „długoterminowych konsekwencji dla bezpieczeństwa narodowego”. konkretne szczegóły. .

Oświadczenie komandora Kalonywaya podkreśliło również „strażniczą rolę” wojska w Konstytucji, która, jak twierdził, miała zapewnić „nadużycia” [of power] z przeszłości się nie powtórzy.

Wkrótce po wydaniu oświadczenia dowódca został wezwany na spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych Fidżi Biu Tekodawadwą.

Idąc na spotkanie komandor Kaloniwai powiedział „nie”, gdy dziennikarze zapytali, czy ma jakieś plany przejęcia władzy.

W drodze ze spotkania złożył takie samo zapewnienie. Zapytany, czy ma przesłanie dla opinii publicznej, przywódca powiedział, że minister wyda oświadczenie.

Ale jego interwencja już wywołała alarm na Fidżi, gdzie wojsko wielokrotnie przejmowało władzę w ostatnich dziesięcioleciach.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszania, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę i w dół do regulacji głośności.
Fidżijski dowódca wojskowy odmawia odpowiedzi na pytania mediów

Bio Tekoduadwa powiedział, że zgłosił „obawy” dowódcy co do jego oświadczenia, ale teraz obaj mężczyźni doszli do porozumienia.

Pan Tekoduadwa powiedział również, że dowódca zapewnił go, że popiera rząd i nie będzie wygłaszał żadnych publicznych oświadczeń krytycznych wobec jego działań.

„Uzgodniliśmy nowy początek i chciałbym zapewnić ludzi na Fidżi i regionie, że mamy dobre stosunki” – powiedział dziennikarzom.

Kapitan potwierdził [me] To ostatni raz, kiedy wygłasza takie publiczne oświadczenia”.

„Ufam, że przywódca postąpi właściwie. Fidżi potrzebuje naszej współpracy. Chcemy uspokoić ludzi, że stosunki między rządem… a wojskiem są w dobrej formie”.

Zapytany o dokładną przyczynę sporu, pan Tekoduadwa powiedział, że dowódca obawia się, że rządowy plan zapewnienia personelowi Fiji Airways i Air Terminal Services powrotu do pracy może podważyć nakazy sądowe.

Wskazał też, że przywódca jest zaniepokojony rządowym planem przegrupowania wyższych szczebli korpusu dyplomatycznego kraju.

Główny minister Fidżi Sitiveni Rabuka powiedział, że nie jest zaniepokojony oświadczeniem komandora Kaloniwai i że jego rząd jest w dobrych stosunkach z wojskiem.

„Dowódca reagował na to, co miał powiedzieć minister… Poprosiłem ministra właściwego do spraw obrony narodowej o rozmowę z dowódcą i zapewnienie go, że rząd będzie przestrzegał praworządności” – powiedział.

Ale Rabuki nie pociągało to, co wywołało reakcję komandora Kaloniwai, i wezwał Fidżi, aby się nie martwili.

– Spokojnie, nie muszą się martwić – powiedział.

Komitet Miłosierdzia po zwycięstwie wyborczym

W grudniu Sitiveni Rabuka został premierem Fidżi po napiętych negocjacjach koalicyjnych po wyborach parlamentarnych w tym kraju.

Po 16 latach sprawowania władzy odsunął byłego premiera Franka Bainimaramę.

Nowy rząd poinformował o wielu wstrząsających zmianach od czasu objęcia władzy – w tym rewizji konstytucji Fidżi z 2013 r., głośnym przeglądzie dyplomatycznym i szeregu inicjatyw w zakresie polityki społecznej.

Rząd pana Rabuki zapowiedział również powołanie Komisji Miłosierdzia, która nadzorowałaby weryfikację uprawnień do zwalniania więźniów.

Wśród tych więźniów jest były przywódca zamachu stanu George Speight, który został uwięziony w 2002 roku pod zarzutem zdrady.

Lokalne media podały w tym miesiącu, że pan Rabuka zaprzeczył utworzeniu komisji miłosierdzia w celu uwolnienia pana Speighta.

Historia zamachu stanu na Fidżi

Pomimo tego, że dla wielu Australijczyków jest znany jako piękny cel turystyczny, za kulisami Fidżi od dawna jest napiętym polem bitwy politycznej.

READ  Tajwan rozmieszcza myśliwce, aby przeciwdziałać największej w historii chińskiej agresji wojskowej