Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sajid Javid i Rishi Sunak rezygnują, doprowadzając konserwatywny rząd Borisa Johnsona w Wielkiej Brytanii do kryzysu.

Dwóch starszych ministrów brytyjskiego rządu podało się do dymisji, co może oznaczać koniec premiera Boris Johnson Jazda po miesiącach skandali.

Szef skarbu Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid zrezygnowali w ciągu kilku minut.

„Nie mogę już dłużej działać z czystym sumieniem” – powiedział Dżawid.

FILE – brytyjski premier Boris Johnson, w centrum, Rishi Sunak, kanclerz skarbu, po prawej i Sajid Javid, sekretarz stanu ds. zdrowia i opieki społecznej. (AFP)

Johnson został oskarżony o to, że nie ujawnił prawodawcy, który został mianowany na wyższe stanowisko, pomimo zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne.

„Społeczeństwo słusznie oczekuje, że rząd będzie postępował właściwie, wydajnie i poważnie” – powiedział Sunak.

„Zdaję sobie sprawę, że to może być moja ostatnia praca ministerialna, ale myślę, że warto dążyć do tych standardów i dlatego rezygnuję”.

Wcześniej we wtorek (czasu brytyjskiego) były wysoki rangą pracownik rządu brytyjskiego powiedział, że biuro Borisa Johnsona nie mówi prawdy o zarzutach o nadużycia seksualne przeciwko prawnikowi Chrisowi Pincherowi, który zrezygnował z funkcji zastępcy bata w czwartek z powodu skarg, że molestował dwóch mężczyzn podczas przesłuchania szczególnie. Klub.

Interpretacja rządu zmieniała się wielokrotnie w ciągu ostatnich pięciu dni. Ministrowie początkowo powiedzieli, że Johnson nie był świadomy żadnych zarzutów, kiedy w lutym awansował Pinchera na to stanowisko.

W poniedziałek rzecznik powiedział, że Johnson był świadom zarzutów dotyczących niewłaściwego zachowania seksualnego, które zostały „rozwiązane lub nie zostały złożone do formalnej skargi”.

To rozliczenie nie pasowało do Simona MacDonalda, najwyższego urzędnika brytyjskiego w latach 2015-2020. W bardzo nietypowym posunięciu powiedział we wtorek, że Kancelaria Premiera nadal nie mówi prawdy.

MacDonald powiedział w liście do parlamentarnego komisarza ds. standardów, że otrzymał skargi dotyczące zachowania Pinchera latem 2019 roku, wkrótce po tym, jak Pincher został sekretarzem stanu. MacDonald powiedział, że dochodzenie poparło skargę, a Pincher przeprosił za swoje działania.

MacDonald wątpił, czy Johnson nie wiedział o zarzutach lub że skargi zostały oddalone, ponieważ zostały rozwiązane lub nie zostały formalnie złożone.

„Oryginalna linia 10 jest błędna, a poprawka pozostaje niedokładna” – napisał MacDonald, odnosząc się do biura premiera na Downing Street.

Pan Johnson został osobiście poinformowany o wszczęciu i wynikach dochodzenia.

FILE – Brytyjski kanclerz Rishi Sunak słucha, jak brytyjski premier Boris Johnson przemawia w swoim gabinecie w zeszłym miesiącu. (AFP)

Była „formalna skarga”. Zarzuty zostały „rozwiązane” tylko w tym sensie, że śledztwo zostało zakończone, a pan Pincher nie został uniewinniony.

Dlatego nazywanie zarzutów „bezpodstawnymi” jest błędne.

Kilka godzin po tym, jak pojawiły się komentarze McDonalda, biuro Johnsona ponownie zmieniło swoją historię, mówiąc, że premier zapomniał, że powiedziano mu, iż Pincher był przedmiotem oficjalnej skargi.

Biuro potwierdziło, że Johnson został poinformowany o skardze przez urzędników Departamentu Stanu w 2019 roku, „kilka miesięcy” po jej wystąpieniu. Jego biuro powiedziało, że odprawa zajęła trochę czasu.

Minister Michael Ellis powiedział prawodawcom w Izbie Gmin, że kiedy Johnson został poinformowany o tej sprawie pod koniec 2019 r., powiedziano mu, że stały sekretarz podjął niezbędne środki, więc nie ma wątpliwości, że Pincher pozostanie ministrem.

Plik – brytyjski minister zdrowia Sajid Javid i premier Boris Johnson podczas zeszłorocznej konferencji prasowej. (AFP)

„W zeszłym tygodniu, kiedy pojawiły się nowe zarzuty, premier nie od razu przypomniał sobie rozmowę pod koniec 2019 r. na temat tego incydentu” – powiedział Ellis.

„Gdy tylko mu przypomniano, Biuro Prasowe 10 poprawiło swoje ogólne kwestie”.

Ostatnie rewelacje podsycają niezadowolenie w rządzie Johnsona po tym, jak ministrowie zostali zmuszeni do publicznego przedstawienia zaprzeczeń premiera, tylko po to, by następnego dnia zmienić interpretację.

Dwa tygodnie później kandydaci konserwatywni zostali poważnie pokonani w specjalnych wyborach mających na celu obsadzenie wolnych miejsc w parlamencie, podsycając niezadowolenie w partii Johnsona.

Książę William i Jacinda Ardern

Książę William spotyka Jacindę Ardern

Kiedy Pincher zrezygnował w zeszłym tygodniu ze stanowiska wiceprezydenta Whipa, kluczowego stanowiska w egzekwowaniu dyscypliny partyjnej, powiedział premierowi, że „wypił za dużo” i „zawstydził siebie i innych”.

Johnson początkowo odmówił zawieszenia Pinchera w Partii Konserwatywnej, ale zgodził się po złożeniu formalnej skargi w sprawie zarzutów nękania do władz parlamentarnych.

Krytycy sugerowali, że Johnson reagował powoli, ponieważ nie chciał być w stanie zmusić Pinchera do rezygnacji z mandatu w Parlamencie i powołania Partii Konserwatywnej w przypadku kolejnej specjalnej porażki wyborczej.

Jeszcze przed skandalem Pinchera pojawiły się sugestie, że Johnson może wkrótce stanąć w obliczu kolejnego wotum nieufności.

W najbliższych tygodniach konserwatywni ustawodawcy wybiorą nowych członków do komisji ustalającej regulamin parlamentarny partii. Kilku kandydatów zasygnalizowało, że poparliby zmianę przepisów, aby umożliwić kolejne wotum nieufności. Obecne zasady wymagają 12 miesięcy pomiędzy tymi głosowaniami.

Starszy konserwatywny ustawodawca Roger Gill, wieloletni krytyk Johnsona, powiedział, że poprze zmianę zasad Komitetu Konserwatywnego z 1922 roku.

Gill powiedział BBC: „Johnson od trzech dni wysyła ministrów – w jednym przypadku ministra gabinetu – by bronili tego, co nie do obrony, skutecznie kłamiąc w jego imieniu.

„Ten premier zepsuł dumną i honorową partię za uczciwość i przyzwoitość, a to jest nie do przyjęcia”.

READ  Single obawiają się ponownego randkowania po zarażeniu wirusem