Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Samoa anuluje projekt portowy wspierany przez Chiny, prowadzony przez nowego przywódcę Fyamei Naomi Matafa

Oczekiwany nowy premier Samoa obiecał anulować budowę portu wspieranego przez Chiny za 128 milionów dolarów, nazywając go przereklamowanym dla małej wyspy na Pacyfiku, która jest już mocno zadłużona w Chinach.

Wiamy Naomi Matafa, liderka opozycji, która po tygodniowym kryzysie politycznym ma zostać pierwszą kobietą na Samoa, powiedziała, że ​​zamierza utrzymywać dobre stosunki z Chinami, ale ma pilniejsze potrzeby niż projekt portowy.

Proponowana budowa doku w zatoce Vaioso była sporną kwestią na Samoa, odgrywając rolę w kwietniowych wyborach, gdy wieloletni przywódca Tuilaipa Sailelli Maligawi stracił większość parlamentarną.

Projekt groził również wywołaniem konkurencji na wybrzeżu Pacyfiku, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zareagują na rosnące wpływy Chin w regionie.

Viamy ma zostać liderem po tym, jak Sąd Najwyższy Samoa orzekł w poniedziałek przeciwko zakwestionowaniu wyniku wyborów.

„Samoa to mały kraj. Nasze porty i lotniska spełniają nasze potrzeby” – powiedział Fame telefonicznie z Apii, stolicy Samoa.

Premier Samoa Twilaypa Sailelli śmieje się z wicepremierem Hu Chunhua na bankiecie powitalnym przed forum.
Chiny od dwóch dekad postrzegają Tuilaibę jako swojego lidera jako bliskiego sojusznika.(

Rząd Samoa

)

„Bardzo trudno sobie wyobrazić, że będziemy potrzebować zakresu proponowanego w ramach tego konkretnego projektu, gdy istnieją pilniejsze projekty, którym rząd musi nadać priorytet”.

Jego pozycja oznacza decydujące zerwanie z Tuilaibą, na której Chiny jako swojego lidera od dwóch dekad liczą jako bliskiego sojusznika.

„Poziom zadłużenia naszego rządu wobec rządu chińskiego jest pilną kwestią dla wyborców” – powiedział Viamy, były wicepremier, który w zeszłym roku dołączył do opozycyjnej partii FAST.

Dodała, że ​​jej rząd będzie utrzymywał dobre stosunki zarówno z Chinami, jak i Stanami Zjednoczonymi.

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie skrytykowały Chiny za udzielanie pożyczek biednym krajom na projekty infrastrukturalne, które grożą obciążeniem ich niezrównoważonym długiem. Chiny odrzucają krytykę.

Chiny są największym pojedynczym wierzycielem na Samoa, kraju liczącym 200 000 ludzi, który odpowiada za około 40 procent, czyli około 206 milionów dolarów, swojego zadłużenia zagranicznego.

Końcowe etapy

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział na regularnej konferencji prasowej w Pekinie, że rząd Samoa poprosił Chiny o przeprowadzenie studium wykonalności dla portu i że jakakolwiek pomoc nadeszłaby „bez żadnych ograniczeń politycznych”.

Twilaypa powiedziała wcześniej, że narody Pacyfiku obwiniają się tylko wtedy, gdy popadną w niemożliwe do utrzymania zadłużenie.

Molo Vaiusu zostało opisane w Parlamencie jako „projekt finansowany przez Chiny”, który stworzy bardzo potrzebne miejsca pracy oraz zwiększy handel i turystykę. Projekty portów i ustalenia dotyczące finansowania nie zostały ujawnione.

Projekt znajdował się w końcowej fazie negocjacji z Chinami, a prace mają się rozpocząć po ponownym otwarciu granic międzynarodowych, według styczniowego raportu Samoa Observer, powołując się na Tuilaepę.

Biuro Tuilaepy nie odpowiedziało na pytania.

W piątek mógłby zostać utworzony rząd sławy, chociaż wyzwania prawne mogą spowodować opóźnienia.

Samoa, które opiera się na rolnictwie na własne potrzeby, wraz z turystyką, rybami i eksportem produktów kokosowych, przekształciło się w większe kraje, aby finansować rozwój jeszcze zanim pandemia koronawirusa zakłóci handel i zawiesi turystykę.

Port Vaiusu znajduje się w pobliżu głównego portu Apia w Matautu, który został niedawno rozbudowany z pomocą Japonii.

Jednak chińska inwestycja wzbudziła większe zainteresowanie i krytykę.

Obiekty, które można przekształcić w zasoby wojskowe, stanowią wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych i ich regionalnych sojuszników, którzy od 1945 roku kontrolują swoje wpływy na największym oceanie świata.

Reuters

READ  Żółw dwugłowy znaleziony na plaży w Karolinie Południowej