Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Samolot z 72 osobami na pokładzie, w tym Australijczykiem, rozbił się w Nepalu

Samolot z 72 osobami na pokładzie, w tym Australijczykiem, rozbił się w Nepalu

Co najmniej 68 osób zginęło po śmierci pasażera regionalnego samolot w Nepal Z 72 osobami na pokładzie, w tym Australijczykiem, rozbił się w wąwozie podczas lądowania na nowo otwartym lotnisku w kurorcie Pokhara. To najgorsza katastrofa lotnicza w kraju od trzech dekad.

Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował ogłoszenie na Twitterze w niedzielę, podczas gdy ratownicy przeszukiwali miejsce katastrofy w pobliżu rzeki City, około 1 mili od międzynarodowego lotniska Pokhara.

Na miejscu katastrofy ratownicy użyli lin do wyciągnięcia ciał z wraku, którego części wisiały nad krawędzią kanionu. Część zwłok, spalonych nie do poznania, strażacy przenieśli do szpitali, gdzie zgromadzili się pogrążeni w żałobie krewni.

Nepalscy ratownicy i cywile gromadzą się wokół wraku samolotu pasażerskiego, który rozbił się w Pokharze w Nepalu. (AP)

Nie od razu wiadomo, co było przyczyną katastrofy samolotu.

Lokalny mieszkaniec Bishnu Tiwari, który pospieszył na miejsce katastrofy, aby pomóc w poszukiwaniu ciał, powiedział, że akcję ratunkową utrudniał gęsty dym i szalejący ogień pochłaniający samolot.

„Ogień był tak gorący, że nie mogliśmy zbliżyć się do wraku. Słyszałem, jak jeden mężczyzna woła o pomoc, ale z powodu płomieni i dymu nie mogliśmy mu pomóc” – powiedział Tiwari.

Świadek katastrofy powiedział, że widział, jak samolot wirował dziko w powietrzu po tym, jak zaczął lądować, i obserwował go ze swojego balkonu. Gaurav Gurung powiedział, że samolot spadł z nosa w lewo, a następnie uderzył w wąwóz.

Miejscowi na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego w Pokhara, Nepal, w niedzielę, 15 stycznia 2023 r. (AP)

„Samolot zapalił się po tym, jak się rozbił. Wszędzie był dym” – powiedział Jurong.

Władze lotnicze poinformowały, że samolot ostatni raz kontaktował się z lotniskiem w pobliżu City George o godzinie 10:50. przed upadkiem.

Dwusilnikowy ATR 72, obsługiwany przez Nepal Airlines Yeti, był w drodze ze stolicy Katmandu do Pokhary. Lot trwał 27 minut. Nepalski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w oświadczeniu, że samolot przewoził 68 pasażerów, w tym 15 obcokrajowców i czterech członków załogi. Wśród obcokrajowców było pięciu Hindusów, czterech Rosjan, dwóch Koreańczyków z południa i po jednym z Irlandii, Australii, Argentyny i Francji.

READ  „Dziecinny” ruch nauczyciela z flagą klasową wywołuje oburzenie

Brak innych informacji na temat australijskiego pasażera.

Skontaktowano się z Departamentem Spraw Zagranicznych i Handlu w celu uzyskania komentarza.

Miejscowi oglądają wrak samolotu pasażerskiego, podczas gdy ratownicy zwiedzają miejsce katastrofy w Pokharze w Nepalu. (AP)

Tek Bahadur KC, starszy urzędnik administracyjny w dystrykcie Kaski, powiedział, że spodziewa się, że ratownicy znajdą więcej ciał na dnie doliny.

Zdjęcia i filmy udostępnione na Twitterze pokazały smugi dymu unoszące się z miejsca katastrofy, gdy ratownicy, nepalscy żołnierze i tłumy ludzi gromadziły się wokół wraku, aby znaleźć ocalałych. Kadłub został podzielony na wiele części rozrzuconych wzdłuż cieśniny.

Premier Pushpa Kamal Dahl, który po wypadku rzucił się na lotnisko, utworzył komisję do zbadania wypadku.

„Wypadek był tragiczny. Na ratunek wysłano pełne siły nepalskiej armii i policji” – powiedział.

Ludzie na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego w Pokharze w Nepalu. (AP)

MSZ Korei Południowej poinformowało w oświadczeniu, że wciąż próbuje potwierdzić los dwóch południowokoreańskich pasażerów i wysłało na miejsce personel.

Omawiany typ samolotu, ATR 72, był używany przez wiele linii lotniczych na całym świecie do krótkich lotów regionalnych. Wprowadzony pod koniec lat 80. przez francusko-włoską spółkę, model samolotu brał udział w kilku śmiertelnych wypadkach na przestrzeni lat. W 2018 roku ATR 72 obsługiwany przez irańskie linie Aseman Airlines rozbił się w mglistym obszarze górskim, zabijając 65 osób na pokładzie.

ATR zidentyfikował samolot biorący udział w niedzielnym incydencie jako ATR 72-500 w tweecie. Według danych śledzenia samolotu z Flightradar24.com, samolot miał 15 lat i był „wyposażony w przestarzały transponder z niewiarygodnymi danymi”. Według danych Airfleets.net, wcześniej latał nim indyjski Kingfisher Airlines i tajlandzki Nok Air, zanim został przejęty przez Yeti w 2019 roku. Rzecznik firmy Sudarshan Partola powiedział, że flota Yeti Airlines składa się z sześciu samolotów ATR72-500.

Część wraku samolotu można zobaczyć, gdy ratownicy badają miejsce katastrofy lotniczej w Pokharze w Nepalu. (AP)

Pokhara, 200 kilometrów na zachód od Katmandu, jest bramą do Annapurna Circuit, popularnego szlaku turystycznego w Himalajach.

„W tym trudnym czasie nasze myśli są z mieszkańcami Nepalu. Chciałbym złożyć najszczersze kondolencje ofiarom i szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar” – napisał.

Niedzielny wypadek jest najbardziej śmiertelnym wypadkiem w Nepalu od 1992 roku, kiedy 167 osób na pokładzie samolotu Pakistan International Airlines zginęło, gdy rozbił się o wzgórze podczas próby lądowania w Katmandu.

Nepal, w którym znajduje się osiem z 14 najwyższych gór świata, w tym Mount Everest, ma historię wypadków lotniczych. Według bazy danych Aviation Safety Foundation, od 1946 roku w Nepalu miały miejsce 42 śmiertelne wypadki lotnicze.

Krewni pasażerów katastrofy lotniczej w Nepalu czekają na wieści na lotnisku w Katmandu. (AP)

W ubiegłym roku 22 osoby zginęły, gdy samolot rozbił się na zboczu góry w Nepalu. W 2016 roku Tara Air Twin Otter lecący z Pokhary do Katmandu rozbił się po starcie, zabijając wszystkie 23 osoby na pokładzie.

W 2012 roku samolot Agni Air lecący z Pokhary do Jomsom rozbił się, zabijając 15 osób. Sześć osób przeżyło. W 2014 roku samolot Nepal Airlines lecący z Pokhary do Jumli rozbił się, zabijając 18 osób na pokładzie.

W 1992 roku wszystkie 167 osób na pokładzie samolotu Pakistan International Airlines zginęło, gdy rozbił się o wzgórze podczas próby lądowania w Katmandu.