Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Samolot z 72 osobami na pokładzie, w tym Australijczykiem, rozbił się w Nepalu

Australijczyk był wśród 72 osób na pokładzie regionalnego pasażera samolot który rozbił się w wąskim wąwozie podczas lądowania na nowo otwartym lotnisku w centralnym kurorcie Pokhara Nepal W niedzielę zabił co najmniej 32 osoby.

Ratownicy przeszukali miejsce katastrofy w pobliżu rzeki Seti, około 1 mili od międzynarodowego lotniska Pokhara, używając lin do wyciągania ciał z wraku, którego części wisiały nad krawędzią wąwozu. Część zwłok, spalonych nie do poznania, strażacy przenieśli do szpitali, gdzie zgromadzili się pogrążeni w żałobie krewni.

Tek Bahadur KC, starszy urzędnik administracyjny w dystrykcie Kaski, powiedział, że spodziewa się, że ratownicy znajdą więcej ciał na dnie doliny.

Miejscowi na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego w Pokhara, Nepal, w niedzielę, 15 stycznia 2023 r. (AP)

Nie od razu wiadomo, co było przyczyną katastrofy samolotu.

Dwusilnikowy ATR 72, obsługiwany przez Nepal Airlines Yeti, był w drodze ze stolicy Katmandu do Pokhary. Lot trwał 27 minut. Nepalski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w oświadczeniu, że samolot przewoził 68 pasażerów, w tym 15 obcokrajowców i czterech członków załogi. Wśród obcokrajowców było pięciu Hindusów, czterech Rosjan, dwóch Koreańczyków z południa i po jednym z Australii, Irlandii, Argentyny i Francji.

Brak innych informacji na temat australijskiego pasażera.

Skontaktowano się z Departamentem Spraw Zagranicznych i Handlu w celu uzyskania komentarza.

Ludzie na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego w Pokharze w Nepalu. (AP)
Część wraku samolotu można zobaczyć, gdy ratownicy badają miejsce katastrofy lotniczej w Pokharze w Nepalu. (AP)

Władze lotnicze poinformowały, że samolot ostatni raz kontaktował się z lotniskiem w pobliżu City Gorge o godzinie 10:50, zanim się rozbił.

Zdjęcia i filmy udostępnione na Twitterze pokazały smugi dymu unoszące się z miejsca katastrofy, gdy ratownicy, nepalscy żołnierze i tłumy ludzi gromadziły się wokół wraku, aby znaleźć ocalałych. Kadłub został podzielony na wiele części rozrzuconych wzdłuż cieśniny.

Premier Pushpa Kamal Dahl, który po wypadku rzucił się na lotnisko, utworzył komisję do zbadania wypadku.

MSZ Korei Południowej poinformowało w oświadczeniu, że wciąż próbuje potwierdzić los dwóch południowokoreańskich pasażerów i wysłało na miejsce personel.

Krewni pasażerów katastrofy lotniczej w Nepalu czekają na wieści na lotnisku w Katmandu. (AP)

Omawiany typ samolotu, ATR 72, był używany przez wiele linii lotniczych na całym świecie do krótkich lotów regionalnych. Wprowadzony pod koniec lat 80. przez francusko-włoską spółkę, model samolotu brał udział w kilku śmiertelnych wypadkach na przestrzeni lat. W 2018 roku ATR 72 obsługiwany przez irańskie linie Aseman Airlines rozbił się w mglistym obszarze górskim, zabijając 65 osób na pokładzie.

ATR zidentyfikował samolot biorący udział w niedzielnym incydencie jako ATR 72-500 w tweecie. Według danych śledzenia samolotu z Flightradar24.com, samolot miał 15 lat i był „wyposażony w przestarzały transponder z niewiarygodnymi danymi”. Rzecznik firmy Sudarshan Partola powiedział, że flota Yeti Airlines składa się z sześciu samolotów ATR72-500.

Pokhara, 200 kilometrów na zachód od Katmandu, jest bramą do Annapurna Circuit, popularnego szlaku turystycznego w Himalajach.

Port lotniczy Pokhara rozpoczął działalność zaledwie dwa tygodnie temu. Został zbudowany przy chińskim wsparciu budowlanym i finansowym. Chiński ambasador w Nepalu Chen Song powiedział na Twitterze, że był „głęboko zszokowany”, gdy dowiedział się o incydencie.

„W tym trudnym czasie nasze myśli są z mieszkańcami Nepalu. Chciałbym złożyć najszczersze kondolencje ofiarom i szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar” – napisał.

Niedzielny wypadek był najbardziej śmiertelnym wypadkiem w Nepalu od marca 2018 r., kiedy samolot pasażerski Bangladesh Airlines z Bangladeszu rozbił się podczas lądowania w Katmandu, zabijając 49 z 71 osób na pokładzie.

Nepal, w którym znajduje się osiem z 14 najwyższych gór świata, w tym Mount Everest, ma historię wypadków lotniczych. Według bazy danych Aviation Safety Foundation, od 1946 roku w Nepalu miały miejsce 42 śmiertelne wypadki lotnicze.

W ubiegłym roku 22 osoby zginęły, gdy samolot rozbił się na zboczu góry w Nepalu. W 2016 roku Tara Air Twin Otter lecący z Pokhary do Katmandu rozbił się po starcie, zabijając wszystkie 23 osoby na pokładzie.

W 2012 roku samolot Agni Air lecący z Pokhary do Jomsom rozbił się, zabijając 15 osób. Sześć osób przeżyło. W 2014 roku samolot Nepal Airlines lecący z Pokhary do Jumli rozbił się, zabijając 18 osób na pokładzie.

W 1992 roku wszystkie 167 osób na pokładzie samolotu Pakistan International Airlines zginęło, gdy rozbił się o wzgórze podczas próby lądowania w Katmandu.

READ  Japonia ponownie otwiera swoje podwoje dla turystów po dwóch latach, ale tylko z maskami, ubezpieczeniem i eskortą