Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów objęty dochodzeniem UEFA w sprawie rzekomych powiązań z liderem skrajnej prawicy w Polsce

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów objęty dochodzeniem UEFA w sprawie rzekomych powiązań z liderem skrajnej prawicy w Polsce

Graham Dunbar — pisarz sportowy AP

GENEWA (AP) – Grupa antyrasistowska wezwała w czwartek najwyższego sędziego piłkarskiego do zdystansowania się od skrajnie prawicowego polityka w Polsce, a UEFA powiedziała, że ​​chce „pilnej jasności” przed finałem Ligi Mistrzów.

„Kolejne ogłoszenie zostanie wydane (w piątek) po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami” – poinformowała UEFA.

Szymon Marciniak został wybrany przez UEFA na sędziego najważniejszego meczu klubowej piłki nożnej, który odbędzie się 10 czerwca pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan. W tym sezonie prowadził także finał Mistrzostw Świata FIFA Argentyna-Francja.

The – powiedziała grupa Nigdy Więcej w Warszawie Marciniak był „podobno promowany i brał udział w wydarzeniu niedawno zorganizowanym przez skrajnie prawicowego przywódcę Polski Sławomira Mentzena”.

Ludzie też czytają…

„Jesteśmy zszokowani i przerażeni publicznym związkiem Marciniaka z Mentzenem i jego toksyczną skrajnie prawicową polityką” – powiedział w oświadczeniu współzałożyciel Never Again, Raffael Pankowski. „Jest to niezgodne z podstawowymi wartościami fair play, takimi jak równość i szacunek.”

Mentzen był liderem populistycznej partii Confederakja (Konfederacja), której zarzucano propagowanie antysemickich, seksistowskich i homofobicznych poglądów.

Marciniak został głównym mówcą podczas wydarzenia zapowiadanego jako konferencja biznesowa dla przedsiębiorców w poniedziałek w Katowicach w Polsce. Mentzen promował zaangażowanie sędziów na swoich kanałach w mediach społecznościowych.

UEFA powiedziała w oświadczeniu: „Cała społeczność piłkarska brzydzi się„ wartościami ”promowanymi przez dany zespół i traktuje te zarzuty bardzo poważnie”.

Pankowski powiedział, że Marciniak „nie został wezwany do przyznania się do winy”. Jeśli tego nie zrobi, uważamy, że UEFA i FIFA powinny ponieść konsekwencje.

42-letni Marciniak sędziował mistrzostwa świata w 2022 i 2018 roku oraz mistrzostwa Europy w 2016 roku. Opuścił Euro 2020, gdy dochodził do siebie po chorobie serca po zarażeniu Covid-19.

Więcej piłki nożnej AP: https://apnews.com/hub/soccer I https://twitter.com/AP_Sports

READ  Sąd Najwyższy UE utorował drogę Polsce i Węgrom do obcięcia miliardów

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Te treści nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez pozwolenia.