Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska przoduje w Europie Wschodniej w krótkoterminowych zyskach – DW – 06.02.2023

Polska przoduje w Europie Wschodniej w krótkoterminowych zyskach – DW – 06.02.2023

Wojna na UkrainieWszystko się zmieniło – mówi Marcin Mycznikowski, dyrektor zarządzający Trans East West, międzynarodowego operatora logistycznego.

Polska Było już ważnym ośrodkiem handlowym między Azją a Europą Nowy Jedwabny Szlak, Ale wojna zepchnęła go na pierwszy plan procesu zbliżania się, mówi.

Dotknięte zakłóceniami w łańcuchu dostaw spowodowanymi pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie, unijne firmy zaniepokojone rosnącymi napięciami geopolitycznymi między Zachodem a Chinami chętnie przenoszą swoją działalność bliżej rynków docelowych. Tymczasem Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) również korzystają z tzw. przyjaznych krajów, w których firmy chcące zmniejszyć ryzyko zakłóceń decydują się na przeniesienie działalności z krajów autorytarnych do krajów przyjaznych.

Pandemia zmienia zasady gry

Wpływ tego Międzynarodowe rozprzestrzenianie się covida W łańcuchach dostaw, zwłaszcza wychodzących z niego Chiny, Ku zaskoczeniu zachodnich firm czas dostawy wynosił 12-15 miesięcy, a koszty wysyłki wzrosły do ​​rekordowych poziomów.

„Pandemia wywołała alarm dla globalnych firm” – mówi Marcin Fabianowicz, dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). „Zdali sobie sprawę, że nie mogą polegać tylko na niskich kosztach operacyjnych w punkcie produkcji, ponieważ na dłuższą metę byłoby to zbyt kosztowne”.

W polskim sektorze SSC/BPO (Centra Usług Wspólnych i Outsourcing Procesów Biznesowych) bardziej wyrafinowane usługi biznesowe przenoszą się do kraju, podążając za Google, które w 2015 roku otworzyło przestrzeń coworkingową wraz ze swoim Kampusem Google w Warszawie. W kraju działa firma świadcząca usługi IT Accenture w Warszawie, a IBM ma biura w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Na Polskę stawiają amerykańskie banki inwestycyjne JP Morgan i Goldman Sachs.

„Patrząc na usługi wspólne/BPO lockdown pokazał, że Polska radzi sobie lepiej niż inne centra SSC/BPO jak Indie czy Filipiny, gdzie warunki do pracy zdalnej nie są wystarczająco dobre. Doprowadziło to do nowego napływu BIZ do Polski w drugiej połowie 2020 roku” – Michael Dempinski, Główny Doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej (PBCC).

Wojna na Ukrainie przyspiesza inwestycje

A później Rosyjska inwazja na Ukrainę Zmieniła się rola Polski w transeuroazjatyckim transporcie towarowym.

„Wiele zachodnich firm z branży motoryzacyjnej, materiałów budowlanych, meblarskiej i rolno-spożywczej przeniosło część lub całość swojej produkcji z Ukrainy do UE, a Polska jest beneficjentem. Firmy informatyczne również przeniosły się z Ukrainy do Polski. Polska jest postrzegana jako wielka brama logistyczna i trampolina do odbudowy Ukrainy” – mówi Dempinski.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na Ukrainie w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku 45% wszystkich nowych firm zagranicznych otwierających sklepy w Polsce przypadło na Ukrainę.

Z raportu wynika, że ​​między styczniem a wrześniem ubiegłego roku powstało 3,6 tys. firm z kapitałem ukraińskim i 10,2 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych. Obecnie w Polsce działa 24 100 firm z kapitałem ukraińskim, czyli 25% wszystkich firm z kapitałem zagranicznym.

Ukraińska firma informatyczna Cyklum przeniosła 2000 ze swoich 3200 pracowników — 250 do Polski — po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. DXC Technology przeniosła wielu ze swoich 4000 pracowników na Ukrainie ze strefy konfliktu do zachodniej Ukrainy, Polski i Rumunii, podczas gdy inna ukraińska firma informatyczna, Infopulse, przeniosła 400 swoich pracowników do Polski.

Rumunia przyciąga również bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Według Europejskiego Badania Atrakcyjności Inwestycyjnej EY, Rumunia jest kolejną gwiazdą w regionie, przyciągając 69 projektów BIZ w 2022 r., co oznacza wzrost o 86% w porównaniu z 2021 r.

„[Romania] Sektor produkcji półprzewodników staje się ważnym graczem w Europie pod względem inwestycji zagranicznych… Rumunia, pokazując, że stała się dojrzałą gospodarką o znacznym potencjale wzrostu w przyszłości, zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem tworzenia nowych miejsc pracy. Nowy plan jest na rok 2022, po Serbii, Hiszpanii i Węgrzech” – powiedział Bogdan Ayan z EY.

READ  Mistrzostwa Świata Juniorów w hokeju na lodzie: Indie pokonały Polskę 8:2 w ćwierćfinale z Belgią w hokeju na lodzie

Jedną z ostatnich inwestycji zagranicznych ogłoszonych w lutym były plany austriackiej firmy Sin Trak dotyczące budowy fabryki traktorów w hrabstwie Arad.

Inne godne uwagi inwestycje w ostatnim czasie w regionie to m.in Szwajcarski Toblerone przenosi produkcję swoich kultowych czekoladek na Słowację Od końca 2023 r.

Samsung STI, ramię firmy Samsung zajmujące się produkcją akumulatorów, planuje utworzenie nowego zakładu produkującego akumulatory na Węgrzech. Zakład będzie produkował akumulatory do samochodów marki BMW.

„Odwieczna przyjaźń między Chinami a Rosją to problem, którego zachodnie firmy są świadome. Przewiduję powolne, ale stałe odchodzenie od Chin – nic nagłego i drastycznego, jak przebita opona. Mniej nowych BIZ w Chinach, istniejące inwestycje trwają bez większego wysiłku reinwestycje/nowe pieniądze w Azji Południowo-Wschodniej „CEE jest beneficjentem tego trendu, jak wszędzie na świecie” – mówi Dempinski.

Edytowany przez: Ashutosh Pandey