Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

SEG Plaza w Chinach została ewakuowana po tym, jak budynek zaczął się trząść, wywołując panikę w centrum Shenzhen

Jeden z najwyższych drapaczy chmur w Chinach został ewakuowany we wtorek po tym, jak zaczął się trząść, co skłoniło spanikowanych kupujących do ucieczki w bezpieczne miejsce w południowym mieście Shenzhen.

Niemal 300-metrowy SEG Plaza zaczął wibrować około godziny 13:00, co skłoniło ludzi do ewakuacji do środka, gdy piesi wyglądali z ulic na zewnątrz.

Jak podają lokalne media, wkrótce potem budynek został zamknięty.

Wieża została ukończona w 2000 roku i jest siedzibą dużego rynku elektronicznego, a także licznych biur w centrum jednego z najszybciej rozwijających się chińskich miast.

Zgodnie z postem zamieszczonym na platformie Weibo, urzędnicy zarządzania kryzysowego badają, co spowodowało, że wieża się chwiała w dzielnicy Futian w Shenzhen.

„Po zbadaniu i przeanalizowaniu danych z różnych stacji sejsmicznych w całym mieście, dziś w Shenzhen nie było trzęsienia ziemi” – czytamy w oświadczeniu.

Okręg podał w innym oświadczeniu późno we wtorek, że wszyscy w środku zostali bezpiecznie ewakuowani i nie wykryto żadnego dalszego ruchu w budynku.

Ładowanie

Dzielnica stwierdziła, że ​​eksperci „nie stwierdzili żadnych usterek w bezpieczeństwie głównej konstrukcji i otaczającego środowiska” i wydaje się, że elementy wewnętrzne i zewnętrzne budynku są nienaruszone.

Nie było od razu jasne, jak władze poradzą sobie z niebezpieczną wieżą tej wielkości w sercu ponad 12-milionowego miasta.

Filmy opublikowane przez lokalne media na Weibo pokazały, jak drapacz chmur trzęsie fundamentami, gdy setki przerażonych pieszych uciekały na zewnątrz.

„SEG jest całkowicie ewakuowany” – napisał użytkownik Weibo w komentarzu do filmu przedstawiającego setki ludzi spacerujących szeroką ulicą handlową w pobliżu wieży.

READ  Pellegrini został wybrany na prezydenta Słowacji w ramach wsparcia dla prorosyjskiego premiera Fico Aktualności
Budynek SEG Plaza widoczny w centrum obrazu zaczyna się trząść od fundamentów.
Budynek SEG Plaza widoczny w centrum obrazu zaczyna się trząść od fundamentów.(

Agence France-Presse: Marc Fernandez

)

Zawalenia budynków nie są rzadkością

Budynek nosi imię Shenzhen Electronics Group, grupy zajmującej się półprzewodnikami i elektroniką, której biura znajdują się w kompleksie.

Ładowanie

Zgodnie z bazą danych Council on Tall Buildings and Urban Skyscrapers zajmuje 18. miejsce na liście najwyższych wieżowców w Shenzhen.

W zeszłym roku chińskie władze zakazały budowy wieżowców o wysokości ponad 500 metrów, dodając ograniczenia wysokości obowiązujące już w niektórych miastach, takich jak Pekin.

Nowe wytyczne dla architektów, urbanistów i deweloperów mają na celu „wydobyć chińskie cechy”, a także zakazać wulgarnych „imitacji” budynków wzorowanych na światowych punktach orientacyjnych.

Pięć najwyższych drapaczy chmur na świecie znajduje się w Chinach, w tym drugi co do wysokości budynek na świecie, Shanghai Tower, który ma 632 metry wysokości.

Jest także domem dla czwartego co do wysokości drapacza chmur na świecie, Ping An Financial Center, który ma 599 metrów wysokości.

Zawalenia budynków nie są rzadkością w Chinach, gdzie luźne standardy budowlane i szybka urbanizacja przyspieszają budowę.

Widok na drapacze chmur w Szanghaju, Oriental Pearl Tower, Shanghai Tower, Jin Mao Tower i Shanghai World Financial Center.
Pięć najwyższych drapaczy chmur na świecie znajduje się w Chinach, w tym drugi co do wysokości budynek na świecie, Shanghai Tower, który ma 632 metry wysokości.(

Reuters: Ali Song

)

W maju zeszłego roku pięciopiętrowy hotel kwarantanny w południowo-wschodnim mieście Quanzhou zawalił się z powodu tandetnej budowy, zabijając 29 osób.

Niszczycielskie trzęsienie ziemi w Syczuanie w 2008 roku zabiło ponad 69 000 ludzi, a katastrofa wywołała burzę debaty publicznej na temat źle zbudowanych budynków szkolnych – nazwanych „odpadami tofu” – które zawaliły się, zabijając tysiące uczniów.

Agencja prasowa France