Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sekret Układu Słonecznego może leżeć we wnętrzu asteroidy Ryugu

Badając skład chemiczny asteroidy Ryugu, naukowcy mogą dowiedzieć się, jak powstał Układ Słoneczny. Tak mówi badanie.

Asteroida Ryugu to kosmiczna skała w kształcie rombu, która może kryć wiele tajemnic dotyczących formowania się naszego Układu Słonecznego. W badaniach opublikowanych niedawno w Nature Astronomy naukowcy wykorzystali próbki minerałów z asteroidy Ryugu, aby zrozumieć skład chemiczny naszego wczesnego Układu Słonecznego około 4,5 miliarda lat temu. Próbka została pobrana przez japońską sondę kosmiczną Hayabusa2. W raporcie napisano: „Naukowcy korzystający z analizy izotopowej odkryli, że minerały węglanowe z asteroidy krystalizowały w wyniku reakcji z wodą, która pierwotnie była gromadzona na asteroidzie jako lód w wciąż formującym się Układzie Słonecznym, a następnie ogrzana do postaci cieczy”.

Naukowcy twierdzą, że te węglany powstały bardzo wcześnie, w ciągu pierwszych 1,8 miliona lat istnienia Układu Słonecznego. Próbki te przechowują również zapis temperatury i składu cieczy i wody asteroidy z wcześniejszych czasów. Wynik badania najbardziej zaskoczył badaczy asteroida Modele agregacji przewidują agregację w dłuższych okresach, w wyniku czego powstają ciała o średnicy co najmniej 50 km.

Należy jednak zauważyć, że asteroida Ryugu ma obecnie tylko około 1 kilometra średnicy. Wynika to z kolizji i przegrupowań w całej jego przeszłości. Naukowcy zauważają, że „każda większa asteroida powstała tak wcześnie Układ Słoneczny Podgrzany do wysokich temperatur w wyniku rozkładu dużych ilości aluminium-26, radionuklidu, który prowadzi do topienia skał w całym wnętrzu asteroidy, wraz z różnicowaniem chemicznym, takim jak oddzielenie metalu i krzemianów.

Jednak Ryugu nie wykazuje na to żadnych dowodów. Ponadto skład chemiczny pokazuje skład mineralny, który można znaleźć w najbardziej prymitywnych chemicznie meteorytach, o których mówi się, że powstały w zewnętrznym Układzie Słonecznym.

Dlaczego Ryugu jest ważną asteroidą do badania formowania się Układu Słonecznego

Ta bogata w węgiel asteroida Ryugu jest pierwszą asteroidą typu C, gdzie C oznacza „węglowy”. To, co czyni go wyjątkowym, to fakt, że w przeciwieństwie do meteorytów nie miał potencjalnego kontaktu z zanieczyszczeniami Ziemia. Dlatego, analizując chemiczne odciski palców próbki asteroidy, badacze i naukowcy rozumieją nie tylko, jak powstała asteroida Ryugu, ale także gdzie się utworzyła.

READ  31 godzin w Centrum Kontroli Misji SpaceX