Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sekretne nadzieje Xi Jinpinga na pierwszy globalny lot od wybuchu COVID-19

Prezydent Chin Xi Jinping Oczekuje się, że spotka się w tym miesiącu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem podczas wizyty w sąsiednim kraju Azji Środkowej, Uzbekistanie, podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej od wybuchu epidemii koronawirusa.

69-letni Xi brał udział w globalnych zgromadzeniach za pośrednictwem łącza wideo, ale jego fizyczna nieobecność oraz innych wysokich rangą chińskich przywódców rzucają cień na globalne ambicje polityczne i gospodarcze Pekinu.

Xi wyjechał z Chin kontynentalnych tylko na jednodniową wizytę w półautonomicznym mieście Hongkong 1 lipca, aby przemawiać na ceremonii z okazji 25. rocznicy przekazania rządów brytyjskich Chinom. Xi nadzorował szeroko zakrojoną walkę z prawami obywatelskimi w mieście od czasu protestów prodemokratycznych w 2019 r., w których głosy sprzeciwu były więzione, zmuszane do emigracji lub uciszane.

W nadchodzących miesiącach Xi Jinping wykona swój pierwszy międzynarodowy lot od początku pandemii COVID-19. (AFP)

Według rosyjskich mediów Xi weźmie udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Uzbekistanie, gdzie spotka się z Putinem.

Ostatnia dwójka spotkała się w Pekinie w styczniu w Pekinie, zaledwie kilka tygodni przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Z tej okazji wydali wspólne oświadczenie, w którym oświadczali, że ich związek „nie ma granic”. Pekin odmówił od tego czasu krytykowania rosyjskiej agresji, a nawet określania jej mianem inwazji, jednocześnie potępiając sankcje wobec Moskwy i oskarżając Stany Zjednoczone i NATO o podżeganie do konfliktu.

Prezydent Chin Xi Jinping (po lewej) i prezydent Rosji Władimir Putin. (AFP)

Jakie są zagrożenia związane z wyjazdem za granicę?

Xi znajduje się w krytycznym punkcie zwrotnym w swojej karierze politycznej, gdy stara się – i oczekuje się, że dostanie – trzecią pięcioletnią kadencję jako przywódca Partii Komunistycznej. Jest to przełamanie precedensu, który ograniczał członków Stałego Komitetu Politbiura do dwóch kadencji, aby zapobiec przywróceniu autokratycznych rządów założyciela PRL Mao Zedonga.

Partia, która nie toleruje żadnej opozycji, ma pełną kontrolę nad polityką, mediami i mediami, a Xi nie spotyka się z otwartymi zagrożeniami. Czasami jednak podsycało to niezadowolenie z powodu jego konsolidacji władzy, gwałtownego spowolnienia gospodarki, nieustannej kampanii antykorupcyjnej wymierzonej w przeciwników politycznych oraz twardych środków „zero COVID” nakładających surowe blokady, kwarantanny, testy i maski, które wpłynęły na na gospodarkę i społeczeństwo.

W tym samym czasie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i większością Europy uległy pogorszeniu z powodu praw człowieka w Chinach, ich często fałszywej dyplomacji, twierdzeń o suwerenności na Morzu Południowochińskim i groźby ataku na Tajwan. W połączeniu z obawami dotyczącymi podróży związanych z koronawirusem, wszystkie te czynniki przyczyniły się do widocznej niechęci Xi do podróżowania za granicę na oficjalne wizyty i spotkania międzynarodowe.

Prezydent Chin Xi Jinping, po prawej, i prezydent Rosji Władimir Putin przemawiają podczas spotkania w Pekinie, Chiny, piątek, 4 lutego 2022 r.
Xi spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. (AFP)

Czym jest Szanghajska Organizacja Współpracy i na co ma nadzieję Xi?

Oprócz Rosji Chiny dominują w ośmioosobowej Szanghajskiej Organizacji Współpracy, która obejmuje również większość byłych sowieckich krajów Azji Środkowej, Indie i Pakistan. Chiny wykorzystały ten blok do rozszerzenia swoich wpływów na podwórku Moskwy, m.in. poprzez udział w wielonarodowych ćwiczeniach wojskowych, które pokazują możliwości ich szybko modernizujących się sił zbrojnych. Chiny postrzegają to ugrupowanie również jako przeciwwagę dla sojuszy NATO i USA w regionie Azji i Pacyfiku.

Dynamika w regionie zmieniła się jednak w ostatnich miesiącach. Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Afganistanu i rosyjska inwazja na Ukrainę zyskały co najwyżej umiarkowane poparcie większości pozostałych członków SzOW. Xi może mieć nadzieję, że spotkanie z Putinem wzmocni wewnętrzne postrzeganie, że przeciwstawia się zachodniej opozycji wobec wojny na Ukrainie i doszlifuje swoje nacjonalistyczne referencje w czasie, gdy stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są coraz bardziej napięte z powodu handlu, technologii, Tajwanu i innych kwestii.

Tuż przed zjazdem partii wizyta zagraniczna pokaże, że Xi jest pewny swojej pozycji i poparcia wśród 96 milionów członków partii, jego sześciu kolegów ze Stałego Komitetu Biura Politycznego i przywódców potężnej gałęzi wojskowej partii, Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. .

Jak zwykle impreza pozostaje owiana tajemnicą, a podróże czołowych przywódców prawie nigdy nie są ogłaszane do ostatniej chwili, a nawet nie są ogłaszane, dopóki nie wrócą z podróży.

Ludzie chodzą po zniszczonych rosyjskich pojazdach wojskowych zainstalowanych w centrum Kijowa na Ukrainie, środa, 24 sierpnia 2022 r. Władze Kijowa zakazały masowych zgromadzeń w stolicy do czwartku w obawie przed rosyjskimi atakami rakietowymi.  Dzień Niepodległości, podobnie jak sześć miesięcy wojny, przypada w środę.  (Zdjęcie AP/Evgeniy Małoletka)
Chiny nie opuściły Rosji z powodu inwazji na Ukrainę. (AFP)

Co wiemy o planach podróżniczych Shi?

Ambasador Rosji w Chinach Andriej Denisow, cytowany przez oficjalną rosyjską agencję informacyjną TASS, powiedział, że Xi i Putin spotkają się w uzbeckim mieście Samarkanda w dniach 15-16 września.

Oczekuje się również, że Xi weźmie udział w szczycie Grupy 20 wiodących krajów bogatych i rozwijających się w Indonezji w połowie listopada, ugruntowując pozycję Chin jako drugiej co do wielkości gospodarki na świecie i kluczowego ogniwa w łańcuchach dostaw towarów od telefonów komórkowych po zmywarki do naczyń.

Oddzielnie Chiny powiedziały Tajlandii, że Xi weźmie udział w spotkaniu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Bangkoku wkrótce po G-20, „jeśli nie będzie zajęty innymi obowiązkami”.

Wielu liderów łączy wyjazd do Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku oraz Grupy Dwudziestu. Chiny nie potwierdziły, że Xi weźmie udział w którymkolwiek z zebrań.

Chiny oskarżają USA o „nękanie nawigacyjne”

READ  Indonezja odwołuje misję ratowania zatopionego okrętu podwodnego KRI Naggala 402