Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sekwencja genomu każdego kręgowca

Globalne konsorcjum wiodących genomików, w tym profesor Jenny Graves z Uniwersytetu La Trobe, wspiera sekwencjonowanie DNA wszystkich 71 657 gatunków zwierząt z kręgosłupem.

Historia z okładki w dzisiejszym wydaniu Natura Pokazuje, jak można to osiągnąć, i wyjaśnia ogromne korzyści.

„Sekwencjonowanie genomu zwierzęcego stało się tańsze i łatwiejsze, odkąd ludzki genom został uruchomiony ponad dwadzieścia lat temu, kosztem 4 miliardów dolarów australijskich, czyli 14 miliardów dolarów obecnie” – powiedziała profesor Jenny Graves, zdobywczyni Nagrody Naukowej Prezesa Rady Ministrów w 2017 r. .

„Gdyby zostało to zrobione dzisiaj, kosztowałoby tylko tysiąc lub dwa tysiące dolarów”.

Powiedziała jednak, że nawet ludzki genom nadal zawiera pewne „czarne dziury”, zwłaszcza wokół regionów chromosomów, które przyczepiają się do włókien, aby rozpadać się, gdy komórka się dzieli, oraz w krytycznych regionach, które mają instrukcje dotyczące włączania lub wyłączania genów. .

To flagowe badanie w ramach projektu Vertebrate Genome Project, koordynowane przez naukowców z The Rockefeller University w Nowym Jorku, ocenia kombinacje różnych metod sekwencjonowania ogromnego zwierzęcego genomu w celu uzyskania najwyższej jakości i zaleca tańsze i wydajniejsze.

„Okazuje się, że jest to najlepsza kombinacja tanich odczytów grupowych i nowej„ długiej ”sekwencji, która zapewnia przebiegi dla tysięcy baz”.

Profesor Graves powiedział, że praca pozwala lepiej zrozumieć, jak działają geny i chromosomy oraz jak się rozwijają.

„Droga dla globalnej społeczności genomu jest teraz otwarta, aby zebrać sekwencje genomu wszystkich kręgowców: ludzi, dziobaków, ptaków, węży, żab i ryb. Zapewni to ogromne nowe możliwości badań w zakresie zdrowia ludzkiego, ochrony przyrody i biotechnologii” – powiedział Profesor Graves.

Oznacza to, że naukowcy nie opierają się już na informacjach pochodzących z niewielkiej liczby gatunków modelowych, takich jak mysz czy muszka owocówka.

„Każdy, kto zajmuje się badaniem zdrowia i chorób, badaniem zagrożonej dzikiej przyrody lub poszukuje nowych produktów biologicznych na rynek, będzie mógł bezpłatnie uzyskać ostateczne informacje o swoim gatunku na stronie internetowej.

READ  400-letnia Muga Dambi jest jedną z największych i najstarszych raf Wielkiej Rafy Koralowej.

Profesor Graves jest także częścią najbardziej ambitnego projektu Terrestrial Genomics, którego celem jest sekwencjonowanie genomu całego złożonego życia na Ziemi w ciągu najbliższych 10 lat, w tym wszystkich zwierząt, roślin, grzybów i jednokomórkowych protistów, takich jak ameby.

„Może to brzmieć jak niemożliwy sen, ale w rzeczywistości będzie kosztować mniej niż projekt ludzkiego genomu w latach 90-tych” – powiedziała. „To na zawsze zmieni biologię”.

/ Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z pierwotnego założenia i może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany w celu zapewnienia przejrzystości, stylu i obszerności. Pełny pokaz Tutaj.