Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Śmierć rzadkiego młodego lamparta w Iranie z powodu niewydolności nerek

„Peroz, który w zeszły czwartek został przeniesiony do Centralnego Szpitala Weterynaryjnego z powodu niewydolności nerek, zmarł po przejściu dializy” – poinformowała oficjalna agencja informacyjna IRNA.

„Utrata Peroz i bezskuteczność wszystkich wysiłków zespołu leczącego w ciągu ostatnich kilku dni, aby uratować zwierzę, zasmuca mnie i wszystkich moich współpracowników i przepraszamy wszystkich, że nie byliśmy w stanie utrzymać tego zwierzęcia przy życiu” – powiedział dyrektor szpitala. Omid Moradi powiedział IRNA.

Pirouz, co po persku znaczy „zwycięska”, stała się powodem do dumy narodowej, odkąd urodziła się w maju ubiegłego roku w rezerwacie dzikiej przyrody w północno-wschodnim Iranie.

Dwa z urodzonych z nim młodych zmarły w tym samym miesiącu, ale Peroz przeżył w czasie, gdy na wolności pozostało tylko dziesięć osobników tego gatunku.

Gepard azjatycki – Acinonyx jubatus venaticus – jest zagrożony „poważnym ciągłym spadkiem” i jest krytycznie zagrożony, według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Według badania z 2017 r., cytowanego przez IUCN, podgatunek ten występuje tylko w Iranie, gdzie występuje „mniej niż 50 dojrzałych osobników”.

Najszybsze zwierzę lądowe na świecie, zdolne do osiągania prędkości do 120 kilometrów (74 mil) na godzinę, gepardy kiedyś prześladowały siedliska od wschodnich krańców Indii po atlantyckie wybrzeże Senegalu.

Nadal występuje w niektórych częściach południowej Afryki, ale praktycznie zniknął z Afryki Północnej i Azji.

Iran rozpoczął Program Ochrony Gepardów przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2001 roku.

W styczniu 2022 roku wiceminister środowiska Hassan Akbari powiedział, że Iran jest domem dla zaledwie tuzina azjatyckich gepardów – mniej niż około 100 w 2010 roku.

Irańskie Ministerstwo Środowiska miało nadzieję, że narodziny młodych w niewoli pomogą zwiększyć liczbę gepardów.

rkh/ker