Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Blinken obiecuje pomoc i wsparcie USA dla Azji Środkowej po obawach Ukrainy

Kilka dni po rocznicy inwazji czołowy amerykański dyplomata spotkał się ze swoimi odpowiednikami ze wszystkich pięciu krajów Azji Środkowej, w których Moskwa od dawna jest wielką potęgą i magnesem przyciągającym pracowników, a sąsiednie Chiny również dzierżą coraz większe wpływy.

Blinken ogłosił nowe wsparcie w wysokości 25 milionów dolarów, oprócz poprzednich 25 milionów dolarów, które ogłoszono we wrześniu, aby pomóc krajom Azji Środkowej w dywersyfikacji szlaków handlowych i tworzeniu miejsc pracy w kraju.

Inicjatywy obejmują nauczanie języka angielskiego, rozwój systemów płatności elektronicznych oraz szkolenie powracających pracowników migrujących.

„Potwierdzam niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla Kazachstanu, tak jak wszystkich innych krajów, w swobodnym decydowaniu o własnej przyszłości, zwłaszcza że świętujemy rok od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę” – powiedział Blinken na konferencji prasowej.

W uwagach ze swoimi odpowiednikami z pięciu krajów – Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu – Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone popierają ich „suwerenność, niezależność i integralność terytorialną”.

Blinken udał się później do imponującego pałacu w stolicy, aby spotkać się z prezydentem Kassymem-Jomartem Tokajewem, który wyraził „wdzięczność” za poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Kazachstanu.

Nie wchodząc w szczegóły przed prasą, Tokajew powiedział, że otrzymał trzy osobiste wiadomości od prezydenta Joe Bidena.

„Nawiązaliśmy ze Stanami Zjednoczonymi bardzo dobre i niezawodne długoterminowe partnerstwa w wielu obszarach o strategicznym znaczeniu” – powiedział Tokajew.

Blinken z zadowoleniem przyjął także ostatnie reformy polityczne Tokajewa.

Czołowy amerykański dyplomata ma później udać się w podróż do Uzbekistanu, który urzędnicy amerykańscy wraz z Kazachstanem postrzegają jako kraj najbardziej otwarty na budowanie więzi z Waszyngtonem.

– Wieloletnie związki z Rosją –

Rosyjski rząd zbagatelizował wizytę Blinkena, najwyższego urzędnika w administracji Bidena, w celu podróży do Azji Środkowej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w Moskwie, że długofalowa współpraca Rosji z Azją Środkową „jest tym, co nas prowadzi i prowadzi nas tam, gdzie leżą nasze interesy, które uważamy za najwyższy priorytet w naszej polityce zagranicznej”.

READ  Dlaczego Boris Johnson nadal jest premierem Wielkiej Brytanii?

Później w tym tygodniu Blinken udaje się do New Delhi na spotkanie G-20, gdzie ma ponownie odsunąć na bok rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Waszyngton nie uważa, że ​​Rosja nie jest zainteresowana dyplomacją na Ukrainie, która otrzymała miliardy dolarów na broń z Zachodu, aby się bronić.

Stany Zjednoczone starały się oszczędzić Azji Środkowej kampanii przeciwko Rosji i zwolniły sankcje z konsorcjum Caspian Sea Pipeline Consortium, które transportuje kazachską ropę na Zachód i przechodzi przez Rosję.

Jednak niedawne badanie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wykazało gwałtowny wzrost europejskiego i brytyjskiego eksportu do Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu – części unii celnej z Rosją – i zasugerowało, że napływ miał na celu uniknięcie szeroko zakrojonych zachodnich sankcji. przeciwko Rosji.

W przeciwieństwie do innych byłych sowieckich Białorusi, państwa Azji Środkowej nie poparły Moskwy w tej wojnie.

„Musimy postępować bardzo ostrożnie”, powiedział wysoki rangą dyplomata z kraju Azji Środkowej, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości.

Dyplomata powiedział, że jego kraj dał jasno do zrozumienia, że ​​nie popiera ukraińskiej inwazji, ale jest jakieś zastrzeżenie, by bardziej nie prowokować Rosji.

Wszystkie pięć krajów Azji Środkowej wstrzymało się od głosu lub nie głosowało w zeszłym tygodniu nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającą Moskwę do wycofania się z Ukrainy.

Rząd prezydenta Władimira Putina usprawiedliwiał wojnę po części ubolewaniem nad traktowaniem rosyjskojęzycznych na Ukrainie, argumentem, który mógłby odbić się echem w krajach Azji Środkowej z dużą mniejszością rosyjską.

Kazachstan, który ma najdłuższą granicę lądową z Rosją o długości 7644 kilometrów (4750 mil), przyjął rosyjskich dezerterów i wezwał do dyplomatycznego rozwiązania wojny, które szanuje prawo międzynarodowe.

Chiny również starają się o większą rolę, a prezydent Xi Jinping w zeszłym roku wybrał Kazachstan i Uzbekistan na swoją pierwszą zagraniczną podróż od czasu pandemii COVID-19.

READ  Rasistowskie naloty: Nowa Zelandia przeprasza mieszkańców wysp Pacyfiku | wiadomości imigracyjne

sct/jd/js