Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Somalia: „Najgorszy kryzys humanitarny, jaki kiedykolwiek widzieliśmy” | globalny rozwój

Tylko „ogromny” i natychmiastowy wzrost funduszy i pomocy humanitarnej może uratować Somali O głodzie, ostrzegł rzecznik ONZ, pracownicy organizacji humanitarnych poinformowali, że dzieci głodują „na naszych oczach” w związku z gwałtownie rosnącym poziomem niedożywienia.

W przesłaniu do przywódców Grupy Siedmiu Kto spotka się od niedzieli w Niemczech?Michael Dunford, dyrektor regionalny Światowego Programu Żywnościowego na Afrykę Wschodnią, powiedział, że rządy muszą pilnie i hojnie przekazywać darowizny, jeśli jest jakakolwiek nadzieja na uniknięcie katastrofy w Rogu Afryki.

„Potrzebujemy pieniędzy i potrzebujemy ich teraz”, powiedział Dunford. Czy uda nam się tego uniknąć? [a famine in Somalia]? O ile nie będzie… od teraz ogromnej ekspansji, nie będzie to możliwe, szczerze mówiąc. Jedynym sposobem na tym etapie jest ogromna inwestycja w pomoc humanitarną, wszyscy interesariusze, wszyscy partnerzy połączą się, aby tego uniknąć”.

Róg Afryki ucierpiał i jest świadkiem niepowodzenia czterech kolejnych pór deszczowych Najgorsza susza od czterech dekadSzok klimatyczny pogłębiony przez trwający konflikt i Wysokie ceny spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę. W całej Afryce Wschodniej 89 milionów ludzi jest obecnie uważanych za „ostrą niepewność żywnościową” przez Światowy Program Żywnościowy, a liczba ta wzrosła o prawie 90% w ciągu ostatniego roku.

Niestety nie widzę [that rate of growth] spowolnienie. Jeśli coś jest, powiedział Dunford, wydaje się, że przyspiesza.

W zeszłym roku Wielka Brytania i inni przywódcy G7 obiecali 7 miliardów dolarów (5,7 miliardów funtów), aby pomóc krajom w zapobieganiu głodowi, ale apelują do Wschodu Afryka Nie udało się zebrać wystarczających funduszy na zażegnanie głodu.

A teraz ci sami przywódcy są wzywani do zaangażowania się w natychmiastowy pakiet finansowania, ponieważ Somalia, najbardziej dotknięty kraj, popada w katastrofę. Według najnowszego raportu Zintegrowanej Klasyfikacji Faz Bezpieczeństwa Żywności (IPC) do września co najmniej 213 000 osób na obszarach najbardziej dotkniętych klęską głodu stanie w obliczu głodu.

READ  Nowy Jork nakazuje szczepienie wirusów w restauracjach, salach gimnastycznych i miejscach rozrywki

Podczas niedawnej wizyty w kraju Claire Sanford, zastępca dyrektora ds. humanitarnych w Save the Children, powiedziała, że ​​spotkała matki, które w zeszłym roku pochowały już kilkoro dzieci i których pozostałe przy życiu dzieci są teraz poważnie niedożywione. Poważnie niedożywiony trzymiesięczny maluch, którego poznał Sanford, „nigdy nie spał przez całą noc, a słyszeliśmy wiele historii, że tak właśnie było”.

„Mogę szczerze powiedzieć, że w ciągu 23 lat reagowania na kryzys humanitarny było to zdecydowanie najgorsze, jakie widziałam, szczególnie pod względem poziomu wpływu na dzieci” – powiedziała. „Głód, którego byliśmy świadkami z moimi kolegami w Somalii, nasilał się szybciej, niż się obawialiśmy”.

Somalijska kobieta, która uciekła z obszarów dotkniętych suszą, oferuje wodę swojemu dziecku w obozie dla przesiedleńców na obrzeżach Mogadiszu w Somalii w sobotę 4 czerwca 2022 r. Zdjęcia: Farah Abdi i ilustratorka/Associated Press

W 2011 roku Somalia doświadczyła Głód, który zabił ponad 250 000 ludziWiększość z nich to dzieci, ale Sanford powiedziała, że ​​wiele osób, z którymi rozmawiała, stwierdziło, że warunki są teraz gorsze.

„Naprawdę zawiedliśmy jako społeczność międzynarodowa, że ​​pozwoliliśmy, aby sytuacja dotarła do punktu, w którym jest w tej chwili. W 2011 roku zobowiązaliśmy się jako społeczność, że tak zrobimy. Nie pozwól, aby to się powtórzyło. Jednak nie udało nam się dotrzymać tej obietnicy”.

Dunford powiedział, że niewystarczające fundusze utrudniały wysiłki edukacyjne po głodzie w 2011 r. „Widzimy umierające dzieci na naszych oczach, widzimy populacje, które straciły środki do życia. Nie chodzi o to, że nie wyciągnęliśmy wniosków z 2011 roku; Kryzys przyniósł wiele bardzo dobrej nauki. Po prostu nie byliśmy w stanie wdrożyć go w wymaganym zakresie z powodu braku funduszy”.

W kwietniu ONZ otrzymała tylko 3% środków z apelu o wartości 6 miliardów dolarów dla Etiopii, Somalii i Sudanu Południowego.

Danny Sriskandragah, dyrektor generalny Oxfam GB, powiedział, że obecny kryzys był częściowo spowodowany „brakem współczucia” i decyzją rządu brytyjskiego. Obciąć budżet pomocy zagranicznej o 4,6 mld funtów ostatni rok.

Według ostatniej oceny Somalii przez IPC, do końca roku około 1,5 miliona dzieci poniżej piątego roku życia stanie w obliczu ostrego niedożywienia, w tym 386 400 prawdopodobnie będzie poważnie niedożywionych. Oczekuje się, że te liczby wzrosną.