Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sonda Einsteina, SpaceX i nie tylko

Sonda Einsteina, SpaceX i nie tylko

Wystrzelenie rakiety w tym tygodniu: leci sonda Einsteina i nie tylko

Ostatni tydzień w świecie startów rakiet był sceną znaczących wydarzeń. Główni gracze w branży, w tym SpaceX, United Launch Alliance i Chińska Akademia Nauk, pozostawili swoje ślady we wszechświecie serią ambitnych startów.

Sonda Einsteina leci

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń była premiera Pocisk Długi Marsz 2C On niesie Sonda Einsteina. To szerokokątne kosmiczne obserwatorium rentgenowskie jest wspólnym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka (MPE) i Chińskiej Akademii Nauk (CAS). Sonda została zaprojektowana do obserwacji zjawisk rentgenowskich, zwiększając w ten sposób naszą wiedzę na temat kosmicznych tajemnic, takich jak czarne dziury i magnetary.

Wystrzelenie rakiety SpaceX Dual Falcon 9 B5

SpaceX miało napięty harmonogram z dwoma startami rakiet Falcon 9 B5. Pierwsza misja, która wystartowała z Cape Canaveral na Florydzie, umieściła 23 satelity Starlink Group 6-35 na niskiej orbicie okołoziemskiej. Druga misja, rozpoczynająca się w Vandenberg AFB w Kalifornii, ma na celu wysłanie 21 satelitów Starlink Group 7-10 na tę samą orbitę, jeszcze bardziej rozszerzając konstelację Starlink SpaceX.

Inne godne uwagi premiery

United Launch Alliance znalazło się w centrum uwagi dzięki swojej rakiecie Vulcan VC2S, której wystrzelenie zaplanowano z Cape Canaveral. Zawiera lądownik księżycowy Peregrine Mission One z ładunkami od różnych podmiotów, z których wszystkie wnoszą wkład w program CLPS NASA. Orienspace wystrzelił z Morza Żółtego pierwsze trzy satelity Jilin dla konstelacji Jilin 1. Chińska Akademia Nauk zachowała jednak wielką tajemnicę w związku ze swoją misją Space Kinetica 1, której celem jest wysłanie na orbitę pięciu satelitów MinoSpace. Japońskie Ministerstwo Obrony przygotowywało się także do wystrzelenia satelity rozpoznawczego IGS-Optical 8 przy pomocy rakiety Mitsubishi Heavy Industries H-IIA. Satelita ten ma wykonywać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, co zwiększy możliwości Japonii w zakresie rozpoznania wizualnego.

READ  Nowy gigantyczny akcelerator cząstek odkrywa nieznane 95% wszechświata

Poprzedni tydzień był nie mniej aktywny, a pojazd Polar Satellite Launch Vehicle ISRO przewoził Wraz z satelitami meteorologicznymi Tianmu 1. Gdy świat wkracza w nową erę eksploracji kosmosu, te starty symbolizują ogromny potencjał, jaki kryje się poza granicami naszej planety oraz rosnące globalne zainteresowanie odkrywaniem tajemnic wszechświata.