Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sonda Mars Curiosity świętuje 10 lat od lądowania

Dziś łazik Curiosity świętuje 10 lat na Marsie i nadal ma się dobrze od lądowania 6 sierpnia 2012 r. Jako pierwszy nowy projekt łazika na Marsie w połączeniu z wytrwałością, Curiosity nie tylko dostarczył pouczających informacji naukowych na temat historii i geologii planeta, ale również pokazała Zestaw koncepcji inżynieryjnych, które sprawiły, że pojazdy wędrowne stały się większe i lepsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Kiedy myślisz o statku kosmicznym na Marsie, wiele osób rysuje coś małego, jak Sojourner wielkości mikrofalówki, który wylądował na Marsie w 1997 roku, lub łazik golfowy Opportunity and Spirit, który wylądował w 2004 roku. Ale Curiosity wyznacza początek znacznie większych łazików. ponieważ Jest to samochód wytrwały i znacznie cięższy niż jego flagowi bracia. Ten wzrost rozmiaru i masy oznacza, że ​​nowsze wędrujące pojazdy mogą przewozić bardziej złożone instrumenty naukowe, zamieniając wędrujące pojazdy od niewielkich odkrywców, którzy mogą zbierać tylko podstawowe dane do mobilnych laboratoriów. Od tej zasady Curiosity wzięło nazwę swojej misji technicznej, Mars Science Laboratory.

Plakat wyprodukowany przez NASA z okazji 10-lecia łazika marsjańskiego Curiosity na Czerwonej Planecie. NASA/JPL-Caltech

Większy i cięższy łazik staje przed większym wyzwaniem, jak wylądować na Marsie. Poprzednie generacje łazików marsjańskich były pokryte poduszkami powietrznymi i zasadniczo spadały na powierzchnię, gdzie podskakiwały przed zatrzymaniem, z powietrzem w poduszkach powietrznych, aby chronić je przed uderzeniem. Jednak duża masa Curiosity sprawiała, że ​​poduszki powietrzne były nieskuteczne, więc opracowano nowy system lądowania.

The system dźwigów do nieba; Dzięki temu zarówno Curiosity, jak i Perseverance bezpiecznie wylądowały na powierzchni Marsa, napędzane plecakiem odrzutowym, który uruchamia silniki, aby spowolnić opadanie, podczas gdy łazik jest opuszczony na zestaw kabli. Gdy łazik wyląduje, kable rozdzielają się, a wiązka odrzutowa zostaje zdmuchnięta, aby zapobiec splątaniu się między nim a łazikiem. System ten pomaga ustawić łazik w określonym i przewidywalnym miejscu, w przeciwieństwie do nieoczekiwanego odrzutu poduszek powietrznych i może bezpiecznie zawieść wiele ciężkich pojazdów.

READ  Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest wyższe w przypadku COVID-19 niż w przypadku grypy

Ciekawość natychmiast podbiła serca publiczności i wyprodukowała niesamowitą Zdjęcia krajobrazu Marsa Obok piękne zdjęcia chmur Oprócz pracy, której szukasz Oznaki starego życia A Pomiar atmosfery Marsa. Niektóre z najpopularniejszych projektów popularyzatorskich obejmowały ogromną liczbę Zdjęcia panoramiczne HD A Filmy przedstawiające krater Galegdzie odbywa się eksploracja.

Mars wciąż jest trudnym środowiskiem, a Curiosity musiało stawić czoła takim wyzwaniom, jak: ostre skały których koła zostały zniszczone. Aby złagodzić ten problem, zespół kierujący łazikami ostrożnie podchodzi do tego, jak wykorzystuje ciekawość, aby zapewnić jak najmniejsze uszkodzenia urządzenia, aby mogło działać tak długo, jak to możliwe.

Andy Myshkin, pełniący obowiązki dyrektora projektu Curiosity Project w NASA Jet Propulsion Laboratory w oświadczenie. „Chodzi o inteligentne wykorzystanie tego, co już jest w twoim łaziku”.

Rekomendacje redaktorów