Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryła złoża lodu wodnego na równiku Czerwonej Planety

Sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryła złoża lodu wodnego na równiku Czerwonej Planety

Naukowcy obsługujący europejską sondę Mars Express twierdzą, że mogli dostrzec ogromne pokłady lodowatej wody pod powierzchnią Marsa.

Szacuje się, że osad ma grubość około 3,7 km, co oznacza, że ​​w przypadku stopienia mógłby wypełnić ziemskie Morze Czerwone lub pokryć całą planetę Mars warstwą wody głęboką na około dwa metry.

Nowe odkrycia sugerują, że według naukowców Mars kiedyś wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie – z lodowcami, jeziorami i kanałami rzecznymi.

„Widzieliśmy dowody istnienia lodowców, wymarłych lodowców, które już nie istnieją, ale także kilka lodowców pokrytych pyłem. Większość lodu wodnego, który widzieliśmy dzisiaj na Marsie, występuje na wyższych szerokościach geograficznych, gdzie temperatury są niższe, a zatem lód wodny którą widzieliśmy dzisiaj na Marsie, znajduje się na wyższych szerokościach geograficznych, gdzie temperatury są niższe, a zatem lód wodny jest chłodniejszy” – powiedział Colin Wilson. Naukowiec pracujący nad projektem w ESA: „Lód mógłby być stabilny”.

„To świadectwo ilości wody, która istniała na Marsie w przeszłości i gromadziła kopce lodu wodnego o grubości kilku kilometrów. To ogromna ilość wody. Widzieliśmy więc dowody na obecność dużej ilości wody na Marsie”. Wilson dodał w innym miejscu.

Sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej po raz pierwszy potwierdziła obecność lodu na Czerwonej Planecie w 2004 roku.

Złoża odkryto w 2007 r., ale nie było jasne, z czego się składają – być może gigantyczne nagromadzenia pyłu, popiołu wulkanicznego lub osadu.

W 2015 roku NASA stwierdziła również, że na Marsie prawdopodobnie płyną strumienie słonej wody.

„Dzisiaj rewolucjonizujemy nasze rozumienie tej planety. Nasze łaziki odkryły, że w powietrzu jest znacznie więcej wilgoci, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy” – powiedział na konferencji prasowej Jim Green, dyrektor ds. nauk planetarnych w NASA.

READ  Raporty badawcze podkreślają obserwowane różnice w przenoszeniu i patogeniczności omikronu w porównaniu z poprzednimi wariantami SARS-CoV-2.

Teraz, 15 lat później, nowe dane Mars Express sugerują, że osady to w rzeczywistości warstwy pyłu i lodu.

Możliwość wysyłania w przyszłości misji załogowych na Marsa

Woda lodowa znajduje się na równiku, a nie na biegunach, co zaskoczyło naukowców.

„Nie spodziewamy się pojawienia się polarnej czapy lodowej na równiku” – powiedział Wilson.

„To równie absurdalne na Marsie, jak na Ziemi, ale tak mówią nam dane, mówiące, że tak to wygląda”.

To wzbudziło entuzjazm naukowców w związku z potencjałem misji eksploracyjnych załogowych.

Biorąc pod uwagę, że Mars jest zimną planetą, której temperatury wahają się od minus 20 stopni Celsjusza do minus 153 stopni Celsjusza, według NASA znalezienie lodu wodnego na niskich szerokościach geograficznych, a nie w regionach polarnych, ułatwiłoby załogowe misje badawcze.

„Jednym z powodów, dla których byliśmy podekscytowani odkryciem lodu wodnego na niskich szerokościach geograficznych, jest to, że właśnie tam przyszłe misje eksploracyjne, zwłaszcza misje eksploracyjne załogowe, będą musiały lądować ze względu na mechanikę orbity, a także dostępność energii” – powiedział Wilson.

Nad warstwami pyłu i lodu znajduje się ochronna warstwa pyłu lub popiołu, której grubość sięga setek metrów.

„Jednakże głębokość 300 metrów nie jest zbyt przydatna do celów eksploracyjnych. Niestety prawdopodobnie nie będzie to odpowiedź na nasze potrzeby w zakresie eksploracji załogowej” – dodał Wilson.

Europejska sonda Mars Express opuściła Ziemię w czerwcu 2003 r. i dotarła na Marsa w grudniu 2003 r. Niedawno obchodziła dwie dekady badań Czerwonej Planety.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.