Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Spędzanie czasu w „niebieskich przestrzeniach” związanych z lepszym zdrowiem psychicznym

Opublikuj na Pintereście
Nowe badania pokazują, że dzieci, które spędzają czas w pobliżu wody, mają lepsze zdrowie psychiczne w późniejszym życiu jako dorośli. Sol Stock / Getty Images
 • Coraz więcej dowodów wskazuje, że narażenie na środowisko naturalne może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Jednak większość dotychczasowych badań koncentrowała się na terenach zielonych.
 • Korzystając z danych z 18 regionów na całym świecie, naukowcy zbadali związek między narażeniem dzieci na „niebieskie przestrzenie”, takie jak jeziora śródlądowe i obszary przybrzeżne, a samopoczuciem dorosłych.
 • We wszystkich badanych krajach naukowcy odkryli, że dzieci, które były narażone na niebieskie przestrzenie, częściej zgłaszały lepsze samopoczucie w wieku dorosłym.
 • Dorośli, którzy jako dzieci zgłaszali doświadczenia związane z niebieską przestrzenią, częściej doceniali naturalne miejsca i częściej je odwiedzali, co skutkowało ciągłymi korzyściami.

Bycie na łonie natury jest dla ciebie dobre – i jest wiele badań, które to potwierdzają.

Niezliczony studia wykazali, że kontakt z terenami zielonymi, w tym lasami, parkami i ogrodami, korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ale te naturalne środowiska nie są jedynymi ustawieniami, które mogą oferować korzyści zdrowotne.

według Przegląd badań 2020Terapeutyczne wykorzystanie „niebieskich przestrzeni”, w tym jezior, rzek i obszarów przybrzeżnych, może poprawić zdrowie psychiczne i dobrostan psychospołeczny. dodatkowy Badania Zasugerował, że kontakt dzieci ze środowiskiem naturalnym może poprawić zdrowie psychiczne w wieku dorosłym.

Jednak pomimo znanych korzyści, dzieci odrywają się od świata przyrody.

w 2017 Yale School of the Environment StudyNa przykład rodzice dzieci w wieku od 8 do 12 lat informowali, że ich dzieci spędzają każdego tygodnia z komputerem i telewizorem 3 razy więcej godzin niż bawią się na dworze.

Teraz nowe badanie zostało opublikowane w: Czasopismo Psychologii Środowiskowej Wcześniejsze odkrycia powtarzają się, dostarczając więcej dowodów na to, że kontakt dzieci z naturą, zwłaszcza z niebieskimi przestrzeniami, może poprawić zdrowie i samopoczucie w późniejszym życiu.

Do przeprowadzenia badania naukowcy wykorzystali dane z przekrojów Międzynarodowa ankieta BlueHealth (BIS) Organizowany przez Europejskie Centrum Środowiska i Zdrowia Człowieka Uniwersytetu Exeter.

Analiza obejmująca 18 krajów obejmowała 18 838 osób z 14 krajów europejskich, a także z Hongkongu, Kanady i Australii. W ankiecie wzięli udział również respondenci z Kalifornii.

Zespół badawczy poprosił uczestników badania o zgłoszenie swoich doświadczeń w następujących kategoriach:

 • aktualne samopoczucie
 • Doświadczenia z dzieciństwa z niebieskimi przestrzeniami
 • Aktualne motywacje do odwiedzania naturalnych przestrzeni
 • Powtórz ostatnie wizyty w zielonych i niebieskich przestrzeniach
READ  Wymiana wiązania zapobiega pękaniu twardej ceramiki pod ciśnieniem | Szukaj

Zespół zbadał również zachowania związane z jakością wody, zdrowiem i dobrym samopoczuciem oraz informacjami demograficznymi.

W sekcji Doświadczenia z dzieciństwa naukowcy poprosili uczestników badania, aby przypomnieli sobie ich ekspozycję na ustawienia niebieskiej przestrzeni od urodzenia do 16 roku życia, zapytali, czy niebieskie przestrzenie są łatwo dostępne i czy ich rodzice lub opiekunowie są zadowoleni z tych doświadczeń.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że większa ekspozycja na niebieskie przestrzenie w dzieciństwie przepowiadała lepsze subiektywne samopoczucie w wieku dorosłym. Ustalili również, że wyniki były spójne we wszystkich krajach i regionach.

„Znaleźliśmy bezpośredni pozytywny związek między połączeniem dzieciństwa z niebieskimi przestrzeniami a dobrym samopoczuciem dorosłych” Waleria WitaliGłówny autor badania i doktorant na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie we Włoszech powiedział Healthline.

„Nasze badanie wykazało, że pozytywne doświadczenia niebieskiej przestrzeni w okresie kształtowania się dzieciństwa mogą prowadzić do trwałej motywacji do interakcji z naturalnymi przestrzeniami przez całe życie, ułatwiając częste wizyty na łonie natury w wieku dorosłym”.

Vitale zauważył, że dodatkowe czynniki mogą mieć wpływ na to, jak doświadczenia dzieciństwa związane z niebieskimi przestrzeniami wpływają na wyniki zdrowia psychicznego dorosłych i że inne potencjalne mechanizmy mogą przyczyniać się do tego związku.

„Doświadczenie niebieskiej przestrzeni w dzieciństwie może zwiększyć znajomość i poczucie bezpieczeństwa w stosunku do tych naturalnych środowisk i przestrzeni w ogóle, poprzez wielokrotną ekspozycję” – powiedział Vitale.

Healthline zapytał Witalija, czy niebieskie przestrzenie, takie jak baseny, mogą mieć takie same pozytywne skojarzenia, jakie istnieją z naturalnymi zbiornikami wodnymi.

Vitale wyjaśnił, że chociaż to badanie nie rozróżnia różnych typów niebieskich przestrzeni, ani nie analizuje potencjalnych różnic w ich wykorzystaniu lub wpływie na samopoczucie.

„Gdy zapytano uczestników, jak często w ciągu ostatniego miesiąca odbywali rekreacyjne wizyty w kilku kategoriach niebieskich i zielonych przestrzeni, nasza definicja niebieskich przestrzeni odnosiła się bardziej konkretnie do wszystkich miejsc z wodą” – powiedziała.

Vital wyjaśnił, że badanie nie obejmowało terenów zamkniętych, miejsc odwiedzanych w celach zawodowych ani miejsc prywatnych, takich jak prywatne ogrody, tereny, stawy czy baseny.

READ  Teleskop Webba do wykrywania najstarszych galaktyk po Wielkim Wybuchu

Zabawa w ciepłych wodach piaszczystej plaży lub kąpiel w jeziorze śródlądowym może przynieść korzyści, dając możliwość relaksu, rekreacji i spotkań towarzyskich. Może to być również sposób na aktywność fizyczną i zwiększenie poziomu witaminy D poprzez ekspozycję na światło słoneczne.

Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób niebieskie przestrzenie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

„Zarówno przestrzenie zielone, jak i przestrzenie niebieskie mogą korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie, dlatego słuchając nagrań relaksacyjnych zazwyczaj zawierają one dźwięki z obu miejsc” Kristen QuillsLCPC, LMHC, internetowy terapeuta terapii mózgu z Hillsborough w Karolinie Północnej, powiedział Healthline.

„Nie jesteśmy całkowicie pewni tego, jak to działa, ale uważamy, że ma to coś wspólnego ze wzmacnianiem pewnych emocji, które reagują bezpośrednio na rzeczy w naturze, takie jak spokój i cisza, piękno i spokój. Ponadto uważamy, że jest to całkowite odejście od zgiełku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, odciągając nas od naszej elektroniki i pomagając nam odłączyć się od naszych światów na krótki okres czasu.

Ponadto niebieskie przestrzenie mogą zapewniać korzyści w przypadku schorzeń psychicznych, takich jak sezonowe zaburzenie afektywne (SAD).

„Depresja sezonowa jest zwykle redukowana przez połączenie ćwiczeń i ekspozycji na źródła światła” Alan Goodwindr, psycholog z Encino w Kalifornii, powiedział Healthline.

„Jeśli prywatna niebieska przestrzeń zapewnia możliwość ćwiczeń i ekspozycji na jasne światło, może potencjalnie pomóc tym, którzy są [have] Depresja sezonowa, jeśli trzeba wykorzystać przestrzeń w sposób, który przyniesie te korzyści”.

Jednak wielokrotna ekspozycja na niebieską przestrzeń może być wymagana w celu poprawy zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

„Ogólnie rzecz biorąc, ekspozycja na środowisko naturalne niesie ze sobą wiele korzyści, ale musi być wykonywana regularnie, aby osiągnąć najlepsze wyniki” – powiedział Quills. „Nawet jeśli możesz postawić sobie za cel robienie tego co najmniej 3 razy w tygodniu przez 20-30 minut na sesję, możesz zacząć odczuwać pewne korzyści”.

READ  Sztuczna inteligencja może przewidzieć kolejną transmisję wirusa ze zwierząt na ludzi

Jednak dla niektórych osób dostęp do obszarów wodnych może być trudny, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają na obszarach miejskich.

Ale wiele dostępnych akwenów śródlądowych jest również uważanych za niebieskie przestrzenie. Według Vitale mogą to być:

 • jeziora
 • rzeki lub kanały miejskie
 • Fontanny i baseny
 • Miejskie obszary przybrzeżne, takie jak kurorty nadmorskie
 • porty
 • Porty i doki
 • Plaże, klify i peleryny

Dla niektórych rodziców zapewnienie dzieciom dostępu do niebieskich przestrzeni może wymagać odłożenia na bok wszelkich obaw związanych ze środowiskiem wodnym. Inicjatywy dotyczące niebieskiej przestrzeni na poziomie społeczności mogą pomóc złagodzić niektóre z tych obaw.

„Z dowodami, że potencjalne zagrożenia związane z niebieskimi przestrzeniami mogą zwiększać obawy rodziców o kontakt dzieci z tymi środowiskami i stanowić barierę dla uczestnictwa, zwiększony dostęp do lekcji pływania, szczególnie dla dzieci z marginalizowanych społeczności, a także zapewnienie bezpiecznego i nadzorowanego blues na zajęcia rekreacyjne wydaje się być w przestrzeni dla dzieci w ogóle jest uzasadniony ”- powiedział Witalij.

Witalij zwrócił uwagę, że badacze uczestniczący Niebieskie zdrowie Wyprodukuj projektNiebieskie przestrzenie miejskie: planowanie i projektowanie z myślą o wodzie, zdrowiu i dobrym samopoczuciu– Bezpłatny e-book opisujący, jak urbaniści mogą projektować przestrzenie wodne dla społeczeństwa.

Ponadto przy wsparciu wielu organizacji, w tym Światowej Organizacji Zdrowia, naukowcy stworzyli Narzędzie Wspomagania Decyzji (DST). To narzędzie może pomóc planistom w projektowaniu efektywnych niebieskich przestrzeni, jednocześnie identyfikując i zarządzając ryzykiem związanym ze środowiskiem wodnym.

Wszyscy słyszeliśmy, że przyroda sprzyja dobremu samopoczuciu, jednak wielu ludziom może być trudno spędzić wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu – zwłaszcza dzieciom.

Ponieważ nowe badania opierają się na coraz większej liczbie dowodów potwierdzających korzyści dla zdrowia psychicznego niebieskich i zielonych przestrzeni, zarówno dorośli, jak i dzieci są zachęcani do częstszego wychodzenia na zewnątrz.

Nawet jeśli mieszkasz na obszarze miejskim, istnieje duża szansa, że ​​będziesz mieć dostęp do zielonej lub niebieskiej przestrzeni społecznej. Czasami wystarczy kilka minut w jednym z tych miejsc, aby poprawić nastrój.