Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Spowolnienie w polskiej gospodarce łagodzi tempo stóp procentowych

(Bloomberg) – Polski bank centralny spowolnił tempo podwyżek stóp procentowych, przenosząc uwagę z walki z inflacją na zapobieganie spowolnieniu gospodarczemu.

Decydenci podnieśli w środę stopę referencyjną o 25 punktów bazowych do 6,75%, zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów ankiety Bloomberga. Jedenasty z rzędu wzrost nastąpił po wzroście o pół punktu procentowego w lipcu i raporcie pokazującym, że gospodarka skurczyła się w drugim kwartale.

Złoty wzrósł o 0,3% do 4,7184 do euro o 16:19 w Warszawie.

Prezes polskiego banku centralnego Adam Klapiński powiedział w zeszłym tygodniu, że stopy wzrosną raz lub dwa i tylko w krokach co ćwierć punktu procentowego. Wyjaśni tę decyzję na konferencji prasowej w czwartek o 15:00.

Bank centralny powtórzył w środowym komunikacie, że może interweniować w celu wsparcia złotego, a silniejsza waluta pomogłaby obniżyć inflację. Decydenci polityczni nie dawali żadnych wskazówek co do przyszłych decyzji, mówiąc jedynie, że będą one zależeć od napływających danych i skutków wojny na Ukrainie.

„Mamy przed sobą jeszcze jedną podwyżkę, wzrost o 25 punktów bazowych w październiku” – powiedział Piotr Pujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego SA. „Gospodarka spowalnia, a słaby popyt ograniczy presję inflacyjną”.

Podczas gdy inflacja utrzymuje się na najwyższym poziomie od prawie 26 lat, Klapiński spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach zacznie się obniżać wraz ze schłodzeniem się gospodarki. Dodał, że bank centralny niechętnie ogłasza koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, dopóki nie będzie większej jasności co do cen energii i poziomu wsparcia rządowego dla gospodarstw domowych w przyszłym roku.

Produkt krajowy brutto spadł o 2,3% w drugim kwartale w porównaniu z poprzednim trzymiesięcznym okresem, a miara produkcji spadła czwarty miesiąc z rzędu.

(Dodaje komentarze z raportu Banku Centralnego z akapitu piątego.)

©2022 Bloomberg LP