Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sprawy podatkowe wspólników prawnych znajdują się w kręgu zainteresowań Senatu, a Ashurst, King & Wood Mallesons i Minter Ellison odmawiają komentarza.

Sprawy podatkowe wspólników prawnych znajdują się w kręgu zainteresowań Senatu, a Ashurst, King & Wood Mallesons i Minter Ellison odmawiają komentarza.

Korzystanie z przydziałów Everett, które pozwalają na przypisanie części dochodu spółki partnerskiej członkowi rodziny, straciło na popularności po zniesieniu głównego zastawu podatkowego i zaostrzeniu przepisów.

Poprzednie wytyczne ATO dotyczące korzystania z trustów serwisowych, które według kancelarii prawnych służą do zarządzania odpowiedzialnością partnerów, a nie do obniżania podatków, zostały zawieszone w związku z obawami dotyczącymi „niewłaściwego przekierowania dochodów” partnerów. Bardziej rygorystyczne zasady zaczną obowiązywać w lipcu.

Senator O'Neill powiedział, że „identyfikacja porozumień wysokiego ryzyka i niewłaściwego transferu dochodów” przez ATO pokazała potrzebę zwiększonego nadzoru i reakcji organów regulacyjnych.

„Wygląda na to, że wiele osób w sektorze usług specjalistycznych i prawnych potrzebuje radykalnej zmiany swojego podejścia do podatków… Istnieje wyraźna potrzeba zmiany kulturowej” – stwierdziła.

Młodzi partnerzy są w niebezpieczeństwie

Ashurst, król & Wood Mallesons i MinterEllison odmówili komentarza, gdy zapytano ich o stosowanie planów podziału dochodów w ich firmach. „Prowadzimy naszą działalność zgodnie z przepisami podatkowymi” – powiedział Herbert Smith Freehills.

Corrs Chambers Westgarth stwierdziła, że ​​jej partnerzy płacili stawki podatkowe „znacznie wyższe” niż poziomy określone w wytycznych ATO dotyczących podziału dochodu. Gilbert + Tobin oświadczył, że zaktualizował odpowiednie zasady w świetle zaktualizowanych wytycznych ATO.

Allens i Clayton Utz powiedzieli, że wspólnicy sami zarządzają swoimi sprawami podatkowymi.

Kancelarie prawne mają mniejszy nadzór nad sprawami podatkowymi poszczególnych wspólników niż firmy księgowe i doradcze Wielkiej Czwórki, które często wymagają wewnętrznego wypełniania zeznań podatkowych i publikują średnie stawki podatkowe dla partnerów.

Ben Matthews, szef działu usług profesjonalnych w dużej firmie księgowej Grant Thornton, powiedział, że mali partnerzy mogą łatwo wpaść w grupę wysokiego ryzyka i wywołać „działania egzekucyjne” zgodnie z nowymi wytycznymi, które skupiają się na współczynniku podziału dochodu i średniej stawce podatku płatny.

„Gdyby partnerzy o niskich dochodach podzielili się dochodami ze współmałżonkiem, efektywna stawka podatkowa spadłaby znacznie poniżej 30 procent” – powiedział Matthews. „Sarkastycznie, [the new guidance] Ci ludzie zostaną wybrani zamiast ultrabogatych partnerów, którzy zarabiają tak dużo, że nie mogą nadawać na tyle daleko, aby znaleźć się w grupie wysokiego ryzyka.

READ  Możliwość zawarcia umowy na połączenie kolejowe z Ukrainą: urzędnik polski - dział angielski

Rada Prawna skrytykowała zmiany podatkowe

Australijska Rada Prawna była stroną pisma skierowanego do ATO, w którym argumentowała, że ​​„nie ma odpowiedniego uzasadnienia” dla skupiania się na dużych firmach świadczących usługi profesjonalne na przykład na grupie hydraulików, i ostrzegała, że ​​zmiany „spowodują bardzo znaczące pogorszenie”. Duża liczba [practitioners] W szerokiej gamie spółek sklasyfikowanych jako średnie lub wysokie ryzyko.

ATO wyraziła zaniepokojenie „przesuwaniem dochodów” od specjalistów – takich jak prawnicy i księgowi – którzy „wykorzystują swoje specjalistyczne umiejętności i wiedzę” w celu uzyskania korzyści podatkowej.

Senator O'Neill powiedział: Ocena finansowa „Widoczna dominacja tych programów w strukturach partnerskich oraz wielopoziomowe zaangażowanie profesjonalnych usług i kancelarii prawnych rodzi pytania, czy takie programy mogą być również widoczne w sektorze prawniczym”.

„Niewłaściwe zaniżanie podatków jest fundamentalną kwestią etyczną i nie przystoi firmom świadczącym usługi prawne i profesjonalne, od których zależy stabilność i miejsca pracy w naszym kraju”.