Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Średnia długość życia „spadła najbardziej od II wojny światowej”

Według badania opublikowanego przez Oxford University pandemia COVID-19 skróciła średnią długość życia w 2020 roku najbardziej od czasów II wojny światowej.

Średnia długość życia spadła o ponad sześć miesięcy w porównaniu z 2019 r. w 22 z 29 analizowanych krajów, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chile.

W 27 z 29 krajów ogółem nastąpił spadek średniej długości życia.

Większość skrócenia średniej długości życia w różnych krajach może być powiązana z oficjalnymi zgonami związanymi z COVID-19, podał uniwersytet. Zgłoszono prawie pięć milionów zgonów związanych z koronawirusem.

„Fakt, że nasze odkrycia podkreślają tak znaczący wpływ, który można bezpośrednio przypisać COVID-19, pokazuje, jak niszczycielski jest on dla wielu krajów” – powiedział dr Reddy Kashyap, współautor artykułu opublikowanego w International Journal. Epidemiologia.

W większości krajów nastąpiło większe skrócenie oczekiwanej długości życia mężczyzn niż kobiet, przy czym największy spadek dotyczył amerykańskich mężczyzn, którzy doświadczyli skrócenia średniej długości życia o 2,2 roku w porównaniu z 2019 r.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni golili się od ponad roku w 15 krajach, w porównaniu z kobietami w 11. Liczby zniweczyły postęp w śmiertelności, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 5,6 lat.

W Stanach Zjednoczonych wzrost umieralności dotyczył głównie osób w wieku produkcyjnym i osób poniżej 60. roku życia, podczas gdy w Europie do wzrostu liczby zgonów przyczyniły się bardziej zgony osób powyżej 60. roku życia.

Dr Kashyap zaapelował do większej liczby krajów, w tym krajów o niskich i średnich dochodach, o udostępnienie danych dotyczących śmiertelności do dalszych badań.

„Pilnie wzywamy do opublikowania i udostępnienia bardziej zdezagregowanych danych, aby lepiej zrozumieć skutki pandemii na całym świecie” – powiedziała.

READ  Nieodwracalne topnienie lodu na Antarktydzie: badanie