Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stabilne stosunki między USA i Chinami są „bardzo ważne”: Raimondo

Stabilne stosunki między USA i Chinami są „bardzo ważne”: Raimondo

Jej wizyta jest ostatnią z serii głośnych wizyt amerykańskich urzędników w Chinach, które odbyły się w ostatnich miesiącach, podczas gdy Waszyngton pracuje nad deeskalacją napięć handlowych z Pekinem.

Kulminacją wyjazdów może być spotkanie obu przywódców, a prezydent USA Joe Biden powiedział niedawno, że spodziewa się w tym roku spotkać z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Raimondo spotkał się w poniedziałek rano z chińskim ministrem handlu Wangiem Wentao, określając stosunki gospodarcze między obydwoma krajami jako „najważniejsze stosunki na świecie”.

„Dzielimy wymianę handlową o wartości 700 miliardów dolarów i zgadzam się z Państwem, że bardzo ważne jest, abyśmy mieli stabilne stosunki gospodarcze” – stwierdziła w oświadczeniu Departamentu Handlu USA.

„To złożony związek, wymagający związek” – powiedziała Wang.

„Oczywiście nie będziemy się zgadzać w niektórych kwestiach, ale myślę, że możemy osiągnąć postęp, jeśli będziemy bezpośredni, otwarci i pragmatyczni” – dodał.

Z kolei Wang powiedział Raimondo: „To przyjemność prowadzić z Państwem dialog i koordynację w dziedzinie gospodarki i handlu”.

Raimondo przybył do Pekinu w niedzielę i został przyjęty przez Lin Fenga, dyrektora Departamentu Ameryk i Oceanii w Ministerstwie Handlu, a także ambasadora USA w Chinach Nicholasa Burnsa.

W swoich postach na platformie społecznościowej X Raimondo stwierdziła, że ​​„nie może się doczekać kilku produktywnych dni”.

W poniedziałek odwiedziła także amerykańską wystawę produktów kosmetycznych na rynek chiński w hotelu w Pekinie w towarzystwie ambasadora Burnsa.

Departament Handlu USA poinformował, że podczas swojej podróży uda się do Szanghaju, chińskiej potęgi gospodarczej. Wyjedzie w środę.

– Napięcia handlowe –

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami spadły do ​​najniższego poziomu od dziesięcioleci, a amerykańskie ograniczenia handlowe znajdują się na szczycie listy różnic.

Waszyngton twierdzi, że konieczna jest ochrona bezpieczeństwa narodowego, ale Chiny postrzegają to jako próbę spowolnienia wzrostu gospodarczego.

W tym miesiącu Biden wydał zarządzenie mające na celu ograniczenie niektórych amerykańskich inwestycji we wrażliwych obszarach zaawansowanych technologii w Chinach – posunięcie to Pekin skrytykował jako „antyglobalistyczne”.

READ  Państwowe media podały, że w katastrofie lotniczej China Eastern Airlines nie znaleziono żadnych osób, które przeżyły

Długo oczekiwane przepisy, które mają zostać wdrożone w przyszłym roku, dotyczą sektorów takich jak półprzewodniki i sztuczna inteligencja.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen podczas swojej wizyty w Pekinie w zeszłym miesiącu starała się zapewnić chińskich urzędników o spodziewanych ograniczeniach, obiecując, że wszelkie nowe posunięcia zostaną wprowadzone w przejrzysty sposób.

W poniedziałek Raimondo powiedział chińskim urzędnikom, że chociaż „nie ma miejsca na kompromis ani negocjacje” w sprawie bezpieczeństwa narodowego USA, „zdecydowana większość naszych stosunków handlowych i inwestycyjnych nie wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa narodowego”.

„Uważamy, że silna chińska gospodarka to dobra rzecz” – dodała.

„Dążymy do zdrowej konkurencji z Chinami. W naszym interesie leży rosnąca chińska gospodarka, która przestrzega zasad”.

W czerwcu sekretarz stanu USA Antony Blinken udał się do Pekinu, gdzie spotkał się z Xi i stwierdził, że poczyniono postępy w odniesieniu do szeregu kluczowych źródeł niezgody. Amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry odwiedził Chiny w lipcu.

Żadna z wizyt nie przyniosła jednak większych przełomów, a niedawny szczyt w Camp David pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i Japonią, mający po części na celu przeciwstawienie się Chinom, spotkał się z potępieniem ze strony Pekinu.

Po tym szczycie Biden powiedział, że nadal spodziewa się spotkania z Xi w tym roku.

Prezydent USA zaprasza chińskiego przywódcę do odwiedzenia San Francisco w listopadzie, kiedy w USA odbywa się szczyt forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, w skład którego wchodzą Chiny.

Możliwe też, że spotkają się w przyszłym miesiącu w New Delhi na marginesie szczytu G-20.

Port Uhu/noga