Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone mogą nie dotrzymać limitu zadłużenia już w czerwcu

Nowe ostrzeżenie, że rząd USA może jak najszybciej spłacić swój dług, pojawiło się w czerwcu, kiedy „nadzwyczajne środki” podjęte w celu zapobieżenia kryzysowi nie wystarczały już do zarządzania rosnącym rachunkiem o wartości 30 bilionów dolarów.

Stany Zjednoczone osiągną swój limit zadłużenia – który obecnie wynosi 31,4 bln USD – w czwartek, po czym rząd zacznie polegać na szeregu „nadzwyczajnych środków” wprowadzonych, aby zyskać więcej czasu.

Sekretarz skarbu Janet Yellen napisała do przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego na początku tego tygodnia, że ​​istnieje „wielka niepewność” co do perspektyw zadłużenia.

Departament Skarbu USA będzie kontynuował nadzwyczajne działania, które obejmują przede wszystkim zmiany w funduszach emerytalnych urzędników służby cywilnej, ale kryzysu nie da się uniknąć jeszcze przez długi czas.

W rzeczywistości, jak napisała dr Yellen, Stany Zjednoczone mogą niewypłacać do czerwca.

To, jak szybko skończą się pieniądze, zależy od tego, ile rząd zbierze w podatkach w tym roku. Nowo wprowadzone zasady, takie jak program wybaczania pożyczek studenckich, mogą jeszcze bardziej skrócić ten okres, ale potencjalna niewypłacalność może spowodować kryzys gospodarczy.

Jaki jest limit zadłużenia USA?

Amerykański limit zadłużenia, zwany także pułapem zadłużenia, został wprowadzony ponad sto lat temu, aby ograniczyć kwotę, jaką rząd federalny może pożyczyć.

Od tego czasu był okresowo podnoszony, aby uniknąć niewypłacalności – ostatnio w 2021 r., kiedy to został podniesiony do obecnego poziomu 31,4 bln USD.

Dług jest należny ludziom i instytucjom na całym świecie, z czego jedna trzecia znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi. Obejmują one każdego nabywcę rządowych papierów wartościowych, takich jak obligacje, a także Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych i inne banki centralne – z Japonią, Chinami i Wielką Brytanią na szczycie listy.

READ  Dlaczego Władimir Putin, mały człowiek, który marzy o zostaniu wielkim carem, umieścił mnie na swojej liście?

Kiedy rząd USA zbliża się do limitu, liczby można przeciąć, aby zyskać więcej czasu, na przykład „nadzwyczajne środki”, które według dr Yellen zostaną wprowadzone w nadchodzących tygodniach.

Ostatecznie jednak sztuczki księgowe się kończą, a pułap zadłużenia jest nieunikniony – trzeba go podnieść, inaczej zapanuje chaos.

Co się stanie, jeśli Stany Zjednoczone nie spłacają swojego zadłużenia?

Jeśli Stany Zjednoczone nie spłacają swojego zadłużenia, ekonomista na ogół oczekuje chaosu.

Goldman Sachs ostrzegł w zeszłym miesiącu, że nawet bliska sytuacja może wywołać atak na Wall Street, niszcząc konta emerytalne i portfele inwestycyjne zwykłych Amerykanów.

„Wydaje się prawdopodobne, że niepewność co do limitu zadłużenia w 2023 roku może doprowadzić do znacznej zmienności na rynkach finansowych” – napisali ekonomiści z Goldman Sachs.

Powiedzieli, że brak podniesienia limitu zadłużenia w odpowiednim czasie „stanowi większe ryzyko dla wydatków rządowych i ostatecznie dla wzrostu gospodarczego niż same obligacje skarbowe”.

Goldman Sachs dodał, że przesyłanie pieniędzy w celu uniknięcia kryzysu może wpłynąć na inne płatności, w tym świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych i świadczenia dla kombatantów, mówiąc: „Niedokonanie płatności w odpowiednim czasie może poważnie osłabić zaufanie konsumentów”.

Niedawny raport Moody’s Analytics również opisał możliwość niewypłacalności długu USA „Dewastujące” i „niewyobrażalne”.

Przewidywali, że utraconych zostanie sześć milionów miejsc pracy, produkt krajowy brutto kraju spadnie o około cztery procent, a ceny akcji spadną o około jedną trzecią.

Ale na dłuższą metę niewypłacalność może trwale scementować niepewność w światowej gospodarce, niszcząc założenie, że rząd USA jest wiarygodnym organem, w który można inwestować.

W 2011 roku – kiedy ostatnio debata na temat limitu zadłużenia wyglądała szczególnie nieprzyjemnie – sama rozmowa o niewypłacalności spowodowała pierwszą w historii USA obniżkę ratingu kredytowego, która zmiotła 7 procent giełdy w ciągu jednego dnia.

READ  Japońskie plaże pokryte kamykami pumeksu po erupcji podmorskiego wulkanu na Pacyfiku

W swoim liście do McCarthy’ego dr Yellen wezwała polityków do „działania na czas” w celu zwiększenia lub zawieszenia limitu zadłużenia.

„Niewypełnienie zobowiązań rządu spowodowałoby nieodwracalne szkody dla amerykańskiej gospodarki, źródeł utrzymania wszystkich Amerykanów i globalnej stabilności finansowej” – napisała.

Dlaczego Stany Zjednoczone mają limit zadłużenia?

Wielu polityków w ogóle sprzeciwia się ustanowieniu pułapu zadłużenia.

Demokratyczna senator Elizabeth Warren, na przykład, powiedziała, że ​​„całkowicie pozbyłaby się pułapu zadłużenia”, twierdząc, że „nie spełnia on żadnej innej funkcji niż tworzenie efektu dźwigni”.

w jednej ankiecie 84 procent amerykańskich ekonomistów zgodziło się, że stworzyło to niepotrzebną niepewność.

Z drugiej strony republikanin z Teksasu, Dan Crenshaw, nazwał ograniczenie zadłużenia „złem koniecznym”.

„To jedyny moment, w którym można rzeczywiście negocjować sposoby kontrolowania budżetu” – powiedział.

Wiele krajów, w tym Australia, zgromadziło znaczne zadłużenie z powodu pandemii. Gdzie dług publiczny wynosi tylko prawie 1 bilion dolarów. Australia miała wcześniej limit zadłużenia w wysokości 300 miliardów dolarów, który został zlikwidowany w 2013 roku.

Wyższy pułap długu niekoniecznie ustępuje miejsca większym wydatkom rządowym. Zwykle robi się to tylko po to, aby Kongres mógł zapłacić rachunki, które Stany Zjednoczone już są winne.

Jak podnosi się limit zadłużenia?

Bitwa o podniesienie limitu będzie prawdopodobnie najbardziej dominującą konfrontacją rządu USA od miesięcy i może sparaliżować Kongres do czasu osiągnięcia kompromisu.

Oczekuje się, że rozpocznie się zacięta bitwa między Republikanami a Demokratami – jedna z pierwszych, odkąd Republikanie przejęli kontrolę nad Izbą Reprezentantów w zeszłym roku.

McCarthy obiecał, że Republikanie nie pozwolą na „obfite wydawanie pieniędzy”, ponieważ Demokraci twierdzą, że nie można dokonać żadnych cięć wydatków.

w Walczy o fotel marszałka SejmuMcCarthy zobowiązał się do przedłożenia propozycji zajęcia się pułapem zadłużenia do końca marca. Zgodził się również zezwolić każdemu członkowi na złożenie wniosku o opuszczenie fotela marszałka – dolewając więcej oliwy do ognia.

READ  Poszukiwanie Briana Laundry'ego: znaleziono ludzkie szczątki i rzeczy osobiste w poszukiwaniu osoby zainteresowanej morderstwem Gabe Pettito

McCarthy podkreślił, że odbył „bardzo dobrą rozmowę” z prezydentem USA Joe Bidenem na temat pułapu zadłużenia, mówiąc: „Powiedziałem mu, że chciałbym wcześnie z nim usiąść i przepracować te wyzwania”.

Sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre wezwała do dwustronności.

Powiedziała, że ​​w przeszłości istniała „dwupartyjna współpraca, jeśli chodzi o podnoszenie pułapu zadłużenia, i tak właśnie powinno być”, dodając, że pułap „nie powinien być polityczną piłką nożną”.