Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podejrzani dżihadyści porywają 50 kobiet w Burkina Faso |  Burkina Faso

Podejrzani dżihadyści porywają 50 kobiet w Burkina Faso | Burkina Faso

Podejrzani dżihadyści porwali około 50 kobiet na spustoszonej przez rebelię północy kraju Burkina Faso– mówią lokalni urzędnicy i mieszkańcy.

Źródła proszące o zachowanie anonimowości poinformowały, że około 40 osób zostało porwanych w czwartek około 12 km na południowy wschód od Arbindy, a około 20 innych zostało porwanych w piątek na północ od miasta.

Powiedzieli, że wielu z nich zdołało uciec i wrócić do swoich wiosek po ostrzeżeniu.

Od 2015 r. ten pozbawiony dostępu do morza kraj Afryki Zachodniej – jeden z najbiedniejszych i najbardziej niestabilnych krajów na świecie – zmaga się z powstaniem kierowanym przez dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą i grupą Państwa Islamskiego, zabijając dziesiątki tysięcy i wysiedlając około dwóch milionów ludzi.

„Kobiety zbierały się w buszu, by zbierać liście i dzikie owoce, bo nie było już co jeść” – opowiada jedna z mieszkanek, dodając, że w czwartek wyjechały ze swoimi wozami.

Inny mieszkaniec powiedział: „Kiedy w czwartek wieczorem nie wrócili, myśleliśmy, że ich wózek ma problem”. „Ale trzech ocalałych wróciło, aby powiedzieć nam, co się stało”.

Ta sama osoba powiedziała, że ​​około 20 kobiet, które nie były świadome pierwszego porwania, zostało porwanych następnego dnia, 8 kilometrów na północ od Arbindy.

„W obu grupach niektórym kobietom udało się uciec i wrócić pieszo do wioski” – dodała. Sądzimy, że porywacze zabrali ich do swoich baz.

Według lokalnych urzędników, którzy potwierdzili porwania, armia i jej pomocnicy cywilni przeprowadzili bezskuteczne przeczesywanie okolicy.

Arbinda znajduje się w regionie Sahelu w północnej części Burkina Faso, na obszarze oblężonym przez grupy dżihadystów iz ograniczonymi zapasami żywności.

Miasto i jego okolice są regularnie atakowane przez dżihadystów, często atakujących ludność cywilną.

W sierpniu 2021 r. 80 osób, w tym 65 cywilów, zginęło w ataku na konwój wiozący ich do Arbindy.

READ  Chiny ratują dziesiątki tysięcy prowincji Henan w obliczu trwających ulewnych deszczów

W grudniu 2019 roku 35 cywilów znalazło się w grupie 42 osób zabitych w ataku na samo miasto.

W wielu częściach Burkina Faso uprawa może trwać dłużej z powodu konfliktu.

Populacja Arbindy jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw żywności z zewnątrz.

W listopadzie 2022 r. Idrissa Badini, rzeczniczka społeczeństwa obywatelskiego, wyraziła zaniepokojenie sytuacją w Arbindzie. „Ludność, która wyczerpała swoje rezerwy, jest na krawędzi katastrofy humanitarnej” – powiedział.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że prawie milion ludzi żyje na oblężonych terenach na północy i wschodzie.

Niezadowoleni oficerowie wojskowi zorganizowali dwa zamachy stanu w 2022 roku w pokazie gniewu z powodu niepowodzenia w pokonaniu buntu.