Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone są gotowe pożyczyć Polsce 4 miliardy dolarów na program nuklearny

Stany Zjednoczone są gotowe pożyczyć Polsce 4 miliardy dolarów na program nuklearny

Projekt budowy około 20 małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód dzięki umowie o współpracy między polskim koncernem energetycznym PKN ORLEN a dwiema agencjami finansującymi rząd USA.

WARSZAWA, Polska — Umowa o współpracy między polską firmą energetyczną ORLEN a dwiema amerykańskimi agencjami rządowymi podpisała w poniedziałek plan budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce.

Podczas uroczystości w rezydencji ambasadora USA w Warszawie, US EXIM Bank podpisał list motywacyjny na pożyczkę do 3 mld USD. Również US International Development Finance Corporation ORLEN podpisał list intencyjny w sprawie pożyczki do 1 mld USD dla Synthos Green Energy. W planach jest zbudowanie około 20 małych reaktorów modułowych zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Power.

Ambasador USA Mark Brzeziński podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę 14 miesięcy temu wzmocniła potrzebę zwrócenia się w stronę bezpiecznych i niezawodnych źródeł energii.

Na późniejszej konferencji prasowej polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska potrzebuje „taniego, czystego i niezawodnego źródła energii”, jakim są reaktory SMR, które wytwarzałyby bezemisyjną energię i napędzały gospodarkę przez dziesięciolecia.

READ  Wojna domowa w polskim Sądzie Najwyższym wzmaga starania o ugodę z Brukselą - POLITICO