Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Star Light Simulator oświetla poszukiwania życia wokół najpopularniejszych gwiazd Drogi Mlecznej

Star Light Simulator oświetla poszukiwania życia wokół najpopularniejszych gwiazd Drogi Mlecznej

Włoscy naukowcy po raz pierwszy eksperymentalnie wykazali, że mikroorganizmy mogą fotosyntezy przy użyciu zdominowanego przez podczerwień światła emitowanego przez najpowszechniejszy typ gwiazdy w Drodze Mlecznej. Wyniki programu Star Light Simulator, zaprezentowane na Europlanet Science Conference (EPSC) 2022, sugerują, że życie może ewoluować wokół gwiazd innych niż nasze Słońce i tworzyć nadające się do zamieszkania, bogate w tlen światy przez bardziej złożone organizmy.

Większość gwiazd w naszej Drodze Mlecznej to najmniejsze gwiazdy spalające wodór, znane jako czerwone karły M. Są chłodniejsze i mniej jasne niż nasze Słońce i emitują głównie światło w podczerwieni i dalekiej podczerwieni, z bardzo niską emisją w zakresie widzialnym . Ze względu na obfitość tych planet wokół karłów typu M znaleziono wiele egzoplanet. Jednak to, czy planety te są w stanie podtrzymywać życie, było w ostatnich latach przedmiotem wielu dyskusji.

Star Light Simulator, stworzony dzięki współpracy zespołów z Narodowego Instytutu Astrofizyki (INAF), Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii (IFN-CNR) oraz Wydziału Biologii w Padwie, może generować natężenia światła i widma w różnych zakresach, aby odtworzyć światło dowolnej gwiazdy. W tej konfiguracji eksperymentalnej zespół odtworzył światło emitowane przez karła M wraz z komorą symulacji atmosfery, która odtwarzała sztuczne środowisko planetarne.

„Początkowo skupiliśmy się na sinicach, ponieważ mają one niezwykłe zdolności do wytrzymania każdego środowiska na Ziemi, a także do przetrwania w świetle bliskiej podczerwieni” – powiedziała profesor Nicoletta La Roca z Uniwersytetu w Padwie, która kierowała badaniami. „Kiedy te zaaklimatyzowały się w symulowanym środowisku, rozszerzyliśmy nasze testy na algi i różne rodzaje czerwonych i zielonych mikroalg”.

Wszystkie eksperymenty zakończyły się sukcesem, ponieważ wszystkie mikroorganizmy dowiodły, że mogą rosnąć i fotosyntetyzować w świetle karła M.

Profesor Larocca skomentował: „Życie, jakie znamy, zależy od wody w stanie ciekłym, więc jest to jedno z głównych kryteriów uznania egzoplanety za nadającą się do zamieszkania. Bardziej złożone ziemskie formy życia również zależą od tlenu. Na Ziemi sinice odegrały istotną rolę w utlenianiu naszej atmosfery, atmosfery. Nowe wyniki eksperymentalne poszerzają naszą wiedzę o potencjalnie nadających się do zamieszkania środowiskach, a zatem o tym, gdzie możemy spodziewać się znalezienia planety, w której żyje złożone życie”.

/Ogólne wydanie. Ten materiał z oryginalnej organizacji (organizacji) może mieć charakter określony w czasie, zredagowany dla jasności, stylu i długości. Wyrażone opinie i opinie są opiniami autora(ów). Zobacz w całości tutaj.