Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Eta Aquarids Deszcz meteorów 2021: Australia spodziewa się spektakularnych spadających gwiazd | Meteory

W nadchodzący weekend meteory rozświetlą poranne niebo w Australii.

Ci, którzy zechcą przez kilka następnych dni znieść zimno, zostaną nagrodzeni oszałamiającym pokazem migających świateł.

Deszcz meteorytów Eta Aquarids powinien być widoczny na większości półkuli południowej w piątkowe, sobotnie i niedzielne poranki i w przeciwieństwie do poprzednich deszczów meteorytów, takich jak ostatnie Lyrids, powinien dać dobry pokaz świetlny.

Deszcz będzie najczystszy między 3 rano a 5 rano każdego dnia, ponieważ oczekuje się, że meteoryty wyłonią się z miejsca nad północno-wschodnim horyzontem.

Astronom dr Brad Tucker z Australian National University powiedział, że deszcze meteorów powstają, gdy Ziemia przechodzi przez ścieżki pyłu – kawałki skał i lodu – za kometą Halleya przez tysiące lat.

„Te kawałki lodu i skał przepływają przez przestrzeń kosmiczną z niewiarygodną prędkością, a następnie płoną w ziemskiej atmosferze.

„To wspaniały pokaz jasnych linii i świateł i jest jednym z najlepszych deszczów meteorytów, jakie zobaczysz przez cały rok”.

Światło księżyca prawdopodobnie wpłynie na deszcz meteorów, co zmniejsza widoczność w porównaniu z poprzednimi latami, ale wraz z pojawieniem się Jowisza i Saturna, wygląda na to, że niebo zagra w ten weekend.

„Deszcz meteorów będzie widoczny w całej Australii” – powiedział Tucker. „W ciemności w miejscach miejskich można spodziewać się 15 do 20 spadających gwiazd na godzinę”.

Prysznic był trudny do zobaczenia w czwartek rano ze względu na bliskość ubywającego półksiężyca, który mógłby go zasłonić.

„Najlepszy czas na oglądanie meteorów to od 2:30 do 3 nad ranem czasu lokalnego” – powiedział Tucker.

Zapisz się, aby każdego ranka otrzymywać najważniejsze informacje z Guardian Australia

„Na niebie będzie cienki półksiężyc, ale nie będzie tak jasny, co oznacza, że ​​niebo powinno być piękne i ciemne.

„Odwrócenie wzroku od księżyca pozwoli ci zobaczyć jeszcze słabsze meteoryty”.

READ  Ujawnianie ewolucji supermasywnej czarnej dziury

Chociaż każda osoba w Australii powinna mieć możliwość obejrzenia pokazu świetlnego, tych, którzy mieszkają na północy, należy leczyć wyższym wskaźnikiem meteorów.

Osoby spoza miasta zostaną potraktowane widokami galaktyki Drogi Mlecznej rozciągającej się na niebie.

Tucker zachęca ludzi do udziału w niesamowitym pokazie, z teleskopem lub bez.

„Nie potrzebuję teleskopu. Spójrz w górę i pozwól swoim oczom zanurzyć się w ekranie”.