Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA ogłasza udany test czołgów SLS Megarocket

Wygląda na to, że demonstracja potwierdzająca, że ​​wyciek wodoru został naprawiony, poszła dobrze, ponieważ NASA ogłosiła w środę sukces testu zbiornika kriogenicznego. Inżynierowie wciąż muszą zweryfikować wyniki, ale agencja kosmiczna może być na dobrej drodze do wykonania trzeciej próby wystrzelenia gigantycznej rakiety SLS w ciągu zaledwie sześciu dni – misja, która oficjalnie uruchomi program księżycowy Artemis.

Dyrektor startowy Charlie Blackwell-Thompson ogłosił, że statek „odlatuje” o 7:30 (cały czas na wschód), około 30 minut po zamierzonym czasie startu. Zespoły naziemne zaczęły ładować ponad 2 649 787 litrów paliwa do megarakiety, zaczynając od etapu podstawowego. Dzisiejszy test zbiornika kriogenicznego, jak to się nazywa, miał miejsce, gdy 97,84-metrowa (98-metrowa) rakieta stała na wyrzutni 39B w Kennedy Space Center na Florydzie.

Test odbywa się po dwóch poprzednich próbach uruchomienia, które z różnych powodów zakończyły się szorowaniem. The pierwszy pocierać29 sierpnia wynik a Wadliwy czujnik zarejestrował nieprawidłowe odczyty temperatury silnikapodczas, gdy drugi pocierać3, był wynikiem dużego wycieku wodoru, który NASA później wytropił z uszkodzonymi uszczelkami podczas instalowania szybkozłącza między przewodem paliwowym ciekłego wodoru a stopniem rdzenia. SLS wykorzystuje mieszaninę tlenu i ciekłego wodoru, ten ostatni zawiera Tendencja do wycieków Ze względu na jego mały atomowy wzrost.

Nieprzygotowani do trzeciej próby wystrzelenia, urzędnicy NASA postanowili przeprowadzić test zbiornika chłodzącego, którego głównym celem było „przyjrzenie się dwóm nowym uszczelkom”, powiedział dziennikarzom Tom Whitmaier, zastępca dyrektora NASA Joint Exploration Systems Development. Poniedziałek. Urzędnicy NASA odmówili określenia dzisiejszego testu jako próby, ponieważ kluczowe cele, takie jak przejście przez ostatnią fazę odliczania i operowanie statkiem kosmicznym Orion i bocznymi dopalaczami, nie zostały uwzględnione w środowym teście.

W dzisiejszym teście główną strategią było wykorzystanie zespołów naziemnych”ładniejszy, ładniejszyPodejście do czołgu. Inżynierowie uważali, że wolniejsze podejście zmniejszy ryzyko szoku termicznego, ponieważ elementy wchodzą w kontakt z wyjątkowo zimnym paliwem w temperaturach do -217°C. Szok termiczny jest prawdopodobny, lub niezamierzone nadciśnienie, mogło spowodować wyciek wodoru 3 września, ale prawdziwa przyczyna wadliwego 8-calowego uszczelnienia, które wykazywało możliwe wcięcie mniejsze niż 0,01 cala, nie jest jeszcze znane.

READ  Najpotężniejszy na świecie laser rentgenowski generuje teraz impulsy nawet milion razy na sekundę

Około 9:45 zespoły naziemne przeszły od powolnej mobilizacji do szybkiej mobilizacji. Godzinę później oba zespoły zgłosiły wyciek wodoru podczas szybkiego oddzielania pocisku od masztu serwisowego ogona pępowinowego, co było złowieszczym znakiem. Blackwell-Thompson podpisał kolejny plan podgrzania linii i zresetowania hotspotu, a zespoły wróciły do ​​akcji około godzinę później. W rozmowie z Blackwellem Thompsonem po teście, komentator startowy NASA, Derroll Neal, powiedział: „Możesz poczuć, że pokój trochę się kurczy, ale gdy [the ground teams] Omijając go, można było wyczuć pewne podwyższenie pomieszczenia.”

Następnie czołg poruszał się szybko i płynnie wraz z zakończeniem kondycjonowania termicznego pocisku Cztery silniki RS-25 Stało się to tuż przed 13:00. Zespoły były w stanie napełnić paliwem pierwszy etap oraz Interim Cooled Propulsion Stage (ICPS), zwany inaczej górnym etapem. O 15:45 kontrolerzy startu zakończyli wstępny test ciśnieniowy, a wkrótce potem rozpoczęły się działania związane z usuwaniem czołgów. „Wszystkie cele demonstracji kriogenicznej Artemis 1 zostały osiągnięte” ćwierkanie NASA Earth Exploration Systems o 16:33, a test ogłoszono ukończony 20 minut później.

„Myślę, że test wypadł naprawdę dobrze” – powiedział Blackwell Thompson dla Naila. „Chcieliśmy się uczyć, chcieliśmy oceniać [tail service mast umbilicals] w warunkach chłodzenia. Zespoły pracują również nad nowym procesem ładowania, tak zwanym łagodniejszym podejściem, które Blackwell-Thompson określiła jako „bardzo celowe”, powiedziała. Ostatecznie, powiedziała, „wszystkie cele testowania zostały dzisiaj osiągnięte”.

NASA będzie musiała przejrzeć dzisiejsze wyniki testów i zdecydować, jak postępować. W idealnym przypadku inżynierowie byliby pod wrażeniem tego, co zobaczyli, torując drogę do startu w ciągu zaledwie sześciu dni. Zakładając, że test był tak udany, jak się wydaje, NASA mogłaby: SLS startuje na początku września 27, z 70-minutowym oknem uruchamiania, które otwiera się o 11:37 czasu ET. Aby tak się stało, agencja kosmiczna nadal musiałaby uzyskać zwolnienie od Wschodniego Zakresu Sił Kosmicznych, który obsługuje starty wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy. NASA obecnie próbuje uruchomić program Misja Artemidy 1Rakieta SLS dostarczy bezzałogową kapsułę Orion w swoją podróż na Księżyc iz powrotem.

READ  Eksperci ujawniają, dlaczego większość inicjatyw opartych na danych nie wpływa na kryzys zdrowia publicznego związany z COVID-19

Udany start będzie początkiem Era Artemidy, gdzie NASA dąży do zrównoważonej i zrównoważonej obecności w środowisku księżycowym. Artemis 1 to misja demonstracyjna, która utoruje drogę dla Artemis 2, w której załogowy statek kosmiczny Orion podejmie podobny lot pod koniec 2024 roku.