Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Starożytne rzeźbienie kości może zmienić sposób, w jaki myślimy o neandertalczykach

Projekt może być prosty, ale napis w kształcie szewronu wygrawerowany na kości jelenia ponad 50 000 lat temu sugeruje, że neandertalczycy mieli swoje własne tradycje artystyczne, zanim na scenie pojawili się współcześni ludzie.

Inskrypcja, odkryta w niemieckiej jaskini, w której dziesiątki tysięcy lat temu żyli neandertalczycy, nie przynosi żadnej widocznej korzyści według naukowców, którzy twierdzą, że artefakt rzuca nowe światło na zdolność do tworzenia dotkniętych gatunków.

Ogromna większość dzieł sztuki z epoki kamienia odkrytych w Europie przypisywana jest Homo sapiens, a eksperci od dawna sugerują, że neandertalczycy, wśród naszych najbliższych krewnych, zaczęli tworzyć symboliczne przedmioty dopiero po zmieszaniu się z nimi.

Jednak za pomocą datowania radiowęglowego archeolodzy ustalili, że niedawno odkryty artefakt ma co najmniej 51 000 lat – około 10 000 lat przed dotarciem Homo sapiens do Europy Środkowej, wynika z badań opublikowanych w Nature Ecology and Evolution.

„Kulturowy wpływ Homo sapiens jako jedynego czynnika wyjaśniającego abstrakcyjne ekspresje kulturowe u neandertalczyków nie mógł być dłużej podtrzymywany” – czytamy w badaniu.

Dirk Lieder, jeden z autorów i badaczy z Biura Archeologicznego w Dolnej Saksonii, powiedział AFP, że kość jest wyraźnie środkiem ekspresji.

„Jesteśmy bardzo przekonani, że przekazujemy ideę, historię lub coś znaczącego grupie” – powiedział.

– „Brak praktycznego zastosowania” –

Rzeźbiona skamielina została znaleziona w dobrze znanym stanowisku archeologicznym zwanym Einhornhoehle – lub „jaskinią jednorożca”.

W górach środkowych Niemiec poszukiwacze skarbów szukali we wczesnym średniowieczu czegoś, co uważali za skamieliny nosorożców.

W latach 80. naukowcy po raz pierwszy znaleźli dowody na osadę neandertalczyków z epoki lodowcowej w Einhornhall i nową kość z wykopu pod zawalonym wejściem do jaskini, w której odkryto artefakty w 2017 roku.

Kość, pobrana z łapy rzadkiego wymarłego jelenia olbrzymiego, jest o połowę mniejsza od talii kart do gry (około 5,5 cm długości i 4 cm szerokości) i ma trzy centymetry grubości.

READ  Zmiany temperatury mogą być motorem podziału komórek pierwotnych

Sześć celowo rzeźbionych ukośnych przecinających się pasów tworzy rodzaj wzoru w jodełkę, który pokrywa większą część pojedynczej powierzchni.

W badaniu zauważono, że „składnik nie ma praktycznych korzyści”.

„Zamiast tego, sam wzór geometryczny stanowi centralny element”.

Badanie donosi, że seria eksperymentów, w których próbowano zrekonstruować ciało za pomocą kości krów, pokazuje, że mogły one być ugotowane raz lub dwa, zanim zostały wyrzeźbione z krzemienia.

„Złożony proces produkcyjny, który prowadzi do powstania szczelin, ich regularnego rozmieszczenia i niedostatku gigantycznego jelenia na północ od Alp, wspiera ideę zamierzonego działania i symbolicznego znaczenia” – czytamy w badaniu.

– znaczące –

Niektóre ze znalezisk z tego samego okresu, przypisywane neandertalczykom, obejmują kawałki krzemienia, skałę macierzystą i zęby, które zostały celowo oznaczone znakami skrzyżowanymi lub zygzakowatymi – stwierdzili naukowcy.

Jednak kość jelenia wyróżnia się jako „jedna z najbardziej złożonych form ekspresji kulturowej neandertalczyków znanych do tej pory” – mówi.

Leder powiedział, że w przeciwieństwie do sztuki Homo sapiens, różne odrębne przedmioty przypisywane neandertalczykom nie mogą się ze sobą porównywać, prawdopodobnie dlatego, że ich populacje żyły w mniejszych, bardziej rozproszonych grupach.

„Wydaje się wspierać ideę, że komunikacja między populacjami z tymi rzeczami, co oznacza, że ​​znaczenie symboli nie zostało przekazane następnemu pokoleniu lub po prostu zniknęło” – powiedział.

Jednak fakt, że nowe odkrycie poprzedza Homo sapiens, oznacza, że ​​neandertalczycy mogli pozostawić po sobie trwalszą spuściznę.

„Zawsze chodziło o to, że wielcy Homo sapiens prezentują inteligentne idee innym gatunkom” – powiedział Lieder.

„W ciągu ostatnich kilku lat kilka gazet promowało pomysł, że mogło być inaczej” – powiedział.

W czerwcu naukowcy dokonali kolejnego odkrycia, które może fundamentalnie zmienić nasze rozumienie ewolucji człowieka: czaszka mężczyzny z dużym mózgiem, która jest prawie doskonale zachowana od ponad 140 000 lat.

READ  Kolejne 24 godziny są krytyczne pośród 6 nowych przypadków Covid-19

Odkrycie tak zwanego „człowieka smoka” w północno-wschodnich Chinach reprezentuje nowy gatunek starożytnych ludzi, bardziej spokrewnionych z nami niż nawet neandertalczycy.

szt / nrh / klm / tgb