Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Start SpaceX ponownie przełożony ze względu na pogodę |  wiadomości ze świata

Start SpaceX ponownie przełożony ze względu na pogodę | wiadomości ze świata

New Delhi: Planowany przez SpaceX start misji polegającej na zabraniu trzech amerykańskich astronautów i rosyjskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przełożony na sobotę ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

SpaceX ogłosiło przełożenie, a NASA przełożyła je na niedzielę o 22:53 (03:53 GMT w poniedziałek).

Misja przetransportuje trzech amerykańskich astronautów i rosyjskiego astronautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon o nazwie Endeavour, który zostanie wyniesiony przez rakietę Falcon 9 z Kennedy Space Center na Florydzie.

Według oświadczenia SpaceX start został opóźniony z powodu „silnego wiatru”.

Nie jest to pierwszy przypadek przełożenia premiery, pierwotnie zaplanowanej na 22 lutego.

Od 2020 r. należąca do Elona Muska firma SpaceX świadczy dla NASA usługi wystrzeliwania astronautów w ramach programu Commercial Crew Program. Natomiast konkurencyjny program Boeinga jeszcze się nie rozpoczął.

Nadchodząca misja, zwana Crew-8, będzie pierwszym lotem kosmicznym dla Matthew Dominicka i Janet Epps, obu Amerykanów.

poszerza się

Rosyjski kosmonauta Aleksander Grebenkin również odbędzie swój pierwszy lot kosmiczny. Doktor Michael Barratt złoży swoją trzecią wizytę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poprzednią podróż odbył promami kosmicznymi, które wycofano z eksploatacji w 2011 roku.

Pomimo napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. eksploracja kosmosu pozostaje obszarem współpracy obu krajów.

Stany Zjednoczone nałożyły niedawno sankcje na 500 rosyjskich celów, w tym w odpowiedzi na śmierć przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w syberyjskim więzieniu.

Podczas misji załoga przeprowadzi różnorodne eksperymenty, m.in. wykorzysta komórki macierzyste do stworzenia organoidów, czyli sztucznie wyhodowanych mas komórek przypominających narządy.

Organoidy te zostaną wykorzystane do badania chorób zwyrodnieniowych. Środowisko mikrograwitacyjne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwala na trójwymiarowy wzrost komórek, co nie jest możliwe na Ziemi.

Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, powiedział reporterom o „małym wycieku” po rosyjskiej stronie platformy badawczej. Właz jest obecnie zamknięty, aby odizolować wyciek od reszty ISS. NASA uważnie monitoruje sytuację.

(Przy udziale agencji)