Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Statek kosmiczny NASA właśnie napotkał wulkaniczny księżyc – zobacz oszałamiające pierwsze zdjęcie

Statek kosmiczny NASA właśnie napotkał wulkaniczny księżyc – zobacz oszałamiające pierwsze zdjęcie

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno zbliżyła się właśnie do najbardziej wulkanicznej planety w Układzie Słonecznym, ale jej oszałamiające pierwsze zdjęcie może być jednym z ostatnich po 56 orbitach Jowisza.

30 grudnia statek kosmiczny wielkości autobusu, który krąży wokół Jowisza od 2016 roku, zbliżył się do Io, gigantycznego księżyca Jowisza. Osiągnął odległość zaledwie 930 mil (1500 km) od powierzchni Księżyca. Jednak kamera statku kosmicznego uległa uszkodzeniu spowodowanemu promieniowaniem i może nie przetrwać długo.

Pierwsze zdjęcie

Pierwsze zdjęcie z tego najbliższego przelotu od czasu, gdy sonda NASA Galileo sfotografowała wulkaniczny księżyc w październiku 2001 roku, zostało opublikowane przez NASA w mediach społecznościowych 31 grudnia. „Podczas dzisiejszego bliskiego spotkania” – czytamy na Twitterze – „ten czarno-biały widok został uchwycony na wysokości około 2500 kilometrów”.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, widoczna będzie także ciemna strona Io. Oświetla go „Jupitershine” – światło słoneczne odbite od Jowisza na Io.

Nadchodzi więcej zdjęć

Obiecuje, że wkrótce dostępnych będzie więcej zdjęć Io i samego Jowisza Strona ze zdjęciami misji. Agencja kosmiczna zazwyczaj przesyła partię danych z Juno za pośrednictwem sieci Deep Space Network wkrótce po każdym zbliżeniu się do Jowisza.

Ten czarno-biały widok, uchwycony przez czerwony filtr JunoCam, pokazuje wysokie północne szerokości geograficzne Io. Zdjęcia są czterokrotnie bardziej szczegółowe niż te wykonane przez Juno w październiku, które były najlepsze od 22 lat.

Burzliwa 42-dniowa orbita Księżyca wokół Jowisza wytwarza ogromne ciepło, które według naukowców tworzy ocean magmy pod jego skalistą powierzchnią. Io to najbardziej wulkaniczny świat w Układzie Słonecznym, w którym erupcje wulkanów są większe niż cokolwiek podobnego na Ziemi.

Więcej z ForbesaZobacz wspaniałe, najlepsze zdjęcia księżyca Jowisza wykonane przez NASA od 22 lat

Wycieczka na Księżyc

Od 2016 roku Juno bada Jowisza i jego cztery największe księżyce. Przeleciał bardzo blisko trzech z tych księżyców: Europy, Ganimedesa i Io. Czwarty księżyc, Callisto, odwiedzi kilkakrotnie inny statek kosmiczny o nazwie JUICE w okresie od lipca 2031 r. do grudnia 2034 r. JUICE odwiedzi także Europę i Ganimedesa oraz pozostanie na orbicie wokół Ganimedesa.

Inny statek kosmiczny o nazwie Europa Clipper skoncentruje się na eksploracji Europy i od 2030 r. będzie oprowadzał po księżycach Jowisza. Nie ma jednak planów odwiedzenia Io, dlatego kluczowe będzie to, co Juno wyśle ​​nam jeszcze w tym tygodniu.

Juno w lutym ponownie przeleci obok Io, więc w ciągu najbliższych kilku miesięcy można spodziewać się niesamowitych zdjęć z NASA. Przynajmniej taki jest plan.

Uszkodzenia radiacyjne

Temu oszałamiającemu zdjęciu towarzyszy wyraźna wskazówka od NASA, że żywotność JunoCam może dobiegać końca. Pierwotnie został zaprojektowany tak, aby przetrwać tylko kilka orbit, ale ostatnio uległ przegrzaniu.

„Po ostatnim bliskim przejściu Juno przez Jowisza w listopadzie działanie JunoCam zostało poważnie obniżone z powodu uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem”. NASA napisała na Facebooku. „Dzięki wbudowanej grzałce aparat był podgrzewany do temperatury około 65°C (150°F) przez kilka grudniowych tygodni w ramach procesu zwanego „wyżarzaniem” i ta obróbka przywróciła funkcję aparatu przynajmniej w tym okresie okres.” Karnety.”

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj.

READ  Oto sposób na miniaturyzację baterii jądrowych w przestrzeni kosmicznej