Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Japońskie badanie przewiduje niewydolność serca po Covid-19

Japońskie badanie przewiduje niewydolność serca po Covid-19

Tokio, 30 grudnia: Zespół japońskich badaczy przewidział ryzyko „pandemii niewydolności serca” w wyniku Covid-19, podkreślając potrzebę opracowania środków zaradczych.

Zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z Riken, największego instytutu naukowego w Japonii, stwierdził, że infekcja Covidem zwiększa ryzyko niewydolności serca z powodu utrzymującej się infekcji wirusowej serca, nawet bez choroby serca.

Po pandemii Covida nastąpił znaczny wzrost liczby zawałów serca, nawet wśród zdrowej populacji. Chociaż niektórzy powiązali to ze szczepionkami Covid, światowe władze ds. zdrowia, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia i Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób, a także Międzynarodowe Centrum Badań Medycznych, zaprzeczyły powiązaniu między nimi. Ich badania wykazały, że osoby, które nie otrzymały szczepionek przeciwko Covidowi, były bardziej narażone na problemy z sercem z powodu Covida oraz że szczepionki były bezpieczne.

Do zakażenia koronawirusem dochodzi, gdy białko kolczaste widoczne na powierzchni wirusa przyłącza się do receptorów ACE2 znajdujących się na powierzchni ludzkich komórek.

Zespół wyjaśnił, że receptor ACE2 występuje częściej w sercu niż w innych narządach. W raporcie stwierdzono, że niektórzy pacjenci z Covidem cierpieli na zmniejszoną czynność serca, ale szczegóły mechanizmu nie są jeszcze znane.

W badaniu opublikowanym w amerykańskim czasopiśmie naukowym iScience zespół badawczy po raz pierwszy stworzył tkankę serca przy użyciu indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS).

Kiedy wyprodukowano dużą ilość wirusa w celu zainfekowania tkanki, czynność serca uległa pogorszeniu i nie powróciła do normy. Gdy 10% poprzedniej ilości zainfekowało tkankę, czynność serca pozostała na pewnym poziomie, ale infekcja utrzymywała się przez cztery tygodnie.

Naukowcy stwierdzili, że u niektórych pacjentów niewydolność serca nie wystąpi, nawet jeśli infekcja będzie się utrzymywać.

READ  Materiały topologiczne wyznaczają nową ścieżkę eksploracji przędzalni