Zakończyło się Polsko-Holenderskie Forum Biznesu. W warszawskim wydarzeniu uczestniczyli kluczowi przedstawiciele polskich i holenderskich instytucji państwowych, organizacji gospodarczych i firm. Organizatorem forum była Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce.
Wydarzenie otworzyli Ministrowie Jacek Tomczak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Geoffrey van Leeuwen z Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Rozwoju Królestwa Niderlandów. Minister Van Leeuwen podkreślił, że oba kraje łączy wielowiekowa historia handlowa, która na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zyskała wielki wymiar historyczny i daje nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy. Jednocześnie podkreślił, że obecna sytuacja gospodarcza na świecie zachęca nasze kraje do zacieśnienia relacji, tak aby uniezależniły się od zewnętrznych zaburzeń gospodarczych w obszarach takich jak bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe.
Potwierdził to także przedstawiciel Ministerstwa Finansów, który stwierdził, że Królestwo Niderlandów jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski, a wymiana gospodarcza między obydwoma krajami wzrosła w ciągu ostatniego roku o 8%, osiągając wartość 30 euro. jeden bilion. Dodał jednocześnie, że nasze kraje mają ogromny potencjał do zwiększania poziomu współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinach zaawansowanych technologicznie.
Polsko-holenderska współpraca inwestycyjna rozwija się na przestrzeni lat bardzo dobrze. W interesie naszych krajów leży ciągłe podnoszenie współpracy gospodarczej do coraz bardziej zaawansowanego technologicznie poziomu. Wiceminister Jacek Tomczak powiedział na otwarciu forum, że Królestwo Niderlandów jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski, zarówno pod względem wartości eksportu, jak i importu.
Podkreślił, że nawiązane podczas forum relacje handlowe z pewnością przyczynią się do wzmocnienia pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu na poziomie europejskim.
Potwierdzi także ciągłość doskonałej współpracy biznesowej z naszymi holenderskimi partnerami, dając nam impuls do jej rozwijania w najbliższej przyszłości dzięki wspólnej współpracy” – dodał wiceminister Jacek Tomczak.
Andrzej Decha, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, podczas sesji poświęconej strategicznej konwergencji i niepodległości kraju podkreślił atuty, jakie Polska posiada na gospodarczej mapie świata.
Odnotowujemy nie tylko ciągły wzrost wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Holandią, ale także rosnącą wartość holenderskich inwestycji w Polsce w takich sektorach jak IT, półprzewodniki i produkcja. W przeszłości niektóre regiony świata specjalizowały się w produkcji określonych surowców i towarów. Globalne zamieszanie ostatnich lat pokazało słabość tego modelu i skłoniło wiele krajów do ponownego rozważenia swoich strategii gospodarczych. W efekcie kraje naszego regionu poszukują bliskich partnerów, którzy przeciwstawią się niepokojom, jak Polska – powiedział Prezes Zarządu Andrzej Decha.
W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele polskich i holenderskich organizacji pracodawców, w tym Konfederacji Pracodawców Lewiatan oraz Holenderskiego Związku Przemysłu i Pracodawców. Podkreślili ogromne atuty, jakie cieszy się polska gospodarka w świetle obecności holenderskich inwestycji w naszym kraju – wysoko wykwalifikowana kadra, doskonała lokalizacja i infrastruktura, a także sprzyjające otoczenie dla instytucji otoczenia biznesu.
W ramach Forum odbyły się także dyskusje panelowe dotyczące kluczowych obszarów przekrojowych gospodarki – przetwórstwa minerałów i zrównoważonej mobilności. Głównym tematem obu dyskusji była perspektywa rozwoju przemysłu w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu, wsparcie instytucjonalne dla trwającej transformacji energetycznej, a także utrzymanie konkurencyjności na rynku wewnętrznym UE i poza nim. W ramach forum odbyła się sesja matchmakingowa pomiędzy polskimi i holenderskimi firmami i przedsiębiorstwami.
Galeria zdjęć:
* * *
O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jest to pierwszy punkt kontaktu dla emitentów i inwestorów. Działa na terenie Polski oraz poprzez sieć biur na całym świecie. Zwiększa rozpoznawalność polskich marek na rynkach międzynarodowych, promuje lokalne produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne produkowane w Polsce. Agencja pomaga przedsiębiorcom wybrać optymalną ścieżkę ekspansji zagranicznej. Wspiera także napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i realizację polskich inwestycji w kraju. Generalny Urząd ds. Inwestycji współpracuje z sektorem publicznym oraz partnerami regionalnymi, zapewniając m.in. szkolenia, audyty i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji handlowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu