„obszar zainteresowań” „Oscar” przeszedł w niedzielę do historii jako pierwszy film z Wielkiej Brytanii, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Nagrodę wręcza podmiotowi naród, choć odbiera ją reżyser Jonathan Glazer (który otrzyma statuetkę).
Wyreżyserowany przez Glazera, ten surowy i uznany dramat o Holokauście, z Sandrą Höller i Christianem Friedelem w rolach głównych, rozgrywa się w okupowanej przez nazistów Polsce i oferuje dialogi zarówno w języku niemieckim, jak i polskim. Jak więc zdobył Oscara dla Wielkiej Brytanii, a nie dla Niemiec czy Polski?
Dzieje się tak dlatego, że o zakwalifikowaniu się do tej kategorii decyduje między innymi kraj będący producentem filmu. Zgodnie z regulaminem Akademii kraj zgłaszający musi potwierdzić, że kontrola twórcza nad filmem sprawowana jest w dużej mierze przez obywateli lub mieszkańców danego kraju zgłaszającego. Od 2006 roku zgłaszany film nie musi być w języku urzędowym kraju zgłaszającego (co wykluczałoby „region zainteresowania”).
„Strefa”, luźno oparta na angielskiej powieści zmarłego brytyjskiego autora Martina Amisa, została sfinansowana przez brytyjską firmę producencką Film4, a wyreżyserowana przez Glazera, pochodzącego z Londynu. Choć jego narodowość nie była konieczna: nominowanym w tej kategorii Japonii był „Perfect Days” w reżyserii Niemca Wima Wendersa, mimo że jego scenarzystami i producentami byli Japończycy.
Tylko Stany Zjednoczone (i ich terytoria, w tym Portoryko) mogą zgłaszać filmy w kategorii Międzynarodowy film fabularny. „Strefa” to trzecia nominacja z Wielkiej Brytanii, po dwóch zgłoszeniach w języku walijskim: „Hedd Wyn” w 1993 r. i „Solomon i Gaenor” w 1999 r. Spośród 20 filmów zgłoszonych przez Wielką Brytanię od 1991 r. film Glazera jest pierwszym, który otrzymał nagrodę niemiecki i polski.
Dzięki zwycięstwu Wielkiej Brytanii kraj ten stał się także pierwszym krajem bez wcześniejszego zwycięstwa, który otrzymał tę nagrodę od czasu, gdy Korea Południowa zdobyła tę nagrodę za film „Parasite” w 2020 r. Włochy (14) i Francja (12) to dwa zwycięskie kraje.
„Parasite” był oczywiście także pierwszym filmem nieanglojęzycznym, który zdobył Oscara w kategorii najlepszy film. Łączna liczba pięciu nominacji dla „Strefy”, w tym dla najlepszego filmu, pokazała szerokie poparcie, jakie film cieszy się wśród wszystkich członków Akademii, co z pewnością pomogło jej w kampanii w kategorii Międzynarodowy film fabularny.
Pięciu z sześciu ostatnich zwycięzców w tej kategorii było także nominowanych do nagrody dla najlepszego filmu: „Roma”, „Parasite”, „Prowadź mój samochód”, „Na froncie zachodnim cicho” i „Strefa interesów”. Trend ten sięga korzeniami algierskiego thrillera „Z” z 1969 roku, który był nominowany do nagrody dla najlepszego filmu i zdobył nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego.
Warto zauważyć, że w kategorii Międzynarodowy Film Fabularny „Strefa” jest drugim filmem, którego akcja rozgrywa się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, który zdobył tę nagrodę w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Akcja Syna Saula (2015) rozgrywa się na Węgrzech w murach obozu zagłady, choć oba filmy nie mogłyby bardziej różnić się stylistycznie. „Syn Saula” został nakręcony niemal w całości w zbliżeniach, podczas gdy „Strefa” nie pokazała żadnego. „Strefa”, której akcja rozgrywa się zaledwie kilka stóp od obozu, jest tym bardziej niepokojąca, że Glazer podjął odważną decyzję, aby nigdy nie przedstawiać wizualnie horroru w ścianach.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024