Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Strefy Terminatora mogą znajdować się na odległych planetach

Irvine, Kalifornia, 16 marca 2023 r W nowym badaniu astronomowie z University of California, Irvine opisują, w jaki sposób życie pozaziemskie może istnieć na odległych egzoplanetach w specjalnym regionie zwanym „Strefą końcową”, pierścieniem na planetach, którego jedna strona jest zawsze skierowana w stronę gwiazdy, a druga zawsze ciemna.

powiedziała Anna Lobo, doktor habilitowany na Wydziale Fizyki i Astronomii UCLA, która kierowała nową pracą, która została niedawno opublikowana w Dziennik astrofizyczny. Lupo dodał, że takie planety są szczególnie powszechne, ponieważ znajdują się wokół gwiazd, które stanowią około 70 procent gwiazd widocznych na nocnym niebie – tak zwanych karłów typu M, które są stosunkowo ciemniejsze od naszego Słońca.

Separator to linia oddzielająca dzienną i nocną stronę planety. Regiony terminatora mogą istnieć w „właściwym” zakresie temperatur między bardzo zimnym a bardzo zimnym.

„Chcesz planety w idealnym miejscu z odpowiednią temperaturą, aby mieć wodę w stanie ciekłym” – powiedział Lupo, ponieważ, o ile naukowcy wiedzą, woda w stanie ciekłym jest niezbędna do życia.

Po ciemnych stronach separujących planet wieczna noc spowoduje niższe temperatury, które mogą spowodować zamarznięcie wody w lód. Strona planety zwrócona w stronę gwiazdy zawsze może być zbyt gorąca, aby woda mogła długo pozostawać na otwartej przestrzeni.

„To jest planeta, na której dzienna strona może być tak gorąca, że ​​nie nadawałaby się do zamieszkania, a nocna strona byłaby lodowata, potencjalnie pokryta lodem. Po nocnej stronie mogłyby być duże lodowce” – powiedział Lupo.

Lobo wraz z Aomawa Shields, profesorem nadzwyczajnym fizyki i astronomii w UCI, stworzyli model klimatu międzyplanetarnego za pomocą oprogramowania zwykle używanego do modelowania klimatu naszej planety, ale z pewnymi modyfikacjami, w tym wolniejszą rotacją planet.

Uważa się, że po raz pierwszy astronomowie byli w stanie wykazać, że takie planety mogą utrzymywać klimat nadający się do zamieszkania w tym ostatnim regionie. W przeszłości naukowcy badali głównie egzoplanety pokryte oceanami w poszukiwaniu nadających się do zamieszkania kandydatów. Ale teraz, gdy Lobo i jej zespół wykazali, że egzoplanety są również nadającymi się do zamieszkania schronieniami dla życia, zwiększa to możliwości, z których mają do wyboru astronomowie poszukujący życia.

READ  Odkryto nową krótkookresową egzoplanetę wielkości Jowisza

„Staramy się zwrócić uwagę na planety z większą ilością wody, które chociaż nie mają wszechobecnych oceanów, mogą mieć jeziora lub inne mniejsze zbiorniki ciekłej wody, a te klimaty mogą być naprawdę bardzo obiecujące” – powiedział Lobo.

Lobo dodał, że jednym z kluczy do tego odkrycia jest dokładne określenie typu planety strefy buforowej, która może zawierać wodę w stanie ciekłym. Zespół odkrył, że gdyby planeta była w większości pokryta wodą, woda skierowana w stronę gwiazdy prawdopodobnie wyparowałaby i pokryłaby całą planetę grubą warstwą pary.

Ale jeśli jest ziemia, efekt ten nie powinien wystąpić.

„Anna pokazała, że ​​jeśli na planecie jest dużo ziemi, to scenariusz, który nazywamy„ możliwością zamieszkania na segmentach ”, może istnieć znacznie łatwiej” – powiedział Shields. „Ta dziwna nowa ważność sugeruje, że stany nadające się do zamieszkania, które odkrywa nasz zespół, nie są już science fiction – Anna wykonała pracę, aby pokazać, że takie stany mogą być stabilne klimatycznie”.

Rozpoznanie stref końcowych jako potencjalnych przystani dla życia oznacza również, że astronomowie będą musieli dostosować sposób, w jaki badają klimat egzoplanet pod kątem oznak życia, ponieważ życiowe sygnatury, które tworzy życie, mogą być obecne tylko w niektórych częściach atmosfery planety.

Prace pomogą również informować przyszłe wysiłki zespołów korzystających z teleskopów, takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba lub Large Ultraviolet Infrared Scanner Telescope, który jest obecnie opracowywany w NASA, podczas poszukiwania planet, na których może istnieć życie pozaziemskie.

„Badanie tych egzotycznych warunków klimatycznych zwiększa nasze szanse na znalezienie i właściwą identyfikację planety nadającej się do zamieszkania w najbliższej przyszłości” – powiedział Lupo.

O Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine: Założona w 1965 roku UCI jest członkiem prestiżowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Amerykańskich i jest zaliczana do 10 najlepszych publicznych uczelni w kraju według Wiadomości z USA i raport ze świata. Kampus wydał pięciu laureatów Nagrody Nobla i jest znany ze swoich osiągnięć akademickich, przełomowych badań, innowacji i maskotki mrówkojady. Kierowany przez kanclerza Howarda Gilmana, UCI przyjmuje ponad 36 000 studentów i oferuje 224 programy studiów. Znajduje się w jednej z najbardziej dynamicznych i bezpiecznych gospodarczo społeczności na świecie i jest drugim co do wielkości pracodawcą w hrabstwie Orange, wnosząc 7 miliardów dolarów rocznie do lokalnej gospodarki i 8 miliardów dolarów w całym stanie. Więcej informacji na temat UCI można znaleźć na stronie www.uci.edu.

READ  Modelowanie ludzkiego mózgu za pomocą uczenia maszynowego

Dostęp do mediów: Programy / stacje radiowe mogą za opłatą korzystać z linii ISDN na terenie kampusu w celu przeprowadzania wywiadów z wykładowcami i ekspertami UCI, pod warunkiem dostępności i zatwierdzenia przez Uniwersytet. Aby uzyskać więcej wiadomości UCI, odwiedź news.uci.edu. Dodatkowe zasoby dla dziennikarzy można znaleźć pod adresem Communications.uci.edu/for-journalists.


Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! Nie ponosi odpowiedzialności za poprawność biuletynów wysyłanych na EurekAlert! Za pośrednictwem organizacji wnoszących wkład lub za korzystanie z jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.