Świątek zabiera polskiego Billy’ego Jeana Kinga do finału Pucharu;  Prześcignąć czeskich Brytyjczyków

Świątek zabiera polskiego Billy’ego Jeana Kinga do finału Pucharu; Prześcignąć czeskich Brytyjczyków

Światowa nr 1 Iga Sviatech wygrała swój 19. mecz z rzędu w sobotę, doprowadzając Polskę do finału Billi Jean King Cup 2022, pierwszoligowej imprezy drużynowej w profesjonalnym tenisie kobiet.

W rundzie kwalifikacyjnej z Rumunią Świadek pokonał Polskę 6:0, 6:0 w wygranym 3:0 meczu z Andreą Prisakaryu. Najwyżej sklasyfikowany Swiadech zamienił wszystkie sześć punktów przełamania na 52-minutowe zwycięstwo.

Dodając kolejne zwycięstwo do swojej najlepszej passy w karierze, Swedek zapewnił sobie w tym tygodniu swoje trzecie zwycięstwo dla Polski, kwalifikując swój kraj do listopadowego finału. W rundzie finałowej o prestiżową koronę powalczy 12 narodów.

W kolejnym starciu Czechy zostały zepchnięte na krawędź, zanim pokonały Wielką Brytanię 3-2. Po wygraniu sześciu dramatycznych z ostatnich dziesięciu edycji Czesi awansują do finału jako najnowsza dominująca drużyna Billy Jean King Cup.

W sobotę srebrna medalistka olimpijska Marquette Vondrosova zaczęła pokonywać mistrzynię US Open Emmę Radukanu 6:1, 6:1 w mocnym zwycięstwie.

ராடுகானு. Wygrał swój pierwszy profesjonalny turniej na glinie Piątek, ale finalistka Roland Cros z 2019 roku, Vondrosova, była bardzo stanowcza dla brytyjskiej młodzieży w sobotę, która trwała ponad godzinę.

Jednak Brytyjka Harriet Dart pokonała 16-letnią Lindę Fruhvirtovą 6-0, 5-7, 6-2 w secie 2-2. Czeski nastolatek przegrywał 2-5 w drugim secie, ale zaoszczędził trzy punkty meczowe w ciągu pięciu meczów, aby je ukraść. W końcu Dart zebrał trzeciego seta i wyrównał decydujący mecz deblowy.

W deblu Vondrosova i Carolina Muchova pokonały parę Dart i Katie Swann 6-1, 7-5. Taktyczna leworęczna Vondrosova zakończyła tydzień trzema zwycięstwami czeskich graczy.

Kazachstan awansował do finału w listopadzie po tym, jak Elena Rybakina pokonała Angelique Gerber z Niemiec 4-6, 6-3, 7-5 w walce pomiędzy dwoma z 20 najlepszych zawodniczek świata.

READ  Liderzy czescy i polscy osiągnęli kontrakt na wydobycie

Były numer 1 na świecie Gerber zakochał się w Rybakinie 5-3 w trzecim secie, ale Rybakina wróciła z entuzjazmem i nadal wygrywała kolejne cztery mecze, dając Kazachstanowi prowadzenie 3:0 w weekend.

„Konkurencja była ciężka” Wtedy Rybakina powiedziała. Według strony internetowej Billy Jean King Cup. „Ale byłem dostrojony. Zrozumiałem, że oczywiście oboje będziemy walczyć do ostatniego punktu”.

Czterokrotna mistrzyni Włoch również zakwalifikowała się do finału, a Camilla Georgi pokonała swoją trzykrotną mistrzynię Francji 6:2, 6:0 i objęła prowadzenie 3:0. Georgie wygrał o 62 punkty procentowe, z łatwością odsyłając serwis Dona do zwycięstwa.

Do listopadowego finału awansowała także Hiszpania, pięciokrotna mistrzyni. Sarah Sorops Tormo pokonała Arantza Rus 6:0, 6:4, co dało Hiszpanom prowadzenie 3:0 nad Holandią.

Dwie drużyny z Ameryki Północnej wygrały tego dnia finały, ale do finału poszły różnymi drogami. Finalistka US Open 2021 Leila Fernandez pokonała Danielę Wismane 6:2, 6:1 dokładnie w godzinę, podczas gdy Kanada szybko pokonała Łotwę 3:0.

18-krotny mistrz Billy Jean King Cup ze Stanów Zjednoczonych musiał ciężko pracować, aby zapewnić sobie miejsce w finale. Amerykanie, którzy w sobotę przybyli do meczu 2:0, udaremnili potężny powrót Ukrainy i wygrali 3:2.

Ukraina przegrała w sobotę oba mecze singlowe, pokonując w secie Dayanę Yastremską 6:3, 6:4, a Katarina Javatska tym samym wynikiem oszołomiła Shelby Rogers. Jawadska odniosła swoje pierwsze zwycięstwo przeciwko 50 najlepszym graczom.

Szokowy mecz ukraińskiego singli przyszedł do decydującego meczu deblowego, w którym Bekula i Asia pokonały Mohameda w tygodniu 7-6 (5), 6:3 nad Yastremską i Ludmiłą Kichenok.

Ystremska i Kichenok awansowali do dogrywki z przerwy w meczu otwarcia, ale Bekula i Mohammed utrzymali dogrywkę, aby objąć ustalone prowadzenie. Amerykańscy gracze ułatwili sobie zakończenie ciężko wypracowanego remisu bez rezygnowania z drugiego seta.