Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szczepienia wymagane wśród uchodźców z Ukrainy w Polsce – o ile nam wiadomo – w Polsce

Szczepienia wymagane wśród uchodźców z Ukrainy w Polsce – o ile nam wiadomo – w Polsce

Spinki do mankietów

Co wiemy z dostępnych badań

Większość kobiet jest przekonana o jakości polskiej służby zdrowia, połowa wie i planuje szczepić swoje dzieci, a ponad połowa uważa, że ​​dostęp do szczepionki w Polsce jest łatwy. Osoby planujące powrót na Ukrainę w ciągu najbliższych trzech miesięcy planują szczepienie dzieci w Polsce.

• 51% ankietowanych matek z Ukrainy nie ma dobrej wiedzy na temat dostępu do szczepień w Polsce.

• 38% ankietowanych matek ma trudności z dostępem do szczepień w Polsce.

• Podczas dyskusji w grupach fokusowych często wymieniane przez matki przeszkody w szczepieniu dzieci to brak wiedzy na temat tego, jak zwrócić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz ogólne obawy dotyczące bezpłatnych szczepionek lub szczepień; Dla pediatrów głównym problemem jest bariera językowa i nieznajomość kalendarzy UA/PL Vacc.

▪ Podczas wywiadów z matkami, które nie zaszczepiły swoich dzieci podczas pobytu w Polsce, wymieniono kilka powodów, które uniemożliwiły im szczepienie dzieci:

▪ Brak takiego wymogu w szkole/przedszkolu

▪ Powód psychologiczny dla tych, którzy chcą wrócić – zwłoka do czasu powrotu do ojczyzny na Ukrainie „Swój pobyt tutaj uważam za tymczasowy. Naprawdę chcemy tam wrócić.”

▪ Drastyczne zmiany w życiu sprawiają, że zapominają o konieczności szczepienia dzieci

• Matka*, która uczestniczyła w wywiadach, wyraziła zaufanie do pracowników służby zdrowia, ale system bardzo różni się od systemu ukraińskiego, a usługi są droższe, jeśli chodzą do prywatnej kliniki.

• Inne bariery zgłaszane przez ankietowane matki w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych w Polsce:

▪ Pacjent musi czekać kilka dni na wizytę u lekarza (nawet lekarza rodzinnego). Oczekiwanie na konsultację specjalistyczną może trwać tygodniami, a nawet miesiącami.

▪ W małym mieście brakuje fachowców

▪ Nie ma możliwości wizyty u lekarza w weekendy