Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Moc OZE w Polsce rośnie, ale nadal dominuje węgiel – raport – EURACTIV.com

Moc OZE w Polsce rośnie, ale nadal dominuje węgiel – raport – EURACTIV.com

Możliwości wykorzystania energii odnawialnej w Polsce rosną, ale krajowa produkcja energii elektrycznej i cieplnej jest nadal zdominowana przez węgiel i ma największy udział w jego emisjach. Raport polskiego Think Tank Energy.

Z think tanku, który zebrał dane dotyczące polskiej energetyki za lata 2021 i 2022, wynika, że ​​choć udział węgla w produkcji energii spadł, to nadal zużywa on prawie połowę (45 proc. w 2021 r.) źródeł energii.

Ogółem w 2021 roku 85% energii w Polsce będzie pochodzić z paliw kopalnych. Wraz z węglem ropa naftowa stanowiła 23%, a gaz kopalny 17%. Odnawialne źródła energii zapewniają 10% całkowitego zużycia energii, a kolejne 8% pochodzi z biomasy.

Think tank ostrzegał, że modernizacja polskiej energetyki przebiega zbyt wolno.

„Gospodarka jako całość stała się bardziej energochłonna i coraz bardziej zależna od importu paliw kopalnych – teraz odcięta od rosyjskich dostaw i od nowych, często niepewnych politycznie źródeł” – wyjaśnił.

Odnawialne źródła energii rozwijają się w energetyce

Jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej, w Polsce dużą rolę odgrywają odnawialne źródła energii. Węgiel zdominuje wytwarzanie energii elektrycznej o prawie trzy czwarte (70,7%) do 2022 r., a odnawialne źródła energii będą drugim co do wielkości źródłem, odpowiadając za jedną piątą (20,6%).

Ponad połowa tego była spowodowana wiatrem, a jedna czwarta energią słoneczną.

Ogółem w 2022 r. energia elektryczna ze źródeł odnawialnych wyprodukowała 36,8 terawatogodzin (TWh), o 20% więcej niż w 2021 r. Produkcja fotowoltaiki wzrosła o 4 TWh, 102% io 3 TWh, 19%.

Tymczasem osiągalna moc OZE w Polsce – co by się stało, gdyby wszyscy producenci połączyli się razem – wzrosła do 38,3%, przyćmiewając osiągalną moc węgla kamiennego.

Jednak elektrownie odnawialne nie mogą działać jednocześnie, ponieważ są zależne od warunków pogodowych, takich jak słońce czy wiatr, co oznacza, że ​​ich efektywny wkład jest ograniczony.

Powolny postęp w ograniczaniu emisji

Utrzymująca się dominacja węgla oznacza, że ​​Polska nadal posiada jeden z najbardziej emisyjnych systemów energetycznych w Europie. Sektor energetyczny i ciepłowniczy odpowiada za prawie połowę emisji w Polsce, razem z emisjami ze spalania paliw w domach.

READ  „Głos Polski” apeluje do Amerykanów na Ukrainie: „Teraz jest moment na działanie”

Jednocześnie kraj zredukował emisje o 15,7% od 1990 r., w porównaniu do średniej UE wynoszącej 29%. Co więcej, Polska nadal emituje mniej niż niektóre kraje UE, takie jak Niemcy, których redukcje emisji są wolniejsze.

Na przykład w ciągu ostatnich trzech dekad Niemcy zredukowały emisje o 38,7%, podczas gdy Republika Czeska osiągnęła redukcję o 39,8%, a Słowacja o 44,4%. Podobnie jak inne kraje UE, emisje w Polsce wzrosną w 2022 r., zwiększając się o 0,3% od 2021 r.

Polska jest silnie uzależniona od importu

Raport Forum Energii pokazuje rosnącą zależność Polski od dostaw energii z importu w ciągu ostatniej dekady ze względu na rosnący popyt i malejące krajowe dostawy surowców do produkcji energii.

Import ten wzrósł do rekordowych 43% w 2021 r. z 31% dziesięć lat temu. Ponieważ światowe rynki paliw kopalnych są ograniczone i niestabilne, zwiększona niezawodność naraża Polskę na wyższe ceny i mniejsze bezpieczeństwo energetyczne.

W 2022 r. koszty importu ropy naftowej, gazu kopalnego i węgla kamiennego do Polski wzrosły, osiągając rekordowe 193 mld zł (42,6 mld euro), czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 r.

Potrzebne są dalsze działania w celu przekształcenia sektora energetycznego

Aby naprawdę przekształcić polski sektor energetyczny, think tank wezwał do wyznaczenia realistycznych celów energetycznych, aby zachęcić graczy rynkowych do inwestowania, zaspokojenia rosnącego popytu i zmniejszenia mocy produkcyjnych w zakresie paliw kopalnych.

„Przy aktualizacji polityki energetycznej i Krajowego Planu Działań na rzecz Energii i Klimatu niezwykle ważne jest, aby rząd całościowo spojrzał na bilans energetyczny całej gospodarki – z punktu widzenia zapotrzebowania na energię” – powiedziała Joanna Mackowiak-Bandera. , Prezes Forum Energii.

„Trzeba zadać pytania: ile węgla, gazu, ropy potrzebujemy nie tylko w energetyce, ale w całej gospodarce – przemyśle, usługach, mieszkalnictwie, ciepłownictwie?”

„Oczywiste jest, że możemy ograniczyć ich zużycie poprzez efektywność energetyczną i źródła odnawialne” – dodał.

READ  Robert Lewandowski z Bayernu Monachium cierpi na „ból kolana” po zwycięstwie Polski (Aktualizacja)

[Edited by Frédéric Simon/Zoran Radosavljevic]

Dowiedz się więcej z EURACTIV