Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szwecja kończy swoją neutralność i dołącza do Finlandii w poszukiwaniu miejsca do cumowania w NATO

Szwecja kończy swoją neutralność i dołącza do Finlandii w poszukiwaniu miejsca do cumowania w NATO

Szwecja W poniedziałek premier zapowiedział, że Szwecja dołączy do Finlandii w dążeniu do członkostwa w NATO w następstwie Rosja Inwazja na Ukrainę, historyczna zmiana, która nastąpiła po ponad 200 latach militarnego niezaangażowania się narodu skandynawskiego.

Premier Magdalena Andersson nazwała to „historyczną zmianą w polityce bezpieczeństwa naszego kraju”, gdy zwróciła się do prawodawców w stolicy Szwecji.

Premier Magdalena Andersson przemawia podczas parlamentarnej debaty nad wnioskiem Szwecji o członkostwo w NATO w Sztokholmie. (AFP)

„Poinformujemy NATO, że chcemy zostać członkiem sojuszu” – powiedziała. Szwecja potrzebuje formalnych gwarancji bezpieczeństwa, które wiążą się z członkostwem w NATO.

Andersson dodał, że Szwecja współpracuje z Finlandią, której rząd ogłosił w niedzielę, że będzie dążyć do przystąpienia do sojuszu.

Oświadczenie to pojawiło się po poniedziałkowej debacie w Parlamencie lub Parlamencie, która pokazała, że ​​istnieje znaczne poparcie dla przystąpienia do NATO. Spośród ośmiu partii w Szwecji tylko dwie małe partie lewicowe sprzeciwiły się temu.

W niedzielę szwedzcy socjaldemokraci zerwali z ugruntowanym od dawna stanowiskiem partii, że Szwecja powinna pozostać niezaangażowana, torując drogę do wyraźnej większości dla członkostwa NATO w parlamencie.

Opinia publiczna w obu krajach skandynawskich była zdecydowanie przeciwna wstąpieniu do NATO przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego, ale poparcie dla członkostwa w NATO szybko wzrosło w obu krajach.

„Szwedzki rząd zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO. Historyczny dzień dla Szwecji” – napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Anne Linde. „Dzięki szerokiemu poparciu ze strony partii politycznych w Parlamencie rezultatem jest to, że Szwecja będzie silniejsza u sojuszników z NATO”.

FILE – fiński prezydent Sauli Niinisto zwraca uwagę podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach w Finlandii w środę, 11 maja 2022 r. (AFP)

Szwecja, niegdyś regionalna potęga militarna, unikała sojuszy wojskowych od końca wojen napoleońskich. Podobnie jak Finlandia, pozostawała neutralna przez całą zimną wojnę, ale nawiązała bliższe więzi z NATO po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Ale Kreml wielokrotnie ostrzegał, że posunięcie to będzie miało destabilizujące konsekwencje dla Europy.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Moskwa „nie ma problemu” ze Szwecją czy Finlandią, które starają się o członkostwo w NATO, ale „rozbudowa infrastruktury wojskowej w tym regionie oczywiście doprowadzi do naszej reakcji”.

W Helsinkach republikański przywódca Senatu Mitch McConnell powiedział w poniedziałek, że Kongres ma „bardzo ważne” poparcie i oczekuje szybkiej ratyfikacji. Powiedział, że ma nadzieję przeprowadzić głosowanie przed sierpniową przerwą.

W szwedzkim parlamencie tylko małe partie lewicowe i zielone sprzeciwiały się staraniom o członkostwo w NATO.

Prezydent Rosji Władimir Putin przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa za pośrednictwem łącza wideo w rezydencji Novo Ogaryovo pod Moskwą. (AFP)

Anderson powiedział, że Szwecja odrzuci broń nuklearną lub stałe bazy NATO na swojej ziemi – warunki podobne do tego, na które nalegały Norwegia i Dania, gdy sojusz był tworzony po II wojnie światowej.

Chociaż urzędnicy NATO wyrazili nadzieję na szybki proces certyfikacji, wszyscy 30 obecnych członków NATO musi zgodzić się na wjazd do Finlandii i Szwecji. Turcja zgłosiła w zeszłym tygodniu pewne zastrzeżenia, oskarżając oba kraje o wspieranie bojowników kurdyjskich i inne, które Turcja uważa za terrorystów.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist powiedział publicznej stacji telewizyjnej SVT, że szwedzka delegacja zostanie wysłana do Ankary w celu omówienia tej kwestii.