Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajemnicze źródło energii wszystko, co astronomowie widzieli wcześniej

Wrażenie artysty na temat tego, jak przedmiot może wyglądać, jeśli jest magnetarem. Magnetary to niezwykle magnetyczne gwiazdy neutronowe, z których niektóre czasami emitują fale radiowe. Znane magnetary obracają się co kilka sekund, ale teoretycznie „magnetary o bardzo długim okresie” mogą obracać się znacznie wolniej. Źródło: ICRAR.

Zespół mapujący fale radiowe we wszechświecie odkrył coś niezwykłego, które uwalnia gigantyczny wybuch energii trzy razy na godzinę i nie przypomina niczego, co astronomowie widzieli wcześniej.


Zespół, który go odkrył, uważa, że ​​może to być gwiazda neutronowa lub biały karzeł – zapadnięte jądra gwiazd – z bardzo silnym polem magnetycznym. Obracający się w przestrzeni dziwny obiekt wysyła wiązkę promieniowania, która przecina linię widzenia Ziemi i przez minutę na każde 20 jest jednym z najjaśniejszych źródeł radiowych na niebie.

Astrofizyk dr. Natasha Hurley-Walker z ośrodka Curtin University Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomicznych kierowała zespołem, który dokonał odkrycia. „Ten obiekt pojawiał się i znikał przez kilka godzin podczas naszych obserwacji” – powiedziała. „To było zupełnie nieoczekiwane. To było trochę straszne dla astronoma, ponieważ na niebie nie ma nic takiego, co by to robiło. I jest naprawdę całkiem blisko nas – około 4000 lat świetlnych stąd.

Obiekt został odkryty przez studenta Curtin University Honors Tyrone O’Doherty za pomocą teleskopu Murchison Widefield Array (MWA) w outbacku Zachodniej Australii i opracowanej przez niego nowej techniki. „To ekscytujące, że źródło, które zidentyfikowałem w zeszłym roku, okazało się tak osobliwym obiektem” – powiedział pan O’Doherty, który obecnie przygotowuje się do uzyskania tytułu doktora. w Curtin. „Szerokie pole widzenia i ekstremalna czułość MWA są idealne do badania całego nieba i wykrywania nieoczekiwanych sytuacji”.

Tajemniczy obiekt niepodobny do niczego, co astronomowie widzieli wcześniej

Płytka 107 lub znana jako „Outlier” jest jedną z 256 płytek MWA znajdujących się 1,5 km od rdzenia teleskopu. MWA jest prekursorem instrumentu SKA. Źródło: sfotografowany przez Pete’a Wheelera, ICRAR

Obiekty, które włączają się i wyłączają we wszechświecie, nie są nowe dla astronomów — nazywają je stanami przejściowymi. Astrofizyk ICRAR-Curtin i współautor dr. Gemma Anderson powiedziała: „Podczas badania stanów nieustalonych obserwujesz śmierć masywnej gwiazdy lub aktywność jej pozostałości”.

Powolne stany przejściowe, takie jak supernowe, mogą pojawiać się w ciągu kilku dni i znikać po kilku miesiącach. Szybkie stany przejściowe, takie jak rodzaj gwiazdy neutronowej zwanej pulsarem, zapalają się i gasną w ciągu milisekund lub sekund. Ale dr. Anderson powiedział, że znalezienie czegoś, co włączyło się na minutę, było naprawdę dziwne. Powiedziała, że ​​tajemniczy obiekt był niewiarygodnie jasny i mniejszy niż Słońce, emitując silnie spolaryzowane fale radiowe – co sugeruje, że obiekt miał niezwykle silne pole magnetyczne.

Dr. Hurley-Walker powiedział, że obserwacje pasują do przewidywanego obiektu astrofizycznego zwanego ultradługim okresem magnetara. „To rodzaj wolno obracającej się gwiazdy neutronowej, o której teoretycznie przewiduje się istnienie” – powiedziała. „Ale nikt nie spodziewał się bezpośredniego wykrycia takiego, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że będzie tak jasny. W jakiś sposób przekształca energię magnetyczną w fale radiowe o wiele skuteczniej niż wszystko, co widzieliśmy wcześniej”.

Tajemniczy obiekt niepodobny do niczego, co astronomowie wcześniej widzieli

Droga Mleczna widziana z Ziemi. Ikona gwiazdki pokazuje pozycję tajemniczego, powtarzającego się transjentu. Źródło: dr Natasha Hurley-Walker (ICRAR/Curtin).

Dr. Hurley-Walker monitoruje teraz obiekt za pomocą MWA, aby sprawdzić, czy ponownie się włączy. „Jeśli tak, na półkuli południowej, a nawet na orbicie znajdują się teleskopy, które mogą na nią wskazywać” – powiedziała.

Dr. Hurley-Walker planuje poszukać więcej tych niezwykłych obiektów w rozległych archiwach MWA. „Więcej detekcji powie astronomom, czy było to rzadkie jednorazowe zdarzenie, czy ogromna nowa populacja, której nigdy wcześniej nie zauważyliśmy” – powiedziała.

Dyrektor MWA, profesor Steven Tingay, powiedział, że teleskop jest prekursorem instrumentu Square Kilometer Array – globalnej inicjatywy budowy największych na świecie radioteleskopów w Australii Zachodniej i Afryce Południowej. „Kluczem do znalezienia tego obiektu i zbadania jego szczegółowych właściwości jest fakt, że przez prawie ostatnią dekadę w Pawsey Research Supercomputing Centre byliśmy w stanie zebrać i przechowywać wszystkie dane generowane przez MWA. ogromny zbiór danych po znalezieniu obiektu jest dość wyjątkowy w astronomii” – powiedział. „W nadchodzących latach MWA i SKA bez wątpienia odkryją o wiele więcej klejnotów”.

Murchison Widefield Array znajduje się w Obserwatorium Radioastronomicznym Murchison w Australii Zachodniej. Obserwatorium jest zarządzane przez CSIRO, australijską narodową agencję naukową i zostało utworzone przy wsparciu rządów Australii i Australii Zachodniej. Uznajemy Wajarri Yamatji za tradycyjnych właścicieli obserwatorium.


Dziwne fale radiowe pojawiają się z kierunku centrum galaktyki


Więcej informacji:
Natasha Hurley-Walker, Transjent radiowy z niezwykle powolną okresową emisją, Natura (2022). DOI: 10.1038/s41586-021-04272-x. www.nature.com/articles/s41586-021-04272-x

Dostarczone przez Międzynarodowe Centrum Badań Radioastronomicznych

Cytat: Tajemnicze źródło energii wszystko, co astronomowie widzieli wcześniej (2022, 26 stycznia) pobrane w przeciwieństwie do 26 stycznia 2022 z https://phys.org/news/2022-01-mysterious-energy-source-astronomers.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza uczciwym postępowaniem w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.

READ  Nowe pomiary ujawniają całkowite zagrożenie, jakie stwarza największy na świecie wulkan