Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajwan wychodzi z blokady i przyspiesza wyścig szczepionek

Po odkryciu pierwszej nowej infekcji przez dwa i pół miesiąca 23 kwietnia, tarcza Tajwanu szybko zanikła, a liczba codziennych przypadków wzrosła do ponad 200, zanim poziom alarmowy został podniesiony w stolicy, Tajpej, 15 maja.

Od tego czasu społeczeństwo znosiło 10 tygodni surowych ograniczeń, w tym zamykanie szkół, restauracji, barów i siłowni, obowiązkowe noszenie masek na świeżym powietrzu oraz zakaz wjazdu dla nierezydentów na Tajwanie.

Wraz ze spadkiem liczby nowych przypadków z ponad 700 do 12 w niedzielę, ograniczenia zostały złagodzone. Ale są one ostrożnie likwidowane, ponieważ nieszczepiony Tajwan pozostaje podatny na szczep delta, który przetoczył się przez większą część Azji.

Jeśli kontrola graniczna zapobiegła rozprzestrzenianiu się delty, „wydaje się dopuszczalne ograniczenie środków kontroli”, powiedziała Su, która kierowała Tajwańskim Centrum Kontroli Chorób podczas wybuchu SARS, a później rozpoczęła coroczne ćwiczenia dotyczące możliwej epidemii z Chin.

“Zawsze trudno jest zrównoważyć środki kontroli z działalnością gospodarczą lub inną działalnością społeczną. To najtrudniejsza decyzja الأ [for governments] w epidemii” – powiedział z Taipei.

Pobieranie

„Ale po wybuchu SARS w 2003 roku ludziom na Tajwanie łatwiej było przestrzegać wytycznych rządowych”.

Podczas gdy Tajwan powoli się szczepi, stara się odegrać rolę nadrabiania zaległości. W zeszłym tygodniu dodała do swojego portfela zamówienie na kolejne 36 milionów dawek Moderny, ale była też pomoc zagranicznego rządu.

Dwie tajwańskie firmy technologiczne, Foxconn i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., zawarły umowę na zakup 5 milionów dawek szczepionki firmy Pfizer i przekazanie ich do publicznego obiegu, a wiodąca grupa buddyjska na Tajwanie, Fundacja Tzu Chi, dodała kolejne 5 milionów na zamówienie Pfizera.

Japonia przekazała również prawie 3,5 miliona dawek AstraZeneca, a Stany Zjednoczone zobowiązały się do 2,5 miliona dawek Moderny, podczas gdy jeden z dwóch krajowych kandydatów na szczepionki został zatwierdzony w ciągu ostatnich dwóch tygodni do użycia w nagłych wypadkach.

READ  Mężczyzna z Kalifornii znajduje niesamowite ryby w głębinach wyrzuconych na brzeg

Wygląda na to, że Tajwan otrzyma wystarczające dawki szczepionki, powiedziała Su, chociaż nastąpi to dopiero po wrześniu, kiedy jego zapasy wzrosną.

Wyspa, która nauczyła się na własnej skórze na swoich błędach, planuje, że do sierpnia 45 procent ludzi otrzyma jedno zdjęcie, a 70 procent populacji w wieku powyżej 65 lat będzie teraz cieszyć się co najmniej jedną osłoną.

„Myślę, że mamy teraz wystarczająco dużo, aby do grudnia pokryć całą populację dwiema dawkami” – powiedział profesor Su.

Uzyskaj bezpośrednią notatkę od naszego obcokrajowca korespondenci O tym, co trafia na pierwsze strony gazet na całym świecie. Zapisz się do cotygodniowego biuletynu What in the World tutaj.