Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odległe himalajskie królestwo Bhutanu ma niewielu lekarzy, ale zaszczepiło większość mieszkańców przeciwko COVID w ciągu tygodnia

Być może jeden z najbardziej odległych krajów na świecie ma odpowiedź, jeśli chodzi o szczepionki przeciw COVID-19.

Himalajskie królestwo Bhutanu zaszczepiło większość kwalifikującej się populacji drugą dawką szczepionek COVID-19 w ciągu zaledwie jednego tygodnia, w szybkim wydaniu, które UNICEF w poniedziałek okrzyknął jako „historię sukcesu” dla międzynarodowych darowizn.

W ciągu ostatniego tygodnia podano ponad 454 000 zastrzyków – co stanowi nieco ponad 85 procent kwalifikującej się dorosłej populacji liczącej ponad 530 000 osób – po niedawnym napływie zagranicznych darowizn.

Przedstawiciel UNICEF w Bhutanie, Will Parks, nazwał ambitną kampanię szczepień „wielką historią sukcesu Bhutanu”.

„A jeśli jest coś, czego chciałbym, aby świat się dowiedział, to tego, że kraj taki jak Bhutan ma bardzo niewielu lekarzy, bardzo mało pielęgniarek, ale naprawdę zaangażowanego króla i przywództwo w rządzie, który mobilizuje społeczeństwo – nie jest niemożliwe zaszczepienie całego kraj.”

Mały kraj szybko skonsumował większość z 550 000 szczepionek AstraZeneca przekazanych przez Indie pod koniec marca i na początku kwietnia na pierwsze szczepienia ludzi, zanim sąsiedni kraj wstrzymał eksport z powodu ogromnego wzrostu liczby infekcji w kraju.

W obliczu rosnącej przerwy czasowej między pierwszą a drugą dawką Bhutan wystąpił z apelem o darowizny.

Ludzie ustawiają się w kolejce na zewnątrz w Thimbu po szczepionkę przeciw COVID 20 lipca 2021 r.
Bhutan wystosował apel o darowizny, gdy pozostawiono go bez drugiej dawki po tym, jak Indie nagle wstrzymały eksport szczepionek. (

Agencja France-Presse: Obasana Dahl

)

Stany Zjednoczone przekazały pół miliona dawek Moderny za pośrednictwem Covax – dystrybutora wspieranego przez WHO i Gavi Vaccine Alliance – a kolejne 250 000 dawek AstraZeneca przybyło z Danii w połowie lipca.

Oczekuje się, że ponad 400 000 sztuk amunicji wyprodukowanych przez AstraZeneca, Pfizer i Sinopharm trafi również do południowoazjatyckiego kraju, w którym mieszka 770 000 ludzi z Chorwacji, Bułgarii, Chin i kilku innych krajów.

Rząd zakupił również 200 000 dawek od firmy Pfizer, które mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku.

Bhutan, wciśnięty między Indie i Chiny i słynący z pomiaru szczęścia krajowego brutto, odnotował do tej pory mniej niż 2500 zakażeń COVID-19 i dwa zgony.

Według australijskiej strony internetowej Smartraveller, naród ma również wieloletnią politykę ograniczania liczby odwiedzających, aby uniknąć zepsucia jego naturalnego piękna i zamknął swoje granice dla wszelkiej turystyki z powodu pandemii.

Szybkie rozprzestrzenianie się szczepionek w tym kraju kontrastuje z innymi krajami Azji Południowej, które również zostały dotknięte zawieszeniem eksportu szczepionek przez Indie.

Francja Agencja prasowa

READ  Plany Donalda Trumpa dotyczące zbadania wycieku Covid-19 z chińskiego laboratorium