Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajwańczycy odczuwają złość Pekinu z powodu wizyty Nancy Pelosi

Pomimo globalnego zainteresowania wizytą amerykańskiej polityk Nancy Pelosi na Tajwanie – i gniewnej reakcji Pekinu – faktyczni mieszkańcy wyspy nie wydają się być zbyt zdenerwowani.

Tajwańska obywatelka Mia Liu powiedziała, że ​​ostatni odcinek długoletniej sagi między USA a Chinami – z Tajwanem utknął w środku – był ostatnią rzeczą, o której chciała rozmawiać z przyjaciółmi.

„Jestem całkowicie zdumiona, że ​​może wzbudzić tak duże zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach” – powiedziała pani Liu ABC.

„Naród tajwański spokojnie sobie z tym poradzi”.

Kobieta siedzi w kawiarni.
Mia Liu mówi, że wizyta Nancy Pelosi nie była przedmiotem wielu dyskusji w jej grupie przyjaciół. (dostarczony)

Pelosi – przewodniczący Izby Reprezentantów USA – przybył na Tajwan we wtorek wieczorem, była to największa wizyta urzędnika USA od 25 lat.

Chińskie samoloty okrążyły terytorium Tajwanu i Pekinu – które ostrzegły Stany Zjednoczone przed „igraniem z ogniem” nad Tajwanem – ogłosiły wspólne ćwiczenia powietrzne i morskie oraz próbne odpalenie konwencjonalnych pocisków w morze na wschód od wyspy.

Liu, 36-letni doradca finansowy, powiedział, że chińskie próby zastraszania były po prostu normalną częścią życia na autonomicznej wyspie.

Powiedziała, że ​​nie spodziewa się wybuchu wojny w najbliższym czasie.

„Trzeba być czujnym, ale nie ma sensu być tak niespokojnym” – powiedziała.

„Nie sądzę, że powinniśmy na to przesadnie reagować.”

Ludzie przechodzą obok billboardu witającego przewodniczącą US House Nancy Pelosi, w Taipei na Tajwanie, wtorek,
Pomimo ostrzeżenia Pekinu przed „poważnymi konsekwencjami” wizyty, Nancy Pelosi została ciepło przyjęta w Taipei. (AFP: Chiang Yingying )

Żadnych polityk przy stole?

Pani Liu powiedziała, że ​​kiedy miała dziewięć lat, Pekin rozmieścił 150 000 żołnierzy w prowincji Fujian, po drugiej stronie cieśniny od Tajwanu i przeprowadził serię testów rakietowych, ćwiczeń z użyciem ognia na żywo i desantu desantowego przez okres ośmiu miesięcy.

Epizod, nazwany Trzecim Kryzysem w Cieśninie Tajwańskiej, był spowodowany wizytą pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Tajwanu w Stanach Zjednoczonych.

„Wszyscy bardzo baliśmy się inwazji na Chiny kontynentalne” – powiedziała Liu, dodając, że niektórzy z jej przyjaciół z dzieciństwa wyemigrowali za granicę podczas kryzysu.

„Ale po tylu latach”, powiedziała, „to jest jak:„ OK, znowu nam grozisz, więc kiedy zamierzasz walczyć?” ”

Osoba trzymająca gigantyczną piłkę tenisową
Lian Min uważa, że ​​większość Tajwańczyków chce utrzymać status quo. (dostarczony)

Lian Min, 34-letni analityk danych z Taipei, powiedział, że wizyta Pelosi była „wielkim impulsem dyplomatycznym i zachętą” dla Tajwanu, ale nie było chęci zmiany sytuacji politycznej na wyspie.

W ubiegłym roku sondaż przeprowadzony przez Taiwan Mainland Affairs Council wykazał, że 84,9 proc. Tajwańczyków popiera utrzymanie „status quo”.

Tylko 6,8 proc. stwierdziło, że Tajwan powinien jak najszybciej ogłosić niepodległość, a 1,6 proc. popiera jedność z Chinami.

„Myślę, że większość naszych ludzi nie wolałaby zmiany tego pozornie wyważonego status quo” – powiedziała ABC.

„Tajwan to kraj, w którym nie ma polityki przy stole.

„Naprawdę trudno mi stwierdzić, czy większość Tajwańczyków naprawdę się tym przejmuje, czy nie”.

„Chłopiec, który płakał, płacz wilka”

Pracownik dostawy przeszedł obok ekranu, na którym widać było zdjęcie żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Xi Jinping ostrzegł niedawno prezydenta USA Joe Bidena, by nie „igrał ogniem” z Tajwanem.(Reuters: Tingshu Wang)

Prezydent Chin Xi Jinping wielokrotnie zobowiązywał się do wzmocnienia chińskich sił zbrojnych w celu ochrony ich suwerenności i pełnego „zjednoczenia” z Tajwanem.

„Rozwiązanie kwestii Tajwanu i zrealizowanie całkowitego zjednoczenia ojczyzny to dwa konsekwentne historyczne zadania KPCh” – powiedział Xi podczas setnej rocznicy założenia rządzącej Partii Komunistycznej w zeszłym roku.

Chiny regularnie starają się utwierdzić swoją suwerenność, przelatując myśliwcem i bombowcem przez strefę identyfikacyjną obrony powietrznej wyspy oraz przeprowadzając inne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Mężczyzna jedzie na motocyklu przed ekranem pokazującym materiał z Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej
Pekin zademonstrował swój gniew z powodu wizyty Nancy Pelosi poprzez erupcję działań militarnych na okolicznych wodach.(Reuters: Tingshu Wang)

„To powracająca historia o chłopcu, który wypłakał wilka, dlatego wielu Tajwańczyków nie przejmuje się tym zbytnio” – powiedział Lennon Chang, prezes Australijskiego Towarzystwa Studiów na Tajwanie i starszy wykładowca na Uniwersytecie Monash.

„Dorastaliśmy pod groźbami i zastraszaniem Chin, więc wielu na Tajwanie nie zareaguje.

Nie pierwszy raz o tym słyszeliśmy.

Dr Chang powiedział, że wielu tajwańskich Australijczyków ma nadzieję, że Canberra i Taipei mogą zrobić krok naprzód w stosunkach dwustronnych, a Australia naśladuje podejście Waszyngtonu, wysyłając wyższego urzędnika na Tajwan.

„Spory nadal istnieją w społeczności… ale wszyscy chcemy, aby Tajwan i Australia miały pozytywne relacje” – powiedział dr Chang.

efekt krótkoterminowy

a
Nie wszyscy Tajwańczycy chętnie odwiedzają Nancy Pelosi, jak niektórzy pokazali przed hotelem, w którym miała się zatrzymać.(AFP: Chiang Yingying)

Win Te Sung, wykładowca z Kolegium Azji i Pacyfiku na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, powiedział, że większość Tajwańczyków poparła wizytę Pelosi, ale „oglądała ją po cichu”.

„To bardzo ważny kamień milowy dla międzynarodowej wizji Tajwanu i krótkoterminowych relacji Tajwan-USA” – powiedział Song.

Song powiedział, że sankcje gospodarcze Pekinu – takie jak zakazy importu tajwańskich firm produkujących ciasta, wypieki, mrożone ryby i owoce cytrusowe – mogą mieć tylko „efekt krótkoterminowy”, biorąc pod uwagę, że Pelosi miała opuścić swoje stanowisko jako przewodniczący Izby. kilka miesięcy.

„W tym czasie Pekin może ustąpić i powiedzieć: „Zresetujmy to” – powiedział Song.

READ  Japonia atakuje samoloty w odpowiedzi na chińskie i rosyjskie samoloty bojowe