Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tania Talaga, Soul to Heaven, udokumentowała szczegóły trwających represji kolonialnych w Kanadzie

TORONTO – Cztery lata po uznanej przez nią książce „Seven Fallen Feathers” opisującej zabijanie rdzennych nastolatków w Thunder Bay w Ontario, dziennikarka Tania Talaga powraca, aby zwrócić uwagę na trwające prześladowania kolonialne w Kanadzie i całej Kanadzie.

W nowym filmie dokumentalnym „Spirit to Soar”, wielokrotnie nagradzana autorka Anishinaabe śledzi dochodzenie w latach 2015-16 w sprawie śmierci siedmiu uczniów liceum Pierwszych Narodów – z których pięciu znaleziono martwych w rzekach – w północno-zachodnim Ontario. Od 2000 do 2011.

Według Talagi, cztery z tych spraw zostały wznowione, ale rasizm, obojętność i zgony wśród rdzennych mieszkańców doprowadziły młodzież Pierwszych Narodów do przepaści.

„Niestety, wszystko się rozwija, ale wcale nie jest wystarczająco szybkie” – powiedział Talaga, który wyreżyserował film wraz z Michelle DeRossier.

Nasze dzieci wciąż umierają w wodzie, a nasi ludzie wciąż umierają na ulicach. To jest coś, z czym nadal żyjemy ”.

Film miał swoją premierę internetową w czwartek na kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentalnym Hot Docs. „Spirit to Soar” skupia się na śmierci Jethro Andersona, Reggiego Bushiego, Robyn Harper, Kyle’a Morrisseau, Paula Panacheese, Currana Stranga i Jordana Wabasse.

Należeli do setek dzieci narodów pierwszych, którzy musieli opuścić swoje społeczności w północnym Ontario, aby uzyskać średnie wykształcenie w Thunder Bay. Wielu mieszka samotnie w pensjonatach rodzin, których nie znają.

W każdym przypadku niezależna kontrola wykazała, że ​​policja nie przeprowadziła odpowiednich dochodzeń w celu wykrycia nieokreślonych lub przypadkowych zgonów.

Przegląd przeprowadzony przez Biuro Dyrektora Niezależnego Przeglądu Policji w grudniu 2018 r. Również wykazał, że w służbie policyjnej Thunder Bay panuje rasizm i postawy rasistowskie.

Od przywódców aborygeńskich po studentów, niektóre osoby, z którymi rozmawiano na potrzeby filmu, opisują rasizm i odczuwają apatię wobec śmierci nastolatka.

„Nie zrobiliśmy żadnego wielkiego skoku do przodu” – powiedziała Talaga, której rodzina matki pochodzi z Fort William First Nation w Ontario, a jej ojciec jest Polakiem Kanadyjczykiem.

READ  Pełna smutku gwiazda Batgirl prosi studio o wydanie filmu

„Liczę na wymaganą zmianę pokoleniową i że potrzebujemy woli politycznej, aby dokonać zmian. Niedopuszczalne jest, aby więzienie Thunder Bay było pełne naszych ludzi, warunków, w których żyją, i warunków, w których żyją teraz, z powodu COVID. Niedopuszczalne jest jednak oglądanie filmów przedstawiających naszych ludzi. Są oni źle traktowani przez funkcjonariuszy. Nic z tego nie jest do przyjęcia. Nie było. Będzie to wymagało zmiany pokoleniowej ”.

Talaga dodał, że zajmie to edukację.

Wspominając uczucia wyrażone przez emerytowanego senatora Murraya Sinclaira, który pojawił się w filmie, Talaga powiedział: „Edukacja wprowadziła nas w ten bałagan” poprzez mentalność osadników i system szkół z internatem.

Ale zmiana nie nastąpi z dnia na dzień.

„Potrzeba czasu, aby nasze dzieci wzrosły, a nasze dzieci przyjęły nowy program nauczania, który odzwierciedla prawdziwą historię tego kraju i aby wszyscy go mieli” – powiedział Talaga.

„Ponieważ dopóki tego nie osiągniemy i dopóki ta zmiana nie zostanie dokonana, będziemy mieć ludzi, którzy nie wiedzą, jak ludzie teraz w naszych społecznościach – ustawodawców, policję, sędziów, polityków, redaktorów. Wszyscy dorastali nie znając prawdziwej historii tego kraju. I to musi się zmienić, dopóki Ten kraj nie pójdzie naprzód ”.

Ładowanie…

Ładowanie…Ładowanie…Ładowanie…Ładowanie…Ładowanie…

Talaga powiedział, że CBC planuje wyemitować dokument, który jest również tłumaczony na Oggy Cree.

Wśród innych, którzy pojawili się w filmie, byli uczniowie First Nations High School w Thunder Bay; Alvin Fiedler, Starszy Prezydent Nishnawbe Aski Nation; Oraz Julian Falconer, prawnik Nishnawbe Aski Nation.

Kamery rejestrują oszałamiające zdjęcia lotnicze Thunder Bay z dronów i osobistego samolotu Falconers.

„Widzisz niesamowite fizyczne piękno Thunder Bay, które idzie w parze z niektórymi z najgorszych form rasizmu na kontynencie” – powiedział Talaga.

Jest to dwoistość, którą głęboko odczuwa reporter z Toronto.

READ  „Marvel Snap” pojawi się na całym świecie 18 października na urządzeniach mobilnych i komputerach PC

Pomimo swoich problemów Talaga powiedziała, że ​​uwielbia Thunder Bay i północno-zachodnie Ontario. Jak wyjaśnia w swoim filmie dokumentalnym, jej matka dorastała w Wraith & Graham, Ont, niedaleko Thunder Bay, a Talaga odwiedzała ten obszar z matką, gdy była mała.

Talaga mówi, że chce, aby film pokazał młodym chłopakom z Thunder Bay, że są wspierani i kochani.

„To ich siła i odwaga napędza nas wszystkich” – powiedział Talaga.

Film ma też lżejsze momenty – kamera podąża za kilkoma licealistami na festiwalu muzycznym i corocznej wyprawie na ryby.

„To przesłanie nadziei” – powiedział Talaga. Pokazuje odporność i siłę naszej młodości. Są kręgosłupem filmu ”.

Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press 28 kwietnia 2021 r.