Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Te posągi mogą być jednymi z najstarszych skamieniałych żywych istot na Ziemi

Zespół naukowców z Republiki Południowej Afryki poddał część skały mikroskopowi i znalazł szczątki życia, które mają 3,42 miliarda lat. Te skamieliny – zakrzywione mikroskopijne szczątki organizmów żyjących na metanie – poszerzają zakres siedlisk, które były odpowiednie do życia na Ziemi w okresie Archeanu.

Życie powstało na długo przed eksplozją kambryjską 541 milionów lat temu, która zwiastowała nową erę bardziej złożonego życia podmorskiego. Ale życie przed nim (życie prekambryjskie) wydawało się mniej żywe gołym okiem. Najstarsze oznaki życia na Ziemi znaleziono w liczących 3,5 miliarda lat skałach zwanych stromatolitami, które są kopcami skamieniałych nagromadzeń biofilmów. Nowo odkryte mikroskopijne skamieliny pochodzą z mniej więcej tego samego czasu, ale reprezentują inną formę życia, rodzaj drobnoustroju, który rozwijał się w podmorskim systemie hydrotermalnym. Odkrycia zespołu zostały opublikowane w Science Advances.

„Znaleźliśmy wyjątkowo dobrze zachowane dowody skamieniałych drobnoustrojów, które, jak się wydaje, rozwijały się wzdłuż ścian wnęk utworzonych przez ciepłe wody z systemów hydrotermalnych kilka metrów od dna morskiego” – powiedziała Barbara Cavalzi, geobiolog z Uniwersytetu w Bolonii i główny autor. pracy na uniwersytecie. Wydanie. „Możliwe, że siedliska podpowierzchniowe, ogrzewane przez aktywność wulkaniczną, mogły gościć jedne z najstarszych ekosystemów mikrobiologicznych na Ziemi i jest to najstarszy przykład, jaki do tej pory wykryliśmy”.

Zdjęcie mikroskamieniałości z mikroskopu optycznego. (fot. B. Cavalazzi)

Mikroskamieniałości, które znalazł zespół Cavalazziego, to skamieniałe nitki; Pod mikroskopem wyglądają jak pęknięcia i rozmyte plamy. Skamieniałości składają się z powłok węglowych z substancją centralną wyraźnie oddzieloną od substancji zewnętrznej, wskazującą na ścianę komórkową otaczającą obiekty wewnątrzkomórkowe. Nic dziwnego, że życie wokół systemu hydrotermalnego nie jest zaskakujące; Dzisiaj, Kominy hydrotermalne tętnią życiem pozaziemskim. Miejsca te są interesujące nie tylko dla zrozumienia początków życia na Ziemi, ale także dla identyfikacji warunków, w których może istnieć życie na innych światach, takich jak Mars czy księżyce Europy i Enceladus.

READ  Badania pokazują, że wzrost rejestracji demencji jest główną przyczyną zgonów

Wiek skamieniałości zależał od wieku skał, w których zostały znalezione i w których zostały zidentyfikowane تحديد Poprzednie badania Posługiwać się Chronologia cyrkonu. jeszcze praca Znaleźli mikroskamieniałości z Archean Eon w tym samym pasie kamienia, więc zespół miał powody sądzić, że może tu znaleźć coś interesującego. W artykule zespół zauważa, że ​​mikroskamieniałości są hipotetyczne, co oznacza, że ​​mogą być czymś innym, a nie zapisem żywych istot. Mogą być artefaktami systemu hydrotermalnego, czymś, co może po prostu wyglądać jak życie. Ze starożytnymi i prymitywnymi formami życia, To nie takie proste Jak szukanie szkieletów lub skamieniałych odcisków stóp.

W tych systemach hydrotermalnych zimna woda morska miesza się z gorącymi płynami podpowierzchniowymi, tworząc chemiczną zupę. Dziś ta zupa jest szczęśliwym domem dla robaków rurkowych i krabów. W Archaeanie tak złożone życie nie istniało, ale drobnoustroje żyjące na metanie miałyby dzień polowy. Naukowcy zauważyli, że stężenia niklu w związkach organicznych w złożach kopalnych są zgodne z zawartością niklu występującą we współczesnych mikroorganizmach, które są beztlenowe (żyjące bez tlenu) i metabolizują metan.

Skała rogowa, z której pochodziły skamieliny, została zdeponowana.  (Zdjęcie: Cavalazi i in.)Skała rogowa, z której pochodziły skamieliny, została zdeponowana. (Zdjęcie: Cavalazi i in.)

powiedział Berger Rasmussen, geolog z University of Western Australia, który nie był związany z najnowszą gazetą. Zauważył, że niektórzy będą mieli pytania dotyczące kształtu włókien, a inni eksperci mogą chcieć więcej dowodów na to, że mikroskamieniałości były puste, co może wskazywać na strukturę komórki włókna.

„Niezależnie od tych dziwactw, odkrycie to jest z pewnością intrygujące i wskazuje na możliwość istnienia życia drobnoustrojów, które zamieszkiwało zakamarki powierzchni Ziemi ponad 3,42 miliarda lat temu” – powiedział Rasmussen. „Czas pokaże, czy zostały zaadoptowane jako prawdopodobne lub prawdopodobne mikroskamieniałości, czy jako coś zupełnie innego”.

Więcej: „To naprawdę jest inny świat”: Jak to jest odwiedzać gorące źródła głębinowe

READ  Kosmiczna mapa 3D ujawnia milion wcześniej ukrytych galaktyk

Od redakcji: Daty wydania w tym artykule dotyczą Stanów Zjednoczonych, ale zostaną zaktualizowane o lokalne daty australijskie, gdy tylko będzie wiadomo więcej.