Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Teleskop Hubble’a bada najdalsze planety

Burze te zwykle pojawiają się na średnich szerokościach geograficznych i dryfują do równika planety, gdzie słabną, a następnie rozpadają się. W 2018 roku Hubble wykrył masywną ciemną plamę dryfującą na południe w kierunku tropikalnej „strefy śmierci” na północnej półkuli Neptuna.

Jednak dwa lata później, ku zdumieniu astronomów i symulacji komputerowych, burza zmieniła kurs i wróciła na północ. Co więcej, odwrócenie zbiegło się z pojawieniem się Nowa, nieco mniejsza burza o nazwie „Dark Spot Jr.” Na południu – kawałek większego wiru mógł się oderwać, pozbawiając energii i pędu, jak w niektórych kosmicznych grach w bilard.

„To było naprawdę ekscytujące widzieć, jak ta osoba zachowuje się tak, jak powinna, a potem nagle zatrzymuje się i cofa” – powiedział Michael Wong, naukowiec z University of California w Berkeley. W komunikacie prasowym NASA z zeszłego roku. – To było zaskakujące.

Na najnowszym zdjęciu Neptuna duża ciemna plama wciąż znajduje się na północy. Ale Junior zniknął, a cały region Arktyki jest zaciemniony. Meteorolodzy Neptuna wciąż nie wiedzą dlaczego.

Delektuj się tymi kosmicznymi pocztówkami tak długo, jak możesz. Kosmiczny Teleskop Hubble’a był Tam od ponad 30 latPo długim, planowanym okresie eksploatacji, ostatnio borykał się z częstszymi problemami. trzy W tym roku teleskop doświadczył przedłużonego wyłączenia z powodu problemów z oprogramowaniem.

Ale są potencjalnie dobre wieści związane z planowaną premierą Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w grudniu. Teleskop Webba jest Prawie trzy razy większy niż Hubble. Został zaprojektowany tak, aby widzieć promienie podczerwone lub „termiczne” zamiast widzialnych długości fal, dzięki czemu może widzieć przez chmury i mgłę tych planet i mapować ciepło poniżej, rzucając światło, że tak powiem, na sposób funkcjonowania tych planet. W każdym razie przez chwilę, jeśli wszystko pójdzie dobrze – i Sprawy nie zawsze układały się dobrze Astronomowie mogą mieć dwa uzupełniające się sposoby zrozumienia, co się tam dzieje.

READ  Mars Creativity Helicopter wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło

To jest raport pogodowy z egzoplanet. Tam jest wietrznie i nie zapomnij założyć najsilniejszego kremu przeciwsłonecznego na Uranie.