Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ta gwiazda wielkości Ziemi obraca się raz na 25 sekund

W tym tygodniu astronomowie ogłosili odkrycie najszybciej wirującego białego karła w historii, z prędkością rotacji raz na 25 sekund. Gwiazda jest mniej więcej wielkości Ziemi, ale według pomiarów zespołu ma masę co najmniej 200 000 razy większą, co sprawia, że ​​mały, gęsty obiekt jest obcy naturze.

Gwiazda nosi nazwę „LAMOST J024048.51 + 195226,9” lub w skrócie J0240 + 1952. Białe karły to stosunkowo zimne, zwarte gwiazdy, które dobiegają końca swojego życia. (Za około 5 miliardów lat nasze słońce stanie się białym karłem.) Ale ten krasnolud rozrywa wszystko we wczesnych latach, wirując z zaciekłą energią. Zespół astrofizyków określił maksymalną prędkość rotacji gwiazdy i opublikowany Ich odkrycia znajdują się w Miesięcznym Zawiadomieniu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego: Listy.

„J0240+1952 ukończyłby kilka cykli w krótkim czasie, jaki zajmuje ludziom przeczytanie o tym”, powiedziała Ingrid Bellisoli, astrofizyk z University of Warwick i główna autorka nowego artykułu badawczego na jednym z uniwersytetów. informacja prasowa. „Obrót jest tak szybki, że biały karzeł musi mieć ponadprzeciętną masę, aby pozostać razem i nie pęknąć”.

Na pierwszy rzut oka może to nie wydawać się dzikie. Duża kula w przestrzeni obraca się co 25 sekund. Ale ten marmur jest wielkości naszej planety, której ukończenie jednego cyklu zajmuje 24 godziny. Czy możesz sobie wyobrazić, że dzień Ziemi miałby 25 sekund, dzień i noc szybko przesuwały się po niebie? Obrotowa dodatnia.

Zdaniem naukowców J0240+1952 kręci się o 20% szybciej niż najszybciej wirujący biały karzeł. Ale to, co czyni jej rotację jeszcze bardziej interesującą, to jej położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dużej gwiazdy towarzyszącej. J0240 + 1952 Przyciąganie grawitacyjne przyciąga materię z pobliskiej gwiazdy, a jej pole magnetyczne wypycha tę materię w kosmos, tak jak Jay Alai w astrofizyce.

Według zespołu ten akt czyni J0240+1952 drugą gwiazdą, która kiedykolwiek działała jako magnetyczne śmigło. „Teraz wiemy, że nie jest to wyjątkowe wydarzenie” — powiedział Tom Marsh, fizyk z University of Warwick, w tym samym komunikacie. „Dowodzi to, że mechanizm magnetycznego śmigła jest ogólną właściwością, która działa w tych diodach, jeśli warunki są odpowiednie”.

READ  Obejmująca aktualizacje NASA, zaprasza publiczność do wirtualnego przyłączenia się do premiery Starliner

Marsh zauważył, że jest to przydatne odkrycie, ponieważ dostarcza kolejnego punktu danych, z którego można zrozumieć tę magnetyczną procę kosmiczną. Naukowcy spekulowali, że na podstawie oryginalnej gwiazdy ze śmigłem magnetycznym układy będą potrzebowały szybko wirującej gwiazdy, a J0240+1952 dodaje do tej hipotezy kilka szczególnie ekstremalnych dowodów.

Więcej: Astronomowie znaleźli białą, supergęstą gwiazdę wielkości księżyca


Od redakcji: Daty wydania w tym artykule dotyczą Stanów Zjednoczonych, ale zostaną zaktualizowane o lokalne daty australijskie, gdy tylko dowiemy się więcej.