Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Teleskop Jamesa Webba monitoruje 6 potwornych galaktyk zawierających od dziesiątek do setek miliardów gwiazd wielkości Słońca: badanie

Galaktyki te stanowią wyzwanie dla naszego obecnego rozumienia formowania się galaktyk, ponieważ są tak masywne jak na swój wiek

Według nowych badań Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) odkrył sześć niezwykle masywnych galaktyk pierwszej generacji, które powstały około 500-700 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie stwierdzono, że galaktyki te kwestionują nasze obecne rozumienie formowania się galaktyk, ponieważ nie istniały one tak wcześnie w swoim życiu. Natura 22 lutego 2023 r.


Przeczytaj także: Obrazy: James Webb ujawnia skomplikowane sieci gazu i pyłu w pobliskich galaktykach


Wyniki pokazały, że równoważna masa dziesiątek do setek miliardów gwiazd wielkości Słońca powstaje tylko w pięciu procentach czasu.

„Te rzeczy są naprawdę fajne” – powiedział Ivo Lappi z Swinburne University of Technology w Australii i autor badania. W dół do ziemi.

Lapi uważa kształty tych galaktyk za dziwne. Powiedział, że pomimo takiej samej masy jak Droga Mleczna, jedna z galaktyk jest 30 razy mniejsza.

Zespół zbadał sześć potwornych galaktyk za pomocą programu JWST Cosmic Evolution Early 44 Release Science. Program bada powstawanie pierwszych galaktyk, gdy Wszechświat miał mniej niż pięć procent swojego obecnego wieku.

Naukowcy skierowali teleskop na skrawek nieba w pobliżu Wielkiego Wozu, który wydaje się zawierać gromadę gwiazd tworzących wzór na nocnym niebie. Kosmiczny Teleskop Hubble’a po raz pierwszy obserwował ten region w latach 90.

„Galaktyki znajdują się w tym samym obszarze na niebie, ale nie są blisko siebie w przestrzeni trójwymiarowej. Niektóre są bardzo daleko od siebie” – powiedział Lappi.


Przeczytaj także: W jaki sposób teleskop Jamesa Webba wykrył dwutlenek węgla na gigantycznej planecie podobnej do Jowisza? Mówią nam eksperci


Gwiazdy wyglądały jak jasne, czerwone „zamglone kropki”. Czerwone światło zwykle oznacza, że ​​jest stary.

READ  Badanie wpływu treningu na wytrzymałość kości u koni wyścigowych

Wszechświat się rozszerza. Ponieważ większość innych galaktyk oddala się od nas, ich światło zmieniło się na dłuższe, co oznacza bardziej czerwone długości fal Europejska Agencja Kosmiczna.

Zespół przeanalizował te zdjęcia dalej i znalazł gwiazdy o masie większej niż 10 miliardów mas Słońca, w tym gwiazdę o masie prawie 100 miliardów mas Słońca. Jedna masa Słońca to masa naszego Słońca.

„Droga Mleczna tworzy rocznie około dwóch nowych gwiazd” – powiedziała w oświadczeniu Erica Nelson, współautorka badań i adiunkt astrofizyki na University of Colorado Boulder.

Dodała, że ​​niektóre z tych galaktyk muszą co roku tworzyć setki nowych gwiazd w całej historii wszechświata.

Wyniki oparte są na wstępnych obserwacjach. Naukowcy stwierdzili, że potrzebują więcej danych, aby potwierdzić, czy nowe galaktyki są tak stare i masywne, na jakie wyglądają.

Zamiast tego światło może pochodzić ze słabych kwazarów, które według Nelsona są skrótem od quasi-gwiezdnych źródeł radiowych.

Kwazar jest intensywnym promieniem światła pochodzącym z centrum niektórych galaktyk i jest zasilany przez supermasywne czarne dziury. Narodowe Centrum Aeronautyki i Administracji Przestrzeni Kosmicznej.


Przeczytaj także: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba: Jak nasze uruchomienie najbardziej złożonego obserwatorium na świecie spocznie na ostrzu noża


Lappi wyjaśnił, że jeśli te galaktyki są tak masywne, jak się wydają, inny kanał formacji mógł stworzyć te monstrualne galaktyki tak szybko i wydajnie.

„Aby stworzyć liczbę gwiazd w tych galaktykach, potrzebujesz prawie całego dostępnego gazu i przekształcenia go w gwiazdy z prawie 100% wydajnością” – powiedział ekspert, powołując się na dobrze sprawdzoną teorię kosmologiczną.

Naukowcy planują podzielić światło każdej z tych galaktyk na tęczowy odcisk palca za pomocą spektroskopii.

To powie nam odległość z dokładnością do 0,1 procenta. Powie nam również, co wytwarza światło, czy to gwiazdy, czy coś bardziej egzotycznego” – zauważył Lappi.

READ  Badanie wykazało, że przodkowie ośmiornicy żyli przed epoką dinozaurów

Czytaj więcej: