Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Telewizor QD-OLED: Samsung i Sony konkurują z LG specjalnym sosem Quantum Dot

ten Najlepsze telewizory, jakie możesz kupić Korzystanie z ekranów OLED Do tej pory LG Display był jedynym produktem dla każdego telewizora OLED na świecie. W 2022 r. pojawia się nowy rodzaj technologii telewizorów OLED QD-OLEDi wreszcie jest na sprzedaż. Ta technologia po raz pierwszy pojawiła się w nowych 55- i 65-calowych telewizorach od SAMSUNG I SonyDo tego nowy monitor Alienware. Wykorzystuje QD-OLED kropki kwantowe w związku z Organiczne diody elektroluminescencyjneObiecuje lepszą jakość obrazu niż tradycyjne telewizory i ekrany OLED.

Już jesteśmy Recenzja monitora Alienware I bardzo mi się to podobało, ale nie mieliśmy okazji zobaczyć innych telewizorów niż wczesne i krótkie demonstracje prototypów produktów. Telewizor QD-OLED firmy Samsung, QS95B, jest teraz dostępny w cenie 2200 USD za model 55-calowy i 3000 USD za model 65-calowy, dokładnie w takiej samej cenie jak Najlepszy telewizor OLED LG 2022, seria G2. chwila Sony ładuje więcej za QD-OLEDoraz 3000 USD za 55-calowy monitor i 4000 USD za 65-calowy monitor, kiedy trafi do sprzedaży w czerwcu.

Po pierwsze: nie będziemy wiedzieć, jak naprawdę te telewizory QD-OLED mają się do telewizorów LG OLED, takich jak C2 ostatnio recenzowanylub do OLED i Telewizory bez OLED, więc możemy to przetestować osobiście. Ale z pewnością wyglądają obiecująco.

Czym więc jest QD-OLED i dlaczego jest potencjalnie lepszy niż tradycyjne wyświetlacze LED OLED i LCD? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Dzisiejsza technologia telewizyjna: LCD, OLED i QLED

Większość kupujących telewizory może teraz zastosować dwie techniki faktycznie niedźwiedź: LCD i OLED. Telewizory LCD są czasami nazywane „telewizorami LED” ze względu na małe diody LED, których używają do generowania światła. ten zdjęcie Stworzone przez warstwa ciekłokrystalicznapodobnie jak telewizory LCD sprzed ponad 20 lat. Telewizory mini-LED Działa to w ten sam sposób, tylko z większą liczbą diod LED w podświetleniu, podczas gdy Telewizory QLED Są to w zasadzie telewizory LED LCD z kropkami kwantowymi.

READ  WTF to Wordle? Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym słowie szał
Wykres Samsunga pokazuje różne rozmiary kropek kwantowych emitujących różne kolory

Rozmiar kropki kwantowej określa kolor, który emituje po włączeniu zasilania. Ta moc jest obecnie zapewniana przez niebieskie diody LED lub niebieskie diody OLED.

SAMSUNG

OLED to nowsza technologia. Każdy piksel emituje własne światło, które jest tworzone przez substancję, która świeci, gdy dodajesz mu energii. Substancja ta zawiera pierwiastek węgiel, stąd przydomek „organiczny”. Ponieważ są one w stanie wyłączyć poszczególne piksele, aby uzyskać idealną czerń, współczynnik kontrastu i ogólna jakość obrazu są zwykle lepsze niż na jakimkolwiek ekranie LCD.

Jedno z największych ulepszeń w telewizor LCD Technologia w ciągu ostatnich kilku lat to włączenie kropki kwantowe. Te mikroskopijne kulki świecą w określonym kolorze, gdy są wzbudzane przez światło. W przypadku telewizorów LCD niebieskie diody LED dostarczają całe niebieskie światło plus moc dla czerwonych i zielonych kropek kwantowych do emitowania czerwonego i zielonego światła. Dzięki temu telewizory LCD mają tak intensywną jasność i lepsze kolory niż starsze telewizory LCD.

Porównanie warstw LCD z warstwami QD-Display

Wiele warstw ekranu LCD (po lewej) w porównaniu ze stosunkowo niewielką liczbą warstw wymaganych przez wyświetlacz QD (po prawej). Wśród innych zalet można zastosować cieńsze telewizory.

SAMSUNG

Możesz przeczytać więcej o różnicach między tymi technologiami na naszej stronie internetowej Porównanie technologii wyświetlania telewizorów LCD i OLED, ale w krótkiej wersji telewizory LCD są zwykle jaśniejsze, podczas gdy telewizory OLED mają lepszą ogólną jakość obrazu. Jest też Mikro LEDTelewizory MicroLED są obecnie wielkości ściany i absurdalnie drogie. To nie jest konkurencja dla telewizorów LCD, OLED lub QD-OLED i prawdopodobnie nie będzie w przewidywalnej przyszłości.

Warstwy wymagane do wykonania obrazu przy użyciu różnych technologii telewizyjnych. W przypadku LCD światło i obraz tworzone są oddzielnie. W WOLED (obecna technologia LG) „biała” warstwa jest niebieska i żółta. Filtry kolorów tworzą czerwony i zielony.

W nowym QD-OLED firmy Samsung używany jest tylko niebieski materiał OLED, a czerwony i zielony tworzą kropki kwantowe. (Kliknij, aby powiększyć)

SAMSUNG

QD + OLED = ?

Połączenie wydajności i możliwości kolorów kropek kwantowych ze współczynnikiem kontrastu OLED jest zasadniczo świętym Graalem obecnej jakości obrazu. Ekrany LCD nie mają kontrastu na poziomie pikseli OLED. oni Podświetlenie, nawet z mini-LED, po prostu zbyt szorstki. Pomimo jasności telewizorów OLED, nie mają one maksymalnego potencjału jasności wyświetlaczy LCD.

Warstwy ekranu QD-OLED

Warstwowy wyświetlacz QD-OLED.

Nanoza

QD-OLED ma oba te problemy i może być większy niż suma jego części. Niebieski materiał OLED, podobnie jak większość ekranów LED LCD, wytwarza całe niebieskie światło. Warstwa kropek kwantowych wykorzystuje to niebieskie światło do tworzenia zielonego i czerwonego światła. Kropki kwantowe są prawie w 100% skuteczne, więc zasadniczo nie traci się energii, gdy te kolory są przekształcane. Obecna wersja OLED wykorzystuje filtry kolorów do tworzenia koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego, co zasadniczo blokuje większość potencjału świetlnego materiału OLED, więc prawdopodobnie będzie mniej wydajna.

Rezultatem może być większa jasność i kolor niż obecne wersje OLED, przy zachowaniu doskonałego współczynnika kontrastu tej technologii.

Grafika przedstawiająca podział technologii QD-OLED

SAMSUNG

Co jeszcze wiemy o telewizorach QD-OLED?

Oprócz podstawowej technologii, o której mowa powyżej, znamy kilka szczegółów na temat rzeczywistych telewizorów i monitorów, które trafią na rynek jeszcze w tym roku.

SAMSUNG: Panele QD-OLED są Zaprojektowany przez Samsung Display, część tego ogromnego konglomeratu, który produkuje wyświetlacze. Samsung Electronics, dzielenie go Sprawia, że ​​telewizory są takie sameOficjalnie ujawniła swój telewizor w marcu 2020 roku po Zapraszam na targi CES 2020. Nazywana serią QS95B, Samsung reklamuje ulepszoną jasność i kolor, a także funkcje typowe dla telewizorów firmy 2022, takie jak ulepszone przetwarzanie, wejścia HDMI 2.1, ulepszony system smart TV i pilot zdalnego sterowania zasilany energią słoneczną. Seria QS95B to Dostępne w przedsprzedaży teraz Do wysyłki w kwietniu.

Sony: Seria A95K nazywa sięBędzie również dostępny w rozmiarach 55 i 65 cali. Sony twierdzi, że ten telewizor ma lepsze kolory i lepsze kąty widzenia, ale mówi Davidowi Katzmaierowi z CNET, aby nie spodziewał się ogromnej poprawy jasności szczytowej w przypadku bieli. Posiada rozdzielczość 4K, HDMI 2.1 Wejścia i wiele innych funkcji, takich jak wbudowana kamera i zdalna wyszukiwarka.

Telewizory Sony QD-OLED z serii AK95 w drogim miejscu

Seria AK95 firmy Sony to telewizor QD-OLED dostępny w przedsprzedaży w czerwcu w rozmiarach 55 i 65 cali.

Sony

Alienware: Trzeci producent z QD-OLED ma 34-calowy zakrzywiony ekran o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseliNumer modelu AW3423DW. Jeśli liczysz, najmłodszy Telewizor LG OLED ma 42 cale. Lori Grunin z CNET zrecenzowała monitor i pochwaliła jego wydajność w grach oraz wierność odwzorowania kolorów.

Wyświetlacz Alienware QD-OLED

Wyświetlacz Alienware QD-OLED kosztuje 1300 USD.

Del

Czytaj więcej: Recenzja 34-calowego monitora Alienware QD-OLED: sprawia, że ​​Twój ekran jest piękny

Czego nie wiemy o QD-OLED

Znamy ceny tych telewizorów, więc kolejnym największym pytaniem bez odpowiedzi jest to, jak dobrze będą wyglądać w porównaniu z „waniliowymi” telewizorami OLED od LG i Sony. Samsung twierdzi, że jego QD-OLED będzie jaśniejszy niż OLED, z lepszym kontrastem niż LCD. To drugie jest łatwe. Wszystkie ekrany OLED mają lepszy kontrast niż wszystkie ekrany LCD. O ile jaśniejsze pozostaje, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Obietnice LG Własne ulepszenia dla OLED 2022 i nie tylkowięc ten aspekt jasności prawdopodobnie nie ma większego znaczenia.

Według zwolenników QD-OLED można wprowadzić dwa dodatkowe ulepszenia: poza osią i rozmycie ruchu. Ponieważ QD-OLED nie ma filtrów kolorów, prawdopodobnie będzie wyglądał lepiej, gdy będzie oglądany z boku niż OLED, który w rzeczywistości wygląda znacznie lepiej poza osią niż wyświetlacze LCD. Tak więc, jeśli masz naprawdę przestronną sofę, ludzie na tanich miejscach nie będą mieli gorszego obrazu niż ci, którzy siedzą bezpośrednio przed telewizorem. Z tego, co Katzmaier zobaczył w swoim demo Sony, optymalizacja poza osią jest prawdziwa, ale nie jest to wielka sprawa

Kamuflaż ruchu to Trochę króliczej nory, ale ze względu na sposób działania obecnej generacji diod OLED nadal mają one rozmycie ruchu. Samsung Display twierdzi, że QD-OLED będzie miał znacznie mniejsze rozmycie ruchu niż ekran LCD, chociaż firma nie powiedziała, czy jest lepszy niż OLED LG. Ultraszybki czas reakcji i dodatkowa jasność, dzięki czemu możesz korzystać z czarnej ramki przy jednoczesnym zachowaniu jasnego obrazu, co oznacza, że ​​powinna ona być co najmniej tak dobra, jak zwykły OLED.

Prezentacja wyświetlacza Samsung QD

Telewizor wykorzystuje technologię QD Display firmy Samsung, która łączy elementy OLED i kropki kwantowe, aby poprawić kolory i inne atrybuty jakości obrazu.

Stephen Shankland/CNET

Następnie pojawia się kwestia natężenia koloru, o czym będzie się coraz częściej słyszeć w nadchodzących latach. Zasadniczo jest to ilość koloru w bardzo jasnych częściach obrazu. Jedną z wad metody OLED firmy LG jest to, że aby uzyskać pożądaną przez konsumentów jasność, wykorzystuje ona dodatkowy biały subpiksel, a także czerwony, zielony i niebieski (patrz zdjęcie z wyświetlaczem LCD, WOLED i QD-OLED powyżej). Z technicznego punktu widzenia ma to efekt „rozmycia” bardzo jasnych części obrazu.

Z tego, co widzieliśmy do tej pory, QD-OLED może oferować lepsze kolory. Zastrzeżenie polega na tym, że tak naprawdę nie mieliśmy okazji porównać ich z produktami wysyłanymi (w przeciwieństwie do prototypów) za pomocą rzeczywistego filmu. W przypadku większości programów telewizyjnych i filmów HDR w jasnych częściach obrazu nie ma zbyt wielu informacji o kolorach. Dzieje się tak częściowo dlatego, że większość monitorów nie może z nimi nic zrobić. Ale nawet jeśli Hollywood miałoby oznaczać kolorami więcej programów i filmów przy użyciu bardziej jasnych danych, nadal mówilibyśmy tylko o takich rzeczach, jak bardziej żółty w słońcu, bardziej niebieski odcień reflektorów itp. Dopiero okaże się, jak różny będzie QD-OLED z tymi kolorami.

przyszłość teraz (ish)

W końcu tak naprawdę nie ma znaczenia, jak dobry QD-OLED jest w porównaniu ze zwykłymi ekranami OLED. To naprawdę najważniejsza rzecz, która może być: Więcej od OLED. Kolejna firma produkująca ekrany OLED to zdecydowanie najzdrowsza rzecz, jaka może przytrafić się branży telewizyjnej i konsumentom. Podniesienie jakości obrazu i obniżenie ceny wcale nie było złe.

W związku z tym, jako ktoś, kto zawsze nienawidził ekranów LCD, myślę, że przyszłość bez tej zmęczonej technologii, telewizor z taśmą jest mile widzianą przyszłością. Ale to może być tylko ja.

Spodziewamy się, że pierwsza generacja wyświetlaczy QD-OLED pojawi się jeszcze w tym roku. czekać na dalsze informacje


Oprócz omawiania telewizji i innych technologii wyświetlania, Geoff prowadzi fotowycieczki po Muzea i wspaniałe miejsca na całym świecieŁącznie z atomowe okręty podwodneI Ogromne lotniskowceI Średniowieczne zamkiepicki Wycieczki po 10 000 mil, i więcej. spłacać wyjazdy technologiczne Za wszystkie jego przejażdżki i przygody.

Jak napisane przez Bestsellerowa powieść science fiction O łodziach podwodnych wielkości miasta, wraz z dalszy ciąg. Możesz śledzić jego przygody Instagram więc jest Kanał Youtube.