Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Terapia cyfrowa zmniejsza cierpienie w przypadkach długotrwałych

Terapia cyfrowa zmniejsza cierpienie w przypadkach długotrwałych

Nowe badanie wykazało, że terapia cyfrowa zmniejsza lęk i depresję u osób z długotrwałymi schorzeniami fizycznymi King’s College w Londynie.

Do badania włączono 194 pacjentów z organizacji charytatywnych zajmujących się chorobami przewlekłymi, w tym z chorobą Crohna i jelita grubego w Wielkiej Brytanii, Kennedy Care w Wielkiej Brytanii, stowarzyszeniem MS Society, Shift.ms i The Psoriasis Association UK. Połowa uczestników otrzymała prowadzony przez terapeutę cyfrowy program o nazwie COMPASS, podczas gdy druga połowa nie. Obie grupy w dalszym ciągu korzystały ze zwykłego wsparcia charytatywnego.

U osób, które otrzymały COMPASS, wykazano znaczną redukcję stresu psychicznego (łączny wynik lęku i depresji) 12 tygodni po rozpoczęciu badania.

Ogółem 89% uczestników, którzy otrzymali COMPASS, wykazało klinicznie znaczącą poprawę w zakresie stresu w porównaniu z 45% osób, które nie miały dostępu do programu.

Zdaniem naukowców oprócz poprawy w zakresie lęku i depresji program wiązał się także z poprawą zdolności do wykonywania codziennych czynności, zmniejszeniem stresu związanego z chorobą i poprawą jakości życia.

„Obecnie głównymi metodami leczenia lęku i depresji u osób z długotrwałymi schorzeniami fizycznymi są terapie psychologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna w połączeniu z lekami. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że usługi terapii rozmową NHS) są mniej skuteczne w przypadku osób z długoterminowe schorzenia fizyczne. „Może to wynikać z wyzwań związanych z życiem z długotrwałymi schorzeniami fizycznymi. Czas trwania często nie jest kluczowy w podejściu do leczenia” – stwierdziła współpierwsza autorka badania.

Badanie pokazuje, że COMPASS oferuje skuteczną i skalowalną interwencję dla osób, których długotrwały stan zdrowia fizycznego jest w rzeczywistości główną przyczyną ich lęku i/lub depresji, powiedział Picariello.

Opracowany przy wsparciu programu Mind & Body w King's Health Partners, COMPASS dostosowuje standardowe protokoły terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), aby zintegrować potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego, a w szczególności sprostać wyzwaniom życia z długotrwałym schorzeniem.

Korzystając z interaktywnych ścieżek dostosowanych do indywidualnych potrzeb, program pomaga ludziom radzić sobie z objawami lęku i depresji, jednocześnie opracowując strategie radzenia sobie ze stresorami związanymi z życiem z długoterminową chorobą, taką jak nawroty lub nieprzyjemne leczenie.

READ  Curiosity Rover uchwycił to zdjęcie delikatnego i delikatnego metalicznego „kwiatka” na Marsie

Główna autorka, profesor Rhona Moss-Morris, kierownik zespołu terapii cyfrowych w Narodowym Instytucie Zdrowia Maudsley BRC i profesor psychologii stosowanej w medycynie w King's College w Londynie, powiedziała: „Dostęp do terapii psychologicznych dostosowanych do potrzeb osób z długotrwałym warunki terminowe są trudne. Dla nas”. Zarówno pacjent (ze względu na czas, podróż i/lub mobilność), jak i świadczeniodawcy (ze względu na koszty leczenia i dostępność odpowiednio przeszkolonych terapeutów). Jako terapia cyfrowa ze znakiem CE przy minimalnym udziale terapeuty, COMPASS oferuje potencjalne rozwiązanie pozwalające przezwyciężyć niektóre z tych wyzwań, będąc jednocześnie skuteczną interwencją zmniejszającą cierpienie psychiczne.

Badania opublikowane w Psychiatriabył częściowo finansowany przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR) oraz Maudsley Center for Biomedical Research.

Źródło obrazu: iStock.com/janiecbros